• Search form

18.02.2019 | 16:23

Svi smo u opasnosti

Svi smo u opasnosti

Umetnik Ilija Šoškić, posle nedavne retrospektive u Beogradu i Novom Sadu, predstaviće se od 21. februara u Institutu za savremenu umetnost u Zagrebu prvom samostalnom izložbom u Hrvatskoj nakon 30 godina.

Izložbu “Svi smo u opasnosti” sačinjavaju foto-narativ PPP. Devet sati kasnije, snimljen na mestu ubistva Pjera Paola Pazolinija, devet sati nakon njegovog ubistva 2. novembra 1975. godine, te dokumentacija i umetnikova intervencija u prostoru koju će uživo izvesti za vreme otvaranja izložbe.

Naziv izložbe preuzet je iz naslova poslednjeg Pazolinijevog, nedovršenog intervjua koji je uoči ubistva dao novinaru Furiu Kolombu.

“(…) Na uglu fudbalskog terena desila se tragedija, označena krugom od kamena i cigle (stvari nađene u blizini) i sa nešto krede; izgrađen ‘mauzolej’ sa krstom od dva komada drveta nađenih u đubrištu, sa ispisanim slovima ‘Pier P. Pasolini’. To je bila scenografija jednog mučeništva, jednog umetnika. Prisetio sam se Arhimeda kao cinizma nesavršene civilizacije”, naveo je Šoškić za taj svoj rad.

Nakon nedavno održane velike retrospektivne izložbe “Akcione forme” koja je istovremeno bila postavljena u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu i Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu, Šoškićev opus kanonizovan je unutar polja akcije i oblika, a njegovo je područje delovanja obeleženo trouglom omeđenim umetnošću, filozofijom i matematikom, navela je Janka Vukmir u uvodnom tekstu kataloga zagrebačke izložbe.

Prema rečima Janke Vukmir, Šoškić kroz svoj opus “deluje i između politike, prirode i svoje umetničke pojavnosti kao žive slike (tableau vivant), ili se kreće između aktivizma, šamanizma i simbolizma, ali i između akcije, forme i raznih vrsta ličnih prisutnosti u svom radu”.

Šoškić je poslednji put samostalno izlagao u Hrvatskoj 1989. godine, a u Zagrebu 1986. u Galeriji SC. U međuvremenu je izlagao u Splitu na grupnoj izložbi AAA i održao predavanje na Akademiji likovnih umetnosti u Zagrebu 2017.

Umetnička praksa Šoškića, kako je istaknuto u katalogu izložbe “Akcione forme”, čiji su kustosi bili Zoran Erič i Nebojša Milenkovič, proteže se kroz više od pet decenija, a njegov rad obuhvata elemente performansa, živih slika (tableau vivant), umetnosti ponašanja, gerilske umetnosti, kulturnog i političkog mita, matematike i metafizike prirode.

Šoškić (Dečani, 1935.) je pripadnik prve generacije jugoslovenskih umetnika koji su radili u duhu novih umetničkih praksi. Pre nego što je počeo da se bavi umetnošću bio je aktivan sportista - državni prvak i reprezentativac SFRJ u bacanju kladiva. Umetničku školu završio je u Herceg Novom, a studirao je na Akademiji likovnih umetnosti u Beogradu i na Accademia di belle arti u Bolonji. Od 1969. do 1972. godine živeo je u Bolonji, a od 1972. u Rimu.

Svetsku afirmaciju stekao je saradnjom sa legendarnom rimskom galerijom L’Attico, gde je izlagao sa Janisom Kunelisom, Luiđijem Ontanijem, Mikelanđelom Pistoletom i drugima. O njemu su pisali poznati kritičari poput Emilija Ville, Akila Bonita Olive, Maria Diakona

Šoškić je izlagao na najznačajnijim međunarodnim, ali i jugoslovenskim umetničkim manifestacijama (Bijenale u Veneciji, Trigon, Jugoslovenska dokumenta, Aprilski susreti, itd.). Kao predavač, Šoškić je gostovao na najznačajnijim evropskim umetničkim akademijama (Dizeldorf, Rim itd.).

Izložba “Svi smo u opasnosti” biće otvorena do 16. marta, a za 7. mart najavljen je razgovor sa Šoškićem.

(SEEcult.org

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r