• Search form

21.08.2012 | 11:13

Šta je početak, a šta kraj...

Šta je početak, a šta kraj...

Mladi beogradski umetnik Vladimir Lalić predstavlja se 31. avgusta u Kući Vojnovića u Inđiji izložbom “Transfiguracija” sa radovima u različitim tehnikama duboke štampe kojima nastavlja da problematizuje čin rađanja koji je srž njegove poetike.

Prema rečima Lalića, čin rađanja u isto vreme simboliše i stvaranje samo po sebi, samorođenje.

“Rađanje iz haosa je progresivno stvaranje bez ponavljanja. A haos je ono što nameće nama nevidljiva pravila. Iz njega uzimam merila da bi stvorio pojmljiv red za čoveka. Moji zapisi konstantnog menjanja postojanja, postavljaju jak postulat na koji se oslanjaju sva pitanja i podpitanja mog stvaralaštva. Ti zapisi se javljaju u vidu transfiguracije, preobražaja. Gledano iz oka univerzuma, ljudska evolucija je samo preklop jednog treptaja. A moji radovi predstavljaju usporen treptaj, tada slobodni za tumačenje. To mi je bilo plodno polazište da dovedem u pitanje šta je početak a šta kraj...”, naveo je Lalić povodom izložbe.

Prema navodima istoričarke umetnosti Vere Horvat, Lalić prilazi crtežu kao “kanalu, seizmografu ili kao gromobranu sopstvenih emocija: violentno i naglo, osvajajući prostor srčano i bez straha od njegove veličine (a gotovo svi njegovi grafički listovi su velikih formata)”.

“Iako energičan i impulsivan, Lalićev potez nije sirov niti neodnegovan, naprotiv; svestan snage i potencijala čiji nosilac može biti linija, on joj - čas arabesknoj i zavojitoj, čas oštroj kao trag snažnog poteza dletom, čas vibrantnoj i napetoj kao konstrukcija vajarskog dela, daje visoku
autonomiju i zadatak da iznese subjektivni iskaz, najličniji doživljaj”, navela je Vera Horvat, dodajući da je izložba “Transfiguracija” koncipovana tako da predstavi Lalićev dosadašnji rad u različitim tehnikama duboke štampe, kao što su akvatinta, rezervaž, suva igla, linogravura, i kombinacije pomenutih tehnika sa visokom štampom...

U svim tim postupcima, mada sasvim raznorodnim, Lalić uspeva da očuva prepoznatljivi crtački rukopis, što je nit koja povezuje sve radove na izložbi, navela je Vera Horvat.

Rođen 1983. godine u Beogradu, gde je 2008. diplomirao na Fakultetu primenjenih umetnosti, na odseku grafika i grafika knjige u klasi Milice Vučković, Lalić je iste godine upisao specijalizaciju na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, na odseku grafika, koju je završio 2010. godine pod mentorstvom profesora Nebojše Radojeva.

Član je ULUS-a od 2009. godine, do sada je imao pet samostalnih i učestvovao na više od 40 grupnih.

Od 2008. radi kao stručno lice-demonstrator na FPU na odseku grafika.

Dobitnik je nagrade iz Fonda Mihailo S. Petrov, za najuspešniji studentski rad - grafički list (2007), pohvala na II izložbi akta u Šapcu (2008) i nagrade Učiteljskog fakulteta na Bijenalu suve igle u Užicu (2011).

Izložba u galeriji Kuće Vojnovića Kulturnog centra Inđija biće otvorena do 14. septembra.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r