• Search form

04.07.2014 | 23:26

Sprečeno otvaranje Avinjona

Sprečeno otvaranje Avinjona

Protest samostalnih umetnika doveo je 4. jula do otkazivanja otvaranja pozorišnog festivala u Avinjonu, najprestižnijeg i najstarijeg u Francuskoj i najvećeg te vrste u svetu. Iako su nagovešteni pregovori, moguće su nove slične akcije, a u sličnoj situaciji mogli bi se naći još neki veliki letnji festivali u Francuskoj.

Protesti samostalnih umetnika i kulturnih radnika u Francuskoj traju već par nedelja u različitim gradovima zbog najave vlade da će im smanjiti beneficije koje su uvedene pre tridesetak godina za vreme socijalističke vlade Fransoa Miterana, a podrazumevaju novčanu pomoć van sezone, kada su bez ugovora o angažmanu.

Zbog protesta su otkazane premijere predstava “Hamburški princ” Hajnriha fon Klajsta (Heinrich von Kleist ) i “Fatalni udarac” sa muzičarima iz Konga, saopštio je direktor avinjonskog festivala Olivije Pi (Olivier Py), navodeći da je time izgubljeno oko 30.000 evra, ali će svi koji su kupili karte dobiti novac natrag.

Predstavnici sindikata CGT, koji okuplja radnike u kulturi, prebacili su odgovornost za novonastalu situaciju na vladu, optužujući je da namerava drastično da ugrozi status samostalnih umetnika.

“Morali smo da preduzmemo akcije kako bismo spasili pozorišnu umetnost u Francuskoj”, poručili su organizatori protesta, koji nisu isključili mogućnost ponavljanja akcije.

Na stotine sezonskih pozorišnih radnika i drugih umetnika demonstriralo je i proteklih nedelja zbog plana vlade da umanji beneficije koje dobijaju van sezone. Te beneficije, prema navodima francuskih medija, koristi više od 100.000 umetnika, kulturnih radnika i tehničkog osoblja, što je višestruko više nego što je bilo pre 30 godina. Iako čine svega 3,5 odsto od ukupnog broja nezaposlenih u Francuskoj, kompenzacije koje dobijaju su dvostruko veće od proseka i koštaju državu oko milijardu evra, što je četvrtinu godišnjeg budžetskog deficita Francuske.

Prema francuskim propisima, sve dok umetnici i kulturni radnici ispunjavaju određene kriterijume (pre svega treba da dokažu da su bili plaćeni 507 radnih sati u periodu od deset proteklih meseci), vlada im obezbeđuje nadoknadu i socijalnu zaštitu u periodu kada su bez posla.

Umetnici tvrde da njihov privilegovan status i čini francusku kulturu živom, a njima omogućava da prežive u perodu između dva posla.

U martu su već učinjene neke izmene koje se tiču statusa nezaposlenih umetnika.

Prema dogovoru poslodavaca i pojedinih sindikata, postignutog u martu, umetnici moraju da plaćaju veće doprinose za zdravstvo i duže čekaju da im država plati nadoknadu nakon završetka privremenog posla.

Nezadovoljstvo umetnika sada preti da ugrozi i druge festivale širom zemlje tokom leta.

Protesti su održani do sada i u Parizu i Monpeljeu, takođe izazivajući otkazivanje pojedinih pozorišnih i muzičkih događaja.

S obzirom da je doveden u pitanje i najprestižniji festival, vlada je imenovala pregovarača koji će pokušati da reši krizu.

Festival u Avinjonu traje naredne tri nedelje, a u proseku proda izmedju 120.000 i 140.000 ulaznica za pozorišne i  plesne predstave i performanse širom grada.

Prošle godine imao je budžet od 12 miliona evra.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r