Slučaj SexA pobednik DORF-a
Dokumentarni film “Kako smo ušli u Europu - slučaj SexA” autorke Ines Pletikos iz Hrvatske proglašen je 10. marta pobednikom sedmog Festivala dokumentarnog rok filma - DORF u Vinkovcima, koji je prikazao u protekla četiri dana više od 20 muzičkih filmova iz deset zemalja.
Posebna nagrada dodeljena je filmu “Lost and Sound” autorke Lindsey Dryden iz Velike Britanije, dok je novouvedenu nagradu zagrebačke KlasikTV za najbolji scenario, u iznosu od 10.000 kuna, dobila Brankica Drašković iz Srbije za “Nečujni hod stranca” o piscu i muzičaru Slobodanu Tišmi, dobitniku NIN-ove nagrade za 2011.
Pobednički film sedmog DORF-a, prikazan sa još 11 ostvarenja u regionalnoj konkurenciji, pripoveda priču o kultnoj zagrebačkoj alternativnoj rok grupi SexA na intrigantan i uzbudljiv način, izlažući i intimnu priču njenih članova. Kako je istakao žiri, film Ines Pletikos na originalan način stavlja tzv. “slučaj SexA” u muzički, ali i ideološki evropski koncept.
“Izrazitu pripovedačku snagu film duguje vrsnom autorskom pristupu koji kombinovanjem arhivskog materijala s novijim snimcima, odnosno svedočenjima samih članova benda, postiže snažnu napetost tako blizu muzičkog izraza grupe SexA”, istakao je žiri, dodajući da ga je film Ines Pletikos osvojio ritmom i misterijom priče.
Žiri je dodelio posebno priznanje filmu “Lost and Sound” Lindsey Dryden zbog “impresivnih emotivnih portreta osoba koje su hendikepirane gubitkom sluha”.
“Strast i ljubav prema muzici dokumentovana je i zanimljivim naučnim podacima koji nam donose prikaz života u tišini”, istakao je žiri, koji su činili Igor Tomljanović, Violeta Videnović i Boris Petković (predsednik).
Sedmi DORF prikazao je od 7. marta 24 filma iz deset zemalja, uz bogat prateći program i mnogobrojne goste iz Austrije, Hrvatske, Japana, Francuske, Slovenije i Srbije.
U regionalnoj konkurenciji prikazani su, osim pobedničkog, i hrvatski filmovi “Jazz apartman (ili kako je nastao The Last Minute Open Jazz Festival” Biljane Čakić-Veselić i Tomislava Lovre Pavleka, “Kries” Marka Dimića, “Monteparadiso 20” Vibora Juhasa, te “Sedam tamburaša čika Marka” Davora Borića.
Iz Srbije su učestvovali filmovi “Mi plačemo iza tamnih naočara” Marijana Cvetanovića i Velimira Stojanovića, “Ljuljaška” Tamare Drakulić, te “Wooden Ambulance Intersection Bicycle Tour” Darka Kovačevića, a iz Makedonije “Kanal 103 - ljubavno pismo alternativnoj kulturi” Siniše Evtimova i “Srebrna pesma” Kirila Šentevskog.
Prikazani su i slovenački filmovi “Silence, glazbenici s kraja svijeta” Haidy Kancler i “Otroci socijalizma - Zamijenite mi glavu” koji potpisuje Brane Bitenc.
DORF je protekao u duhu regionalne saradnje i zahvaljujući projektu Fresh Danube Films, koji realizuje sa partnerskim festivalima Cinema City iz Novog Sada, Slobodna zona iz Beograda, te Crossing Europe iz Linca.
U tom programu prikazani su igrani filmovi “Pismo ćaći” Damira Čučića, “Sonja i bik” Vlatke Vorkapić, “Lokalni heroji” Henninga Backhausa i srpske “Ustanička ulica” Miroslava Terzića i “Lice revolucije” Vladimira Milovanovića.
Uz filmski program, DORF je ponudio i koncerte, izložbe, radionicu dokumentarnog filma, kao i program DORF:EDIT, namenjen mlađima.
(SEEcult.org)