Srpsko-hrvatska saradnja u kulturi
Ministri kulture Srbije i Hrvatske Vladan Vukosavljević i Nina Obuljen Koržinek razgovarali su 28. januara u Zagrebu o unapređenju saradnje dve zemlje u oblasti kulture, poštovanju prava nacionalnih manjina, povraćaju kulturnih dobara, kao i o mogućnostima organizovanja stručne konferencije o Jasenovcu.
Kako je saopštilo Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, konstatovano je da je saradnja dve zemlje u oblasti kulture solidna, te da postoji prostor za njeno proširenje, imajući u vidu da kultura spaja narode, društva i države.
Ministri su se, kako je saopšteno, složili da su Srbija i Hrvatska dostigle visok standard kada je reč o poštovanju nacionalnih manjina.
Tokom susreta bilo je reči i o organizovanju konferencija o Jasenovcu u Beogradu, Zagrebu i Jasenovcu, na kojima bi istoričari sa obe strane sagledali činjenice o tom logoru iz vremena Drugog svetskog rata.
Ocenjeno je da proces povraćaja kulturnih dobara teče zacrtanom dinamikom, kao i da je potrebno formalizovati sledeće korake kojima bi taj proces bio zaokružen, saopštilo je Ministarstvo kulture Srbije.
Prema saopštenju hrvatskog Ministarstva kulture, ministri su se saglasili da je taj dugogodišnji proces pri samom kraju. Iz Srbije je u Hrvatsku od 2001. do 2018. godine vraćeno ukupno 29.885 pokretnih kulturnih dobara u muzeje, crkve, manastire i arhive, dok se preostale veće celine za povraćaj odnose na riznice manastira Krka i Šibenika.
Kao dobar primer saradnje istaknuta je razmena gostovanja pozorišnih predstava, kao i uspostavljanje književno-kulturnih veza kroz razmene pisaca, a razgovaralo se i o mogućoj razmeni odabranih izložbi savremene umetnosti.
Zaključeno je, kako je saopštilo Ministarstvo kulture Srbije, da ne postoje prepreke za dalje jačanje kulturne saradnje, uz obostrano poštovanje i razumevanje.
Vukosavljević i Nina Obuljen Koržinek su, kako je saopštilo hrvatsko Ministarstvo kulture, pohvalili dobru saradnju u okviru Saveta ministara kulture Jugoistočne Evrope, a razgovoru je istaknuta i dobra saradnja u okviru inicijative Kina+16.
Ministar Vukosavljević prethodno se susreo sa gradonačelnikom Zagreba Milanom Bandićem sa kojim su, kako je saopštilo Ministarstvo kulture, razmotrene mogućnosti za proširenje saradnje dve prestonice.
Vukosavljević je zahvalio Bandiću na podršci koju Grad Zagreb pruža Srpskom kulturnom društvu “Prosvjeta”.
U prostorijama SKD “Prosvjeta” delegacija Ministarstva kulture i informisanja potom je održala i sastanak sa predstavnicima srpskih organizacija u Hrvatskoj – Srpskog narodnog veća, SKD “Prosvjeta”, Srpskog privrednog društva “Privrednik”, Srpskog demokratskog foruma i Zajedničkog veća opština Vukovar, tokom kojeg je istaknuto da je Vukosavljević prvi ministar kulture Srbije koji je zvanično posetio predstavnike srpskog naroda u Zagrebu.
Na sastanku je bilo reči o pitanjima iz oblasti kulture koja su od značaja za Srbe u Hrvatskoj: jačanju kulturnog amaterizma, stvaranju kulturne etnomreže, gostovanju pozorišnih umetnika iz Srbije i formiranju srpskih kulturnih centara u Zagrebu, Kninu, Rijeci i Osijeku. Pomenuto je i pitanje upotrebe ćirilice koje je izuzetno važno za Srbe u Hrvatskoj, a Vukosavljević je istakao da će Ministarstvo kulture i informisanja po tom i ostalim pitanjima pružiti maksimalnu pomoć srpskim organizacijama.
Delegacija Ministarstva kulture i informisanja je u društvu vladike Porfirija posetila srpsku pravoslavnu opštu gimnaziju “Kantakuzina Katarina Branković”, koja je osnovana 2005. godine kao nastavak 200 godina duge tradicije pravoslavnog manjinskog obrazovanja u tom gradu, a danas broji 69 đaka.
*Foto: MKI
(SEEcult.org)