Srbija u Komitetu za zaštitu svetske baštine
Komitet za svetsku baštinu Uneska dobio je 7. novembra devet novih članica, među kojima je i Srbija. Među novim članicama Komiteta za svetsku baštinu su i Alžir, Kolumbija, Nemačka, Indija, Japan, Malezija, Katar i Senegal, a izabrane su na sednici Generalne konferencije Uneska u sedištu te organizacije UN u Parizu. Nove članice 21-članog Komiteta za svetsku baštinu izabrane su na četvorogodišnji mandat.
Komitet za svetsku baštinu Uneska dobio je 7. novembra devet novih članica, među kojima je i Srbija.
Među novim članicama Komiteta za svetsku baštinu su i Alžir, Kolumbija, Nemačka, Indija, Japan, Malezija, Katar i Senegal, a izabrane su na sednici Generalne konferencije Uneska u sedištu te organizacije UN u Parizu.
Nove članice 21-članog Komiteta za svetsku baštinu izabrane su na četvorogodišnji mandat.
Komitet za svetsku baštinu sastaje se jednom godišnje kako bi razmotrio stanje zaštite spomenika upisanih na Listu svetske baštine, kao i da bi odlučio o upisu novih, a sada ih je 936 u 153 zemalja.
Srbija je prvi put članica tog komiteta, a prema rečima ministra kulture, informisanja i informacionog društva Predraga Markovića, na tom statusu se radilo tri godine i posebno je važan i zbog brige o kulturnoj baštini na prostoru Kosova i Metohije.
Na dobijanju statusa člana u Komitetu Uneska radili su timski ministarstva spoljnih poslova i kulture, kao i druge instuitucije i pojedinci.
Marković je u izjavi Tanjugu, koju su preneli elektronski mediji, posebno istakao zasluge direktorke Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture Vere Pavlović Lončarski.
Marković je podsetio da je nedavno bilo problema da li će na Listu svetske baštine manastiri na Kosovu biti upisani kao kosovski ili srpski, ali je timskim radom i to pozitivno rešeno.
Unesko je, inače, počeo obeležavanje 40-godišnjice Konvencije o zaštiti svetske kulturne i prirodne baštine, usvojene 16. novembra 1972. godine.
Generalna direktorka Uneska Irina Bokova istakla je da svetska baština stoji na raskršću klimatskih promena, društvenih transformacija i procesa pomirenja među narodima, a važna je i za identitet ljudi, i za održivu ekonomiju i društveni razvoj zajednica.
“Nasleđe nije luksus. Ono je kapitalna investicija za budućnost. To je baza bez koje ništa trajno ne bi moglo biti sagrađeno”, poručila je Irina Bokova.
Prema njenim rečima, konferencija u Rio de Žaneiru o održivom razvoju, koja je planirana za jun 2012. godine, obezbediće Unesku novu mogućnost da poveže kulturu i razvoj.
Proslava 40-godišnjice Konvencije o zaštiti baštine počeće 30. januara 2012. u sedištu Uneska u Parizu, uz nastup legendarnog džez muzičara Herbija Henkoka (Herbie Hancock), ambasadora dobre volje Uneska. Povodom jubileja, predviđeni su specijalni programi širom sveta, a završnicu će organizovati japanska vlada u Kjotu od 6. do 8. novembra 2012.
Sajt Uneska je www.unesco.org
*Foto: Sedište Uneska u Parizu (Patrick Lagès © UNESCO)
(SEEcult.org)