Tač.ka u nepostojećem MSU Sarajevo
Grupa vizuelnih umetnika tač.ka iz Prijedora, koja imaginarnim izložbama “No exhibition” ispituje moć uticaja virtuelne na stvarnu egzistenciju, prvi put u okviru tog projekta “ima” izložbu, ali u sarajevskom muzeju savremene umetnosti koji ne postoji. Tač.ka je tako najavila izložbu u Muzeju savremene umjetnosti u Sarajevu od 14. februara do 10. marta, aludirajući na problem zbirke ArsAevi i imaginarnog prezentacijskog prostora za savremenu umetnost u BiH.
Grupa vizuelnih umetnika tač.ka iz Prijedora, koja imaginarnim izložbama “No exhibition” ispituje moć uticaja virtuelne na stvarnu egzistenciju, prvi put u okviru tog projekta “ima” izložbu, ali u sarajevskom muzeju savremene umetnosti koji ne postoji.
Tač.ka je tako najavila izložbu u Muzeju savremene umjetnosti u Sarajevu od 14. februara do 10. marta, aludirajući na problem zbirke ArsAevi i imaginarnog prezentacijskog prostora za savremenu umetnost u BiH.
Istovremeno, tač.ka je objavila da nema izložbu u MSU Republike Srpske u Banjaluci, koji je formalno i arhitektonski prisutan, ali je, prema mišljenju tog udruženja, partijski instrumentalizovan, pa je legitimnije ne izlagati u njemu.
Tač.ka novom akcijom ukazuje da su umetnici u BiH razapeti između "banalne" - arhitektonske (prvi slučaj) i nacionalne-političke (drugi slučaj) imaginarnosti kulturnih ustanova.
Aktivisti grupe tač.ka projektom “No exhibition” javno objavljuju (anti)plakate putem veba, kojima obaveštavaju o svom neizlaganju kako publiku, tako i institucije koje su navedene kao lokacije gde neće imati izložbu.
U sarajevskom MSU tako “izlažu” Igor Sovilj, Mladen Bundalo, Dragan Inđić, Dajan Špirić i Nemanja Čađo.
Sarajevo nema muzej savremene umetnosti, iako je njegova izgradnja najavljena pre više od deset godina.
Zbirka ArsAevi nastala je na osnovu donacija svetskih muzeja, na poziv grupe sarajevskih umetnika kolegama iz celog sveta da pomognu stvaranje zbirke za budući MSU. Zbirka ArsAevi, međutim, i danas je smeštena na privremenoj lokaciji u centru grada.
Zbirka je stigla u Sarajevo krajem 90-ih, a obećanja vlasti da će stvoriti uslove za izgradnju muzejskog prostora ostala su neispunjena, iako je svojevremeno utvrđena i lokacija za projekat ArsAevi.
(SEEcult.org)