Strukovna udruženja osudila nadležne zbog prekida izložbe Antonijevića
Međunarodno udruženje likovnih kritičara – Sekcija Srbija (AICA-Srbija), Udruženje likovnih umetnika Srbije (ULUS), Savez udruženja likovnih umetnika Vojvodine (SULUV), Stanica – Servis za savremeni ples i Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije (NKSS) oštro su osudili 30. maja gradske vlasti Niša i Ministarstvo rudarstva i erenergetike zbog prekida izložbe umetnika Radoše Antonijevića u Oficirskom domu u Nišu, izložbenom prostoru Galerije savremene likovne umetnosti (GSLU).
Udruženja u zajedničkom protestnom saopštenju najoštrije osuđuju “bahato ponašanje predstavnika Gradske uprave Grada Niša i potpredsednice Vlade Srbije i ministarke rudarstva i energetike Zorane Mihajlović” zbog prekida izložbe Antonijevića “O koristi i šteti istorije za život” u Oficirskom domu zarad organizovanja sastanka ministarke sa načelnicima okruga na temu energetske efikasnosti.
Izložba “O koristi i šteti istorije za život” uglednog umetnika Antonijevića, profesora na Fakultetu likovnih umetnosti Univerziteta umetnosti u Beogradu, otvorena je 13. maja u Oficirskom domu u organizaciji GSLU i bilo je predviđeno da traje do 11. juna, ali je Gradska uprava grada Niša u tom izlagačkom prostoru odlučila da sa ministarkom Zoranom Mihajlović organizuje sastanak sa 29 načelnika okruga iz cele Srbije. Tim povodom je Gradska uprava Niša zahtevala od GSLU da se postavka skloni i izlagački prostor isprazni, a budući da sastanak nije bio ranije najavljen ni GSLU kao organizatoru izložbe, ni autoru, Antonijević je “doneo ispravnu odluku da se izložba prekine i njeno trajanje skrati”, jer zbog tehnički zahtevne montaže i demontaže čitave instalacije nije bilo moguće njeno privremeno uklanjanje, podsetila su udruženja, izražavajući podršku Antonijeviću.
Najnoviji događaj prekida Antonijevićeve izložbe zarad sastanka koji je mogao biti organizovan u bilo kom drugom prostoru u Nišu ili u Srbiji, ukazuje na “nedopustivo ponašanje predstavnika gradske vlasti Grada Niša, koje govori o neznanju, neprofesionalizmu i nepoštovanju rada lokalne institucije kulture (GSLU), a takođe i o nepoštovanju prema samom autoru i njegovom delu, kao i prema celokupnom polju kulture”, konstatovali su AICA-Srbija, ULUS, SULUV, Stanica i NKSS.
Udruženja ujedno podsećaju da GSLU još od 2017. godine koristi za izlagački program zgradu Oficirskog doma kao privremeno rešenje, budući da je iseljena iz Galerije Srbija zbog restitucije. Tadašnja gradska vlast je obećavala da će kupiti i obezbediti novi galerijski prostor koji bi mogao da bude pandan Galeriji Srbija, što se još uvek nije desilo.
AICA-Srbija, ULUS, SULUV, Stanica i NKSS naglasili su da je neophodno da GSLU dobije svoj stalni izlagački prostor, ali i da umetnicima ne sme biti ugroženo pravo rada i izlaganja zbog aktivnosti poput sastanaka jednog ministra.
Ukazujući i da je Antonijevićeva izložba planirana u godišnjem programu GSLU za 2021. godinu, koji podržava i Ministarstvo kulture i informisanja, udruženja su apelovala na resorno ministarstvo i Gradsku upravu Grada Niša da hitno reše problem prostora GSLU. Takođe, zatražila su da se umetniku Radoši Antonijeviću i kustosima GSLU uputi javno izvinjenje, da se umetnik finansijski obešteti i da mu se obezbedi naknadni termin za izlaganje u ovoj ili narednoj godini uz kompletno finansiranje izložbe.
U Ministarstvu rudarstva i energetike, kako su objavile Južne vesti, tvrde da su ih iz Grada Niša obavestili da je Oficirski dom slobodan.
Grad Niš je, kao domaćin sastanka, šest dana ranije znao za posetu potpredsednice Vlade i od njega je, kako objašnjavaju u Ministarstvu rudarstva i energetike, blagovremeno zatražena informacija o mogućem prostoru za održavanje njenog sastanka sa načelnicima. Ministarstvo je obavešteno da je Oficirski dom slobodan, odnosno da je prostor koji je dat na korišćenje GSLU ustupljen Upravi za organe grada i građanska stanja, a da će GSLU koristiti prostor u salonu 77 u Tvrđavi, kao i da su svi o tome obavešteni nekoliko dana ranije, prenele su Južne vesti, navodeći i da u Ministarstvu naglašavaju da nije postojala namera da sastanak posvećen novim zakonima u energetici utiče na kulturna dešavanja u Nišu, te izražavaju žaljenje zbog neprijatnosti za autora i GSLU, koje su izazvale promene u vezi sa mestom održavanja izložbe.
Antonijević je ranije izjavio za SEEcult.org da je detalje o zahtevu gradskih vlasti dobio od nadležnih u GSLU, koji su bili korektni i, kako je stekao utisak, očigledno u nemogućnosti da izbegnu pritisak gradskih vlasti.
Njegova objava na društvenim mrežama o celom slučaju izazvala je burne reakcije kolega, uz podršku za odluku o prekidu izložbe "O koristi i šteti istorije za život”, na kojoj je predstavio radove “Šator Vidovdanski hram”, nastao prema maketi Ivana Meštrovića iz 1908. godine za hram u slavu Kosovskog boja, zatim “Na svome mestu stajati” - instalaciju od tri šatora u vidu planina Olimp, Sinaj i Ararat, te skulpturu “Šator Dečani M2”, zasnovanu na obliku manastira Visoki Dečani.
*Foto: GSLU/screenshot
(SEEcult.org)