• Search form

04.12.2014 | 17:16

Sve je moguće

Sve je moguće

Festival nauke u Beogradu, najveća manifestacija te vrste u regionu, počeo je 4. decembra u Zepter Expo Centru, Studentskom kulturnom centru i Galeriji Narodne banke Srbije, a već prvog dana, prema navodima organizatora, privukao je više od 5.000 posetilaca.

Posetioci osmog Festivala nauke, pod sloganom "Sve je moguće", imaju priliku da do 7. decembra, uz pomoć 550 naučnika, otkriju da ne postoje nemoguće stvari.

Festival je otvorio ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srbije Srđan Verbić, navodeći da su svi posetioci, kao i sami naučnici od velikog značaja za društvo.

“Nauka je lep, ali težak posao. Ali svi koji su prišli nauci, nikada se od nje nisu odlepili, bez obzira na to da li su u pitanju profesionalni naučnici ili naučnici amateri”, rekao je Verbić, ističući da su i naučnici amateri izuzetno važni za nauku, a u tom kontekstu je pomenuo Majkla Faradeja i Artura Klarka.


   Verbić i direktorka Festivala nauke Ana Jovanović

Prvi festivalski dan protekao je u znaku radoznalih učenika koji su na došli organizovano iz više od 160 školskih ustanova. Njih su u Zepter Expo centru (bivša RK Kluz) dočekali brojni naučnici sa kojima su mogli da otkriju tajne Ejmsove sobe, izazovu pravi mali tornado ili se vrate u prošlost i večeraju sa našim precima iz Vinče. Oni najznatiželjniji mogli su da zavire u mračnu komoru i dobiju jedinstvene fotografije, provire u unutrašnjost zuba i otkriju super moći čula sluha.

Posebno zanimljivi bili su susreti najmlađih posetilaca sa “ekspertinejdžerima”, vršnjacima iz cele Srbije koji raznorazne naučne probleme i dileme rešavaju bez muke.

   Ejmsova soba

SKC je podigao na naučno-fantastičnoj bini ugostio prve naučnike iz Evrope koji su dočekani uz aplauze, osmehe i razigrane umove spremne za naučne izazove. Sa gostom iz Mađarske Laslom Robertom Zsilosom zainteresovani su na najkreativniji naučni način rešavali probleme, uz pomoć Šekspira su otkrili hemijske zamke i neobične reakcije, dok su oni malo stariji iz prve ruke saznali sve što su hteli o dronovima, tim sve popularnijim letelicama neverovatnih mogućnosti.

Prva Zelena zona na Festivalu nauke otvorena je ove godine u Galeriji NBS, a brojni posetioci te zelene oaze mogli su iz prve ruke da dobiju savete o reciklaži, upoznaju se sa zaštićenim vrstama i „stanovnicima grada“ koji nas u letu čuvaju sa visina, i o kojima treba da povedemo više računa.

Drugi festivalski dan obeležiće Svemoguća zona, koja se pokazala kao veliki naučni hit među svim posetiocima zainteresovanim da, uz pomoć nauke, u svojim kućnim radionicama pretoče ideje u stvarnost.

Na sceni SKC-a biće izvedeni biološki šou programi uz eksplodirajuću nauku, a među atrakcijama programa je i „Nauka bez prestanka“ u Zepter Expo Centru, gde će se naučna vatra njihati u ritmu muzike za ples, dobro drveće pričaće svoju priču, dok će roboti oživeti i uvesti posetioce u budućnost kraja XXI veka.

Festivalske karte koštaju 450 dinara, a mogu se kupiti na svim festivalskim lokacijama.

Deca do 5 godina strarosti, uz pratnju roditelja, ne plaćaju ulaznicu.

Generalni sponzor Festivala nauke je kompanija NIS treću godinu zaredom.

Prijatelj manifestacije je MT:S, a sponzori i podrška: Erste banka, Bambi, Grafix, Francuski institut, Ministarstvo prosvete nauke i tehnološkog razvoja, Sekretarijat za obrazovanje i dečju zaštitu Beograda i Institut Servantes.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r