Stavovi i forme - Umetnost kao forma mišljenja
Izložba “Stavovi i forme” grupe umetnika u Galeriji-legatu Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića u Beogradu, koja će biti otvorena naredna tri meseca, želi da odgovori na pitanje da li su i u kojoj meri iskustva novih umetničkih praksi 1960-ih i 1970-ih prisutna u shvatanju umetnosti autora mlađe generacije (starosti do 30 godina).
Kao polazište te postavke, čiji su autori Miroslav Karić, kustos u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu, i Nebojša Milenković, muzejski savetnik u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) u Novom Sadu, uzete su neke od teza čuvene, istorijske izložbe “Živiš u svojoj glavi: Kada stavovi postanu forme” Haralda Zemana iz 1969.godine kao najslavnije izložbe umetnosti kakvu danas poznajemo.
Izabrani radovi devetoro umetnika - Pavla Banovića, Milice Bilanović, Viktora Cvejića, Katarine Jovanović Allfe, Luke Ličine, Nemanje Milenkovića, Konstantinosa Patelisa Milićevića, Tijane Petrović i Adrien Ujhazi (Adrienn Újházi), fokusirani su, pre svega, na mentalne propozicije dela.
Pavle Banović, Of Course It's a Simulation, video still, 2022.
Bilo da je reč o video-radovima (Bilanović, Jovanović Allfa, Banović, Petrović), radovima zasnovanim na autorskim stejtmentima (Cvejić, Milenković, Ličina, Jovanović Allfa, Petrović), instalacijama u ili sa materijalom (Pantelis Milićević, Bilanović, Újházi, Milenković, Jovanović Allfa), kretanjima u domenu imaterijalnog (Cvejić), te radovima konstituisanim u međuodnosu sa samim prostorom Legata Čolakovića i njegovim učitanim predistorijama (Banović, Újházi, Pantelis Milićević), izabrani umetnici i umetnice su, u formalnim istraživanjima jezika umetnosti, često u dijalogu sa sobom i vlastitim prethodno ostvarenim radovima, ali i sa mogućim kontekstima umetnosti, prirode i društva današnjice – njihovim opsesijama, nametnutim vrednostima, jednako koliko i limitima, ograničenjima i anomalijama, naveli su autori postavke.
Katarina Jovanović Allfa, Uraditi nešto, video, 2020.
Artikulisanjem pitanja i(li) odgovora o poziciji umetnosti i umetnika danas, kao i o njihovom pretpostavljenom društvenom statusu – izloženi radovi, pored samog stvaranja, akcenat stavljaju na proces mišljenja umetnosti.
Izložba “Stavovi i forme” u premijernom izdanju otuda ima podnaslov “Umetnost kao forma mišljenja”.
Konstantinos Patelis Milićević, Vreme, kamen (granit), vosak, 17 х 11 х 20 cm, 2021.
Nemanja Milenković, Blagosloviti, instalacija, foto: Sonja Jankov, 2022.
Osvrćući se na prakse prisutne u vlastitim institucijama – vezane za kontinuirana praćenja mlađe i najmlađe scene, koje takođe sežu u rane sedamdesete – autori izložbe Miroslav Karić i Nebojša Milenković nameravaju da ona postane tradicionalna, tako što bi se jedne godine održavala u produkciji MSU Beograd, a sledeće u MSUV u Novom Sadu.
Umesto puke prezentacije, postavkom ali i kroz prateća dešavanja, kustosi će pokušati da kreiraju izložbu-događaj. Platforma za razmenu mišljenja i energija gde, u konačnom ishodu, sama izložba funkcioniše kao autonoman umetnički entitet čijim sastavnim elementima postaju vreme, okolnosti, vrednosti, frustracije, iskoraci, granice…
Adrienn Újházi, May our desires never fade away, intervencija sa živim sistemima, 2022.
Tijana Petrović, Chilling with Marx, video, 2020.
Milica Bilanović, Plants/industrijska postrojenja, instalacija, 2020-2022.
Luka Ličina, When you pass through the rivers, they will not sweep over you, performans, 2022, foto: Sara Marović
Viktor Cvejić, Ja kao zvučna pojava, foto-audio instalacija, foto: Bojana Janjić, 2022.
Izložba će biti otvorena od 8. jula do 8. oktobra, a ulaz je besplatan.
(SEEcult.org)