• Search form

07.02.2009 | 15:07

Sting kao glumac

Ljubitelji Stinga, koji će 8. februara nastupiti kao lautista na Gitar art festivalu (GAF) u Beogradu, biće predstavljen i 16. februara u Muzeju Jugoslovenske kinoteke - kao glumac filmovima “Dve čađave dvocevke” (1998), “Dina, peščana planeta” (1984) i “Kvadrofenija” (1979).

Sting kao glumac

Ljubitelji Stinga, koji će 8. februara nastupiti kao lautista na Gitar art festivalu (GAF) u Beogradu, biće predstavljen i 16. februara u Muzeju Jugoslovenske kinoteke - kao glumac filmovima “Dve čađave dvocevke” (1998), “Dina, peščana planeta” (1984) i “Kvadrofenija” (1979).

U filmu “Dve čađave dvocevke” britanskog reditelja Gaja Ričija (Guy Ritchie), bivšeg supruga pop zvezde Madone, Sting igra s Džejsonom Flemingom (Jason Flemyng), u filmu “Dina” Dejvida Linča (David Lynch) sa Frančeskom Anis (Francesca Annis), a u “Kvadrofeniji” Frenka Rodama (Franc Roddam) sa Filom Denijelsom (Phil Daniels).

Rođen i odrastao u engleskoj provinciji, u skromnoj i prilično disfunkcionalnoj, ali muzici sklonoj porodici, Sting je, prema navodima Momčila Rajina u programu Kinoteke, slušao i svirao sve - od tradicionalnog džeza, ritam i bluza, do rokenrola.

Uoči karijere sa grupom Polis, sa kojom je prošle godine nastupio u Beogradu u okviru povratničke i ujedno oproštajne turneje, Sting je svirao u džez-rok sastavu Last Exit, progresivnom rok sastavu Curved Air…

Polis su počeli kao kao pank grupa, iako bi se po nastavku njihove karijere to teško moglo zaključiti. Žestoka, ali precizna svirka sa tekstovima o junacima sa ivice odgovarala je duhu vremena krajem 70-ih, pa su već prvim albumima ukazali na jedan od mogućih smerova kojim će se popularna muzika kretati početkom sledeće decenije.

Ubrzo je postalo jasno da je njihova kombinacija melodičnih pop pesama sa primesama regea, a kasnije elektronike, džeza i "svetskih" uticaja, dobitna. Jer, u samo nekoliko godina zadobili su i poštovanje kritike i masovnu popularnost, pre svega zahvaljujući hitovima kao što su “Roxanne”, “Message in a Bottle” i kasnije “Don't Stand So Close To Me” ili “Every Breath You Take”.

Istovremeno, to ih nije sprečavalo da se bave samostalnim projektima od glume, teatarske i filmske muzike, do zalaska u avangardne vode. Kada su sredinom 80-ih na vrhuncu popularnosti neočekivano proglasili kraj, ostavili su za sobom armiju ljubitelja i poštovalaca.

Sting je odmah potom nastavio stazama slave - već prvi solo albumi “The Dream of the Blue Turtles” i “Nothing Like The Sun” bili su pun pogodak.

Nadimak Sting (žaoka) dobio je još u školi, ali, kako je naveo Momčilo Rajin u programskom tekstu Kinoteke, ne zbog toga što je bio omalen i uvek spreman da se pesnicama izbori za sopstveni integritet, niti zbog oštrog jezika kojim je nepogrešivo ubadao na najosetljivija mesta, već zahvaljujući daleko trivijalnijoj stvari - njegova majka, kojoj zahvaljuje rano otkrivanje rokenrola, ali i prvi ukus prevare, ištrikala mu je vuneni džemper od koga se nije odvajao. Bio je sa štraftama i u bojama koje su neodoljivo podsećale na žestokog insekta.

Uoči Stingovog tematskog dana u Kinoteci, od 12. do 15. februara biće prikazan i ciklusa filmova čuvenog italijanskog kompozitora Enia Morikonea (Enio Morricone), možda i najveće zvezde desetog GAF-a, koji će 14. februara, na Dan zaljubljenih, nastupiti sa orkestrom Roma Sinfonietta u Beogradskoj areni.

Sajt GAF-a je Sajt GAF-a je www.gaf.rs, a Kinoteke www.kinoteka.org.yu

Programi se nalaze i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistoccne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav