Sretenoviću Lazar Trifunović za 2008.
Prestižna nagrada za likovnu kritiku “Lazar Trifunović” za 2008. godinu dodeljena je kustosu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu Dejanu Sretenoviću, za tekst “Učini to ponovo.... Umetnost ponovnog odigravanja”, emitovan na Radio Beogradu. Sretenović je dobio nagradu “Trifunović” za kritičko pisanje o savremenoj vizuelnoj i likovnoj umetnosti za tekst emitovan u dva nastavka 23. i 24. marta na Trećem programu Radio Beograda, u okviru ciklusa “Kriza originalnog i savremena umetnost”.
Prestižna nagrada za likovnu kritiku “Lazar Trifunović” za 2008. godinu dodeljena je kustosu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu Dejanu Sretenoviću, za tekst “Učini to ponovo.... Umetnost ponovnog odigravanja”, emitovan na Radio Beogradu.
Sretenović je dobio nagradu “Trifunović” za kritičko pisanje o savremenoj vizuelnoj i likovnoj umetnosti za tekst emitovan u dva nastavka 23. i 24. marta na Trećem programu Radio Beograda, u okviru ciklusa “Kriza originalnog i savremena umetnost”.
Nagrada će svečano biti uručena 14. januara u Galeriji Artget Kulturnog centra Beograda, kada i priznanje Društva istoričara umetnosti Srbije (DIUS) za najbolju autorsku izložbu u 2008. godini, koju ravnopravno dele Aleksandra Estela Bjelica Mladenović i Simona Ćupić.
Nagradu “Lazar Trifunović”, koja se tradicionalno uručuje na rođendan tog poznatog istoričara umetnosti, dodelila je Komisija koju syu činili Milanka Todić (predsednica), Slobodan Ristić i Radonja Leposavić.
Prema navodima Komisije, “uzbudljiva i učena interpretacija aktuelne umetnosti ponovnog odigravanja Dejana Sretenovića donosi ne samo analitički uvid u različita teorijska polazišta fokusirana na vizuelnu interpretaciju prošlosti nego i dosledno izvedeno kritičko sagledavanje aktuelnih umetničkih inscenacija”.
“Počev od slavnog ‘Juriša na zimski dvorac’ (1920), odigravanje prošlosti u sadašnjosti, otvorilo je niz novih čitanja multimedijalne reprezentacije istorije, od avangardnog i TV filma i istorijskog slikarstva do performansa. Nagrađeni rad upečatljivo govori o umetnosti kao medijatoru između realnosti i memorije, o ukidanju distance između apstraktnog znanja i ličnog iskustva, između onda i sada”, navela je Komisija.
Prošle godine nagradu “Lazar Trifunović” za najbolju likovnu kritiku dobila je beogradska nezavisna kustoškinja Maja Ćirić, za tekst u katalogu izložbe “Reset” Mrđana Bajića u paviljonu Srbije na 52. Bijenalu u Veneciji.
Među dosadašnjim dobitnicima su i Milanka Todić, Zoran Gavrić, Darka Radosavljević, Mileta Prodanović, Ljiljana Ćinkul, Lidija Merenik, Branislav Dimitrijević, Jasmina Čubrilo, Stevan Vuković, Bojana Pejić, Jovan Despotović, Dragica Vukadinović, Branislava Anđelković i Svetlana Racanović.
KCB tradicionalno započinje novu likovnu sezonu izložbom “Kritičari su izabrali”, koju osmišljavaju dobitnici nagrade “Lazar Trifunović”, a od 12. januara, u izboru Gavrića, u Likovnoj galeriji predstaviće se Radovan Kragulj - radovima koje je stvarao poslednjih 30-ak godina, koliko živi na relaciji London - Vels - Pariz.
Uporedo sa dodelom nagrade “Lazar Trifunović”, dodeljeno je i priznanje DIUS za 2008. godinu, koje su podelile Aleksandra Estela Bjelica Mladenović i Simona Ćupić - za izložbe koje su, prema navodima žirija, na najbolji teorijski i stručni način problematizovale i predstavile savremenu i istorijsku likovnu baštinu u Srbiji.
Žiri DIUS naveo je u obrazloženju da se suočio sa stagnacijom, pa i opadanjem produkcije autorskih izložbi i projekata, te da je takvo stanje posledica činjenice da su dva vodeća muzeja u Beogradu (MSU i Narodni) zatvorena.
Konstatovano je da je smanjena aktivnost i odraz realne materijalne situacija u kojoj se nalazi struka, a nagrada je i dodeljena uzimajući u obzir sve te okolnosti.
Kustoškinja Aleksandra Estela Bjelica Mladenović nagrađena je za izložbu “Razotkrivanje / podvučeno sećanje” KCB-a, koja je predstavljena francuskoj publici u Muzeju moderne umetnosti u Sent Etjenu, dok je Simona Čupić nagrađena za izložbu “Teme i ideje modernog / srpsko slikarstvo 1900-1941”, koja predstavlja novu postavku umetnosti 20. veka u Galeriji Matice srpske u Novom Sadu.
Prema navodima žirija, izložba “Razotkrivanje” predstavlja izbor kvalitetnih radova 11 umetnika srednje generacije koji ukazuju na raznolikost izraza i visoki profesionalizam produkcije.
“Estela Bjelica se takvim izborom dokazala kao dobar poznavalac umetničke produkcije, stručnjak koji ume da prepozna kvalitetne radove i da ih sažme u koncepcijski jasan okvir prilagođen nameni - promociji i upoznavanju internacionalne javnosti sa savremenom srpskom umetničkom scenom i karakterističnim, autohtonim pojavama na njoj”, naveo je žiri povodom nagrađene izložbe, koja će, posle Francuske, biti predstavljena i u Skoplju, Banja Luci i Solunu.
Autorska izložba Simone Čupić “Teme i ideje modernog / srpsko slikarstvo 1900-1941”, realizovana u formi stalne muzejske postavke u Galeriji Matice srpske u Novom Sadu u decembru 2007. godine, pojavila se kao završeni projekat objavljivanjem prateće studije / kataloga početkom 2008. godine.
Polazeći od teksta u kojem slikarstvo srpske moderne tumači na nov način, u društvenom i kulturološkom kontekstu perioda, Simona Čupić uspeva da koristeći muzejski materijal ovaj sadržaj prevede u dinamičnu, dramaturški opravdanu izložbenu fornu, naveo je žiri, koji su činili direktorka Nezavisne umetničke asocijacije Remont Darka Radosavljević, kustoškinja Muzeja savremene likovne umetnosti Vojvodine (MSUV) u Novom Sadu Svetlana Mladenov i savetnica Narodnog muzeja u Beogradu Dragana Kovačić.
Prema navodima žirija, nagrađena izložba predstavlja primer svrsishodne i funkcionalne prezentacije naučnih i teorijskih stavova široj publici sa namerom da je motiviše, edukuje i uputi u estetske i kulturološke probleme sopstrvenog nasleđa.