• Search form

26.10.2010 | 15:24

Stubovi uoči punoletstva

Beogradska izdavaccka kuća “Stubovi kulture” izlaže na 55. Sajmu knjiga u Beogradu 34 nova izdanja iz svih ključnih biblioteka, a najavila je još desetak izdanja koja će izaći narednih meseci.

Stubovi uoči punoletstva

Beogradska izdavaccka kuća “Stubovi kulture” izlaže na 55. Sajmu knjiga u Beogradu 34 nova izdanja iz svih ključnih biblioteka, a najavila je još desetak izdanja koja će izaći narednih meseci.

Budući da su “Stubovi” ušli u 18. godinu, predstavljaju se pod geslom “Oni pune 18”, a tim povodom, slike njenih autora, osnivača i urednika, su iz perioda kada su imali 18 godina - na panoima pred čitaocima i na katalogu nalaze se fotografije 29 maturanata: Svetlane Velmar-Jankovic, Ljubomira Simovića, Davida Albaharija, Dušana Kovačevića, Vide Ognjenović, Radoslava Petkovića, Dragana Velikića... i osnivača “Stubova” Predraga Markovića (bez brade).

Prema navodima “Stubova”, ta optimistička slika mladosti i snage samo je najava optimističke izdavačke produkcije.

Među domaćim romanima su nova dela Veselina Markovića “Mi različiti”, Ivana Ivanjija “Slova od kovanog gvožđa”, Milete Prodanovića “Ultramarin”, Davida Albaharija “Ćerka”, Žarka Radakovića “Era”, zatim prvi romani Miće Vujičića “Oštar start”, Srđana Srdića “Mrtvo polje” i Vladana Kosorića “Što se ne javiš bratu”.

Albaharijeva “Ćerka” pojavljuje se u novom izdanju, jer je prvo rasprodato za tri meseca, a “Ultramarin” Prodanovića u dva oblika - u jednom tomu kao klasičan roman s podnaslovom “roman bez slika”, a u drugom tomu, u punom koloru, kao fotoroman sa podnaslovom “encore, roman bez reči”.

Među prevedenim romanima “Stubova” je drugi roman Antala Serba “Legenda o Pendragonu” (posle prošlogodišnjeg hita “Putnik i mesečina”), koji potvrđuje zašto je taj autor 60 godina posle smrti najprevođeniji i najčitaniji srednjeevropski autor na Zapadu. Tradicionalno (peti put), tu je i novi roman Patrika Modianoa “U kafeu izgubljene mladosti”.

“Stubovi predstavljaju i nove knjige Srđana V. Tešina “Ispod crte”, Nemanje Mitrovića “Romansa sa Vevericom” i Andrije Matića (autora kultnog romana Šaht) “Muzej savremene umetnosti”.

“Stubovi” su u dva toma objavili i četiri najvažnije pripovedne knjige Mihajla Pantića (I tom: Novobeogradske priče i Sedmi dan košave; II tom: Ako je to ljubav i Ovoga puta o bolu).

Klasičnu istoriografiju zastupa knjiga vizantologa Radivoja Radića “Vizantija i Srbija”, popularnu knjiga Živane Vojinović “Princeza Anka”, obimna i bogato ilustrovana biografija Anke Konstantinović, ćerke Jevrema Obrenovića koja je ubijena u Topčideru, u atentatu na Mihajla Obrenovića.

Takođe, “Stubovi” predstavljaju i ključnu studiju šekspirologa Veselina Kostića “Šekspirova dramaturgija”, kao i knjigu “Mistika i mehanika” Vladislave Gordić Petković.

Tu su i tri knjige grčkih tragedija (Sofoklov Car Edip i Europidovi Orest i Bahantkinje), kao ovogodišnji deo sedmotomnog prevodilačkog projekta Gage Rosić, ovogodišnje dobitnice nagrade srpskog PEN-a za prevođenje.

Tu su i knjiga Gorana Nikolića “Ekonomija svakodnevice” o ekonomskim i društvenim temama i studija Vesne S. Aleksić “Sjedinjene Američke Države i Velika svetska ekonomska kriza”.

Među ponovljenim izdanjima su romani Gorana Milašinovića “Trougao, kvadrat” i Slobodana Vladušića “Forward” (Vitalova knjiga godine), kao i novo izdanje 20 srpskih podela Dušana Kovačevića, “Cene akcija” Veroljuba Dugalića, kao i nova izdanja knjiga za decu Svetlane Velmar-Janković “Knjiga za Marka” i “Očarane naočare”.

Na engleskom su objavljene knjige Ognjena Pribićevića o usponu i padu DOS-a (Rise and Fall of DOS) i bogato ilustrovana monografija o Goranu Paskaljeviću “The Cinema of Goran Paskaljević”, a u novoj izdavačkoj i štamparskoj formi knjige, Pamtivek, “Stubovi” predstavljaju život i delo Davida Albaharija i Ljubomira Simovića (čiji se Pamtivek pojavljuje u novembru).

Za kraj novembra najavljena je i knjiga o kanadskom filmu “Ti divni sanjari” Bojana Ž. Bosiljčića, za januar knjiga priča Saše Obradovića “Izlazak iz zamka”, za februar nova drama Dušana Kovačevića “Život u tesnim cipelama”, za mart četvrti tom grčkih tragedija “Antigona”, a za aprilske Dane Beograda bogato ilustrovano, kapitalno delo Svetlane Velmar-Janković o Beogradu “Kapija Balkana, brzi vodič kroz prošlost Beograda”.

Za poštovaoce i ljubitelje dela Svetlane Velmar-Janković “Stubovi kulture” su omogućili početak ekskluzivne pretplate koja će trajati samo do 31. decembra, i to isključivo na Sajmu knjiga i u knjižarama “Stubova”.

“Stubovi kulture” tradicionalno na Sajmu knjiga izlažu i više od 200 prevoda svojih autora.

Kuća “Stubovi kulture” ponosi se ne samo rezultatima, već i načinom na koji ih ostvaruje, navodeći da nikada nije tražila, ni dobila ni dinar državne dotacije, jer i ne konkuriše za izdavačke nagrade.

U opremi štanda nikada ne koristi tehnološka pomagala, već iskljućivo papir, knjige, gesla i fotografije autora pod kišobranima na kojima je ispisano njihovo prvo načelo: “Čitanje je privatna stvar”.

“Stubovi kulture” su, inacce, kuća cciji su autori za poslednjih deset godina sedam puta otvorili Sajam knjiga u Beogradu, ukljuccujući Lasla Vegela, koji je otvorio ovogodišnju manifestaciju.

Prethodno su to bili Svetlana Velmar-Janković, David Albahari, Vida Ognjenović, Ljubomir Simović, Dušan Kovačević, Dragan Velikić.

Takođe, četvrti put zaredom, odnosno svaki put do sada, nagradu “Dositej” za doprinos prevođenju srpske književnosti dobijao je strani izdavač koji prvo i najviše objavljuje kao partner “Stubova kulture”.

Za 55. Sajam knjiga “Stubovi” su, pored klasičnih razglednica (sa likovima autora), odštampali i razglednicu “Pozdrav sa Sajma knjiga” koju svaki kupac dobija na poklon sa već nalepljenom poštanskom markom. Čitaoci imaju na raspolaganju poštansko sanduče na samom štandu koje je za tu priliku postavila PTT Srbija.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.