Svet u duhu džeza
Međunarodni dan džeza proslavljen je 30. aprila na više od 600 koncerata u 185 zemalja, a centralni događaj održan je u sedištu UNESKO-a u Parizu, uz učešće više od 20 muzičkih zvezda na čelu sa Herbijem Henkokom (Herbie Hancock).
Osim Henkoka, na čiju je inicijativu UNESKO-a i ustanovio Međunarodni dan džeza 2011. godine, među učesnicima pariskog All-Star Global koncerta bili su i Avišai Koen (Avishai Cohen), Di Di Bridžvoter (Dee Dee Bridgewater), Vejn Šorter (Wayne Shorter), Markus Miler (Marcus Miller), Femi Kuti, Eni Lenoks (Annie Lennox)…
“Želimo da živimo u svetu džezu u kojem svi rade zajedno, improvizuju zajedno, ne plaše se da potraže nove šanse i načine izražavanja”, poručio je Henkok, legendarni džez pijanista, kompozitor, ambasador dobre volje UNESKO-a i predsedavajući Telonius Monk Instituta za džez, koji je suorganizator proslave Dana džeza od 2012.
Henkok je istakao da “džez govori o ljudskom iskustvu, o mogućnosti ljudi da prebrode najgore okolnosti, izbore se i pretvore ih u nešto kreativno i konstruktivno”.
Generalna direktorka UNESKO-a Irina Bokova izjavila je da je u vremenu promena i nesigurnosti duh džeza potreban više nego ikada pre, jer ujedinjuje ljude, posebno mlade, radi slobode, dijaloga, stvaranja novih mostova, poštovanja i razumevanja, veće tolerancije i saradnje.
Di Di Bridžvoter opisala je džez kao život, slobodu, individualnost, kolektiv, univerzalnost… Džez je muzika internacionalnog rečnika, koji ujedinjuje ljude nezavisno od rase, vere i drugih opredeljenja.
Pariski koncert uživo je prenošen na internetu, a Henkok je u završnici najavio da će 2016. godine domaćini biti američki predsednik Barak Obama i njegova supruga Mišel Obama u Beloj kući.
Osim u sedištu UNESKO-a, Međunarodni dan džeza proslavljen je i nizom drugih događaja u Parizu (radionice, masterklasovi, džem sešni, okrugli stolovi, panel diskusije, predavanja, filmske projekcije…), a posebna pažnja bila je posvećena uključivanju u proslavu svih onih koji nemaju priliku da često slušaju muziku uživo, uključujući ljude sa posebnim potrebama, socijalno ugrožene ili stare.
Uz pariski koncert, Međunarodni dan džeza proslavljen je i u sedištu UN u Njujorku, gde je nastupio i srpski bubnjar Marko Đorđević.
Među gradovima koji su se uključili u proslavu Međunarodnog dana džeza je i Beograd, a centralni koncert održan je na Trgu republike, kao vanredni događaj nedavne proslave “Dani Beograda”.
U organizaciji Dadova, u proslavi Dana džeza učestvovali su učenici Džez odseka Muzičke škole “Stanković”, vokalna solistkinja Ana Lovernjak u pratnji trija Aleksandra Grujića, multiinstrumentalistkinja Sanja Marković i Brazilian Jazz Collective, Vasil Hadžimanov Bend i Jelena Jovović, džez pevačica i pedagog.
Međunarodni dan džeza obeležen je, između ostalog, i u klubu Feedback u Nišu, gde je nastupio Vojislav Ilić kvintet, u organizaciji festivala Nišvil, kao i u Gradskoj galeriji u Vranju, gde su svirali mladi muzičari sa juga Srbije.
Džez se svirao, između ostalog, i u Haham džez baru u Prištini, kao i u klubu Monument u Sarajevu i drugim gradovima u regionu.
Proslava Međunarodnog dana džeza planirana je bila i u Nepalu, ali je otkazana zbog posledica nedavnog katastrofalnog zemljotresa.
Organizatori centralne proslave i zvaničnici UNESKO-a uputili su tim povodom velike pozdrave partnerima iz Džez opservatorije u Katmanduu, izrazivši uverenje da će se sledeće godine ponovo priključiti globalnoj manifestaciji.
(SEEcult.org)