Svakodnevna pobuna
Dokumentarni film braće Riahi “Svakodnevna pobuna”, koji je na programu desetog festivala “7 veličanstvenih” 3. februara u Sava centru, govori o novim buntovnicima protiv režima širom sveta - od subverzivnih ilegalnih kulturnih dešavanja u Iranu i nemih demonstracija u Egiptu, preko gologrudih provokacija aktivistkinja u Ukrajini do “Okupirajmo” protesta u SAD…
Austrijsko-švajcarski dokumentarac prati pionire novih formi protesta u fazama priprema i dramatičnih javnih događaja.
U nizu dinamičnih epizoda presecanih usmeravajućim i duhovitim komentarima, film Araša i Armana Riahija priča je o moći ideja i duha, o savremenom Davidu koji nesagledivo velikog Golijata nepogrešivo pogađa i uzdrmava kamenom ne većim od zrna mudrosti.
Zanimljivo je i da je jedan od junaka filma Beograđanin koji svedoči o tome šta se to dešavalo u Srbiji što je prethodilo svemu što danas potresa svet.
Film “Svakodnevna pobuna” miljenik je svetskih festivala, posebno publike koja ga doživljava kao veliko magično ogledalo u kojem se precizno ocrtava svačiji lik i svačije mesto.
Jedan od najvećih produkcionih poduhvata u prethodnih nekoliko godina, “Svakodnevna pobuna” je prevazišao svoju filmsku formu i postao aktivna internet platforma u kojoj su svi anonimni i “mali” pozvani da učestvuju.
Prema rečima selektora “7 veličanstvenih” Tue Stin Milera, “čini vam se da ste to već videli, ali ovde je to smešteno u inteligentni kontekst i otelotvoreno u stvarnim ljudima”.
Festival evropskog dokumentarnog filma “7 veličanstvenih” počeo je 30. januara u Sava centru potresnim ostvarenjem “Levijatan” Verene Paravel i Lisijena Kastenj-Tejlora, a protekla tri dana prikazao je filmove “Svet nije naš”, o životu u palestinskom izbegličkom logoru u Libanu i austrijski "Moja mama, moje tate i ja” o najvećoj slobodnoj komuni u Evropi, koja je postojala od početka 70-ih do kraja 80-ih, te “Kuća radija” Nikole Filibera - sagu o danu u životu francuske nacionalne radijske kuće, jedne od moćnih medijskih tvrđava savremene Evrope.
Na programu su do 5. februara i filmovi “Moje stvari” Petrija Lukainena i “Veze vere” Pana Nalina.
Među gostima je većina režisera filmova koji su na programu, pa publika ima priliku da razgovara sa njima posle projekcija.
Festivalski sajt je www.magnificent7festival.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, odnosno OVDE (pdf).
(SEEcult.org)