Vesti

Sve što nam je zajedničko

17. april 2018.
SEEcult.org
Sve sto nam je zajednicko
Sve sto nam je zajednicko

Međunarodna izložba “Sve što nam je zajedničko”, čije su kustoskinje Mira Gaćina i Jovanka Popova, biće otvorena 18. aprila u Muzeju savremene umetnosti u Skoplju, a kroz radove umetnika iz šireg regiona propituje neizvesnost u kontekstu različitih društvenih, političkih i kulturnih okruženja vezanih za ranjivost i egzistencijalnu nepredvidljivost.

U uslovima nestabilnosti, određene populacije i grupe pate ili su u nepovoljnom položaju u svom društvenom okruženju, bivajući izložene fizičkom i simboličnom nasilju koje rezultira u sukobima, tranzicijama, ograničenjima i zloupotrebama u radu, migracijama i egzodusima, rodnim nejednakostima i nepravdama.

“Ukoliko nesigurnost predstavlja sve ono što mi delimo, ali i sve ono što nas razlikuje i što nas razdvaja od ostalih, možemo li istražiti prakse koje su usmerene ka opštem dobru ili kreirati zajedničku akciju? S tim u vezi, postavlja se pitanje o mogućnosti da ovi disperzirani nemirni subjektiviteti deluju zajednički”, navele su kustoskinje.

Radovi 18 umetnika iz zemalja sa prostora bivše Jugoslavije, te Grčke i Turske, koji su aktivni i na međunarodnoj sceni, pružaju uvid u situacije različitih neizvesnih i fragmentiranih istorijskih konteksta, ukazujući na mogućnost njihovog uključenja u sadašnjost i zahtevajući od nas da se angažovano postavimo naspram sopstvenog znanja, iskustava i stavova.

Marija Papadimitru, Agrimika, 2015, foto: MSU Skoplje

Na izložbi učestvuju: Ana Adamović (Srbija), Maja Bajević (Bosna i Hercegovina), Žaneta Vangeli (Makedonija), Velimir Žernovski (Makedonija), Kristina Ivanoska (Makedonija), Slavica Janešlieva (Makedonija), Đorđe Jovanović (Makedonija), Šejla Kamerić (Bosna i Hercegovina), Alban Muja (Kosovo), Ahmet Ogut (Turska), Maria Papadimitriou (Grčka), Renata Poljak (Hrvatska), Anri Sala (Albanija/Francuska), Flaka Haliti (Kosovo), Ibro Hasanović (Bosna i Hercegovina) i Ištvan Huzjan (Slovenija), Jane Čalovski (Makedonija) i Biljana Đurđević (Srbija).

Problemi na koje se njihovi radovi odnose su tragični - predstavljaju stanje političke manipuliranosti, društvene malaksalosti i isključenosti, kulturne podređenosti i zavisnosti od niza odlučujućih faktora koji svedoče o svakodnevnom nemiru.

S tim u vezi, izložba podstiče svest o opštoj nesigurnosti, ali i motivisanu akciju.

“Izbor radova nas pozicionira po pitanjima kako razumeti aktuelna stanja, omogućavajući nam promišljanje načina putem kojih će lične vizije, odgovornost i posvećenost postati društveni“, navedeno je u najavi.

Izložba će biti otvorena u skopskom MSU do 5. juna, a podržana je od Ministarstva kulture makedonije, Eurolink osiguranja, Saint Gobain i Rigips, Stone Design, OPA fondacije, Tikkurila, Big Sound i Tikveša.

Organizatori posebno zahvaljuju Filmskoj agenciji Makedonije, Arheološkom muzeju, Fondaciji Institut otvoreno društvo - Makedonija, Francuskom kulturnom centru u Skoplju i  Draganu Hristovu (Ludus).

*Dizajn: Neda Firfova

(SEEcult.org)

Tagovi