Sve što nam je zajedničko - u kapitalizmu
Muzej savremene umetnosti u Skoplju predstavlja od 21. decembra izložbu internacionalne grupe umetnika “Sve što nam je zajedničko” (All That We Have in Common), nastavljajući kritičko preispitivanje stanja opšte nesigurnosti u kapitalizam u savremenom društvu.
Na izložbi “Sve što nam je zajedničko”, čije su kustoskinje Mira Gaćina (Gakjina) i Jovanka Popova, učestvuju umetnici iz Severne Makedonije Hristina Ivanoska, Đorđe Jovanović (Gjorgje Jovanovik) i Nada Prlja, te Daniel Garsia Andujar (Španija), Julieta Aranda (Meksiko), Tania Bruguera (Kuba), Chto Delat (Rusija), Sanja Iveković (Hrvatska), Adrian Paci (Albanija), Hito Steyerl (Nemačka), Anton Vidokle (Rusija/SAD) i Artur Žmijevski (Poljska).
Tania Bruguera, Self Sabotage
“Sve što nam je zajedničko” je kolektivno delo koje se javlja u vreme stanja nesigurnosti u kapitalizam i, putem analize konkretnih umetničkih dela i praksi, ima za cilj razotkrivanje stanja neizvesnosti u društveno-kritički proizvedenom diskursu i njegovih manifestacija, navele su kustoskinje.
Kapitalizam putem svojih autoritarnih politika, kako su dodale, stvara svet u kojem su strukture moći nepokolebljivo na strani bogatih, ugnjetavajući živote obespravljenih i marginalizovanih. Neoliberalna kultura sadrži izobilje inovacija i novina, sa tendencijom da proizvodi kapital, ali kultura nije nikad bila toliko degradirana.
Hristina Ivanoska, Bila sam kakva ću da budem - za Rozu, 2013.
Ako opšta nesigurnost, koja se odražava u naporima, obrazovanju, popularnoj kulturi i individualnoj i kolektivnoj psihologiji savremenog društva, proizvodi konzervativizam - u kulturi posebno, onda se postavljaju sledeća pitanja: “Koje forme delovanja i organiziranja mogu da doprinesu tome da umetnost ponovo postane uzbudljiva i korisna u isto vreme? Dali umetnost treba da bude dodatak politike, u smislu toga da politika može imati korist od inkorporiranja elemenata specifičnih za umetnost, ili treba da ispolitiziramo umetnost? Koji su pravci koje treba tražiti kako bi se vratila modernost društvenih formi akcije i udruživanja i koji su načini na koje će umetnost i kultura imati udela u tome?”
Dizajn izložbe potpisuje Neda Firfova, a biće otvorena do 1. februara 2020. godine.
Anton Vidokle, Imortality For All
Skopski MSU priredio je prvi deo izložbe u okviru projekta “Sve što nam je zajedničko” u aprilu 2018. godine, a proteklog leta gostovao je nešto drugačijom postavkom u Eksperimentalnom centru za umetnost solunskog Muzeja savremene umetnosti (MOMus), predstavljajući radove 14 umetnika iz regiona Jugoistočne Evrope.
(SEEcult.org)