Tanja Ostojić na izložbi performansa u Berlinu
Umetnica Tanja Ostojić učestvuje na grupnoj izložbi posvećenoj performansu u DNA galeriji u Berlinu, na kojoj će prvi put u Nemačkoj, gde živi već godinama, prikazati jedan od svojih prvih radova “Lični prostor” (Personal Space), kao i jedan od najpoznatijih performansa – “Biću tvoj anđeo” (I´ll Be Your Angel) sa 49. Bijenala umetnosti u Veneciji 2001.
Osim Tanje Ostojić, na izložbi “SHOOT: About Performance” u DNA galeriji (Die Neue Aktionsgalerie) učestvuju i umetnici Kyungwoo Chun, Nezaket Ekici, Gary Hill, Elana Katz, Mwangi Hutter, Marcus Shahar i Mike Steiner.
Tanja Ostojić predstavlja jedan od svojih prvih performansa – “Lični prostor”, koji je originalno izvela 1996. godine na Bijenalu mladih u Vršcu, kada je izložila sebe, potpuno naga i sa uklonjenim maljama sa tela i glave, posuta belim mermernim prahom. Na izložbi u DNA učestvuje video radom koji prikazuje reizvođenje tog performansa 1998. godine na evropskom bijenalu savremene umetnosti Manifesta 2 (u Musee d’Histoire de la Ville de Luxembourg). Takođe, na izložbi u DNA Tanja Ostojić predstavlja video trodnevnog performansa “Biću tvoj anđeo” koji je izvela 2001. godine za vreme vernisaža Bijenala u Veneciji, kada je u ulozi “devojke za pratnju” sledila u korak direktora 49. Bijenala Haralda Zemana (Szeemann). Slavni kustos jedini je pritom mogao da vidi i umetničko delo na njenom telu - obrijane stidne dlake u formi Maljevičevog “Kvadrata”.
Biću tvoj anđeo, Bijenale u Veneciji, 2001.
Tanja Ostojić, rođena 1972. godine u bivšoj Jugoslaviji, aktivna je na umetničkoj sceni od sredine 90-ih, baveći se performansom i interdisciplinarnim umetničkim praksama, kao i kulturnim aktivizmom. Studirala je vizuelne umetnosti u Beogradu, Nantu i Berlinu, gde i živi od 2003. godine.
Umetnička praksa Tanje Ostojić, kako je navedeno u katalogu izložbe u DNA, zasnovana je na njenom ličnom iskustvu građanke iz zemlje van EU, emigrantkinje i feminističke umetnice. Živela je u Jugoslaviji, Srbiji, Sloveniji, Francuskoj i Nemačkoj, ali ne preuzima bilo koje nacionalno određenje. S obzirom da je evroskeptik, velika tema njenih radova je i politička, ekonomska i kulturna “arogancija EU”. U radu “Tražim muža sa pasošem EU” (2000-05), interdisciplinarnom performativnom projektu, predočila je javno način na koji žene iz regiona jugoistočne Evrope treba da se “prostituišu” udajom kako bi dobile pravo na boravište u EU. Posebnu medijsku pažnju širom Evrope izazvao je i njen rad “Prema Kurbeu” (L‘ origine du monde – After Corubet), koji je 2005. godine bio postavljen na
bilbordima u Beču, a predstavio je poluobnaženu umetnicu u plavim gaćicama sa zvezdama EU. Njena interpretacija Kurbeovog “Porekla sveta” iz 1866. godine doživela je cenzuru – rad je uklonjen nakon dva dana kao posledica ogromnog medijskog skandala u vreme austrijskog preuzimanja predsedavanja EU.
Lični prostor, Manifesta 2, 1998.
Galerija DNA, organizovanjem izložbe o performansu, želi da podseti na njegove korene i predstavi kroz medije videa, dokumentacionog materijala i izvođenja uživo očigledne kontradikcije koje ga prate. Iako reč “shoot”, kako je navedeno u katalogu, predstavlja čistu kondenzaciju nasilja, DNA podseca na Chrisa Burdena, koji je svojevremeno ranjen puškom u rame, i smatra da “nasilni deo nije važan”. Performer mentalnim iskustvom pretvara svoje telo u skulpturu. Staro značenje reci “shoot” stoga bi trebalo kristalizovati.
Između trajnosti i prolaznosti, umetnost performansa je uvek paradoksalna. DNA želi izložbom o performansu da ukaže na razvoj te vrste umetnosti tokom vremena, ukazujući i da performans nije oblikovanje objekata ili tela u formu, već prolaženje kroz njih, koje podstiče samopreispitivanje sveta umetnosti, jer se može smatrati kao prolaženje kroz skulpturu, sliku, teatar, ples i video, koje ne dozvoljava da bude smešteno u određene kategorije. Priroda performansa postavlja i pitanje statusa publike takve umetnosti koja se dogodi jednom i može se potom gledati u loop-u.
Otvaranje izložbe u DNA, u okviru programa “Galerijski vikend”, prate i performansi koje će 1. i 2. maja uživo izvesti Mwangi Hutter (Cascades), Elana Katz (TBD) i Nezaket Ekici & Marcus Shahar (Fossils).
Izložba će biti otvorena do 12. maja.
(SEEcult.org)