• Search form

18.01.2014 | 21:28

Tejt otkupio rad Todosijevića

Tejt otkupio rad Todosijevića

Tejt muzej u Londonu otkupio je od beogradskog umetnika Dragoljuba Raše Todosijevića njegov čuveni rad “Was ist Kunst, Marinela Koželj” iz 1978. godine.

Direktor Tejta ser Nikolas Serota izrazio je zadovoljstvo što je Bord poverenika tog britanskog muzeja odobrio akviziciju rada “Was ist Kunst, Marinela Koželj”.

Kako je navedeno u dopisu Serote, koji je Todosijević prosledio portalu SEEcult.org, rad je otkupljen uz podršku Komiteta za akvizicije za Rusiju i istočnu Evropu - jednog od nekoliko tela Tejt muzeja koji su uključeni u proces otkupa novih radova iz različitih delova sveta.

“Izuzetno smo zadovoljni što ćemo započeti vašu prezentaciju ovim radom i radujemo se što ćemo ga uključiti u buduće izložbe u Tejt prostorima”, naveo je Serota u dopisu Todosijeviću.

Reč je o video-performansu iz Todosijevićevog projekta “Was ist Kunst?” koji je realizovao u nekoliko verzija u drugoj polovini 70-ih (1975-1981), počev od rada “Was ist Kunst, Patrizia Hennings?” U toj seriji performansa, u kojima su učesnice bile isključivo žene, Todosijević je zapovednim, isledničkim tonom do iznemoglosti ponavljao pitanje: “Šta je umetnost?” na nemačkom jeziku, ostajući bez odgovora.

Rad “Was ist Kunst, Marinela Koželj?” realizovan je u Studentskom kulturnom centru u Beogradu, uz učešće Marinele Koželj, umetnikove životne saputnice, koja nemo reaguje na iznervirano, često povišenim tonom postavljano pitanje koje prate agresivne manipulacije Todosijevića po njenoj kosi i licu.

Istoričar umetnosti Ješa Denegri smatra da je taj rad bio preloman za Todosijevićevu strategiju kao umetnika. U tekstu u katalogu “Nova umetnost u Srbiji, Pojedinci, grupe pojave, 1970-1980” (MSU Beograd, MSU Zagreb i Galerija umetnosti u Prištini, 1983), Denegri je naveo da se Todosijević tim radom odvaja od principa “proglašenja (nominacije umesto formulacije) umetničkog dela”, koji je primenjivao u prethodnoj seriji performansa “Odluka kao umetnost”. Projektom “Was ist Kunst?” počeo je da primenjuje “upitnu formu izjašnjavanja o prirodi umetnosti, tvrdeći pri tome da sam način na koji umetnik postavlja pitanje o umetnosti jeste umetničko delo”. Denegri ujedno citira Todosijevića da su performansi “Was ist Kunst?” politički u najširem smislu te reči - ne umetnost u službi politike, nego umetnost koja društveni performans sublimira u umetnički performans, naglašavajući u tom sublimiranju neke karakteristike društvenog događanja, fenomena psihologije masa, demagogije jezika, stalnog ponavljanja - u jednom katarzičnom naglašavanju.

Dejan Sretenović, u tekstu u katalogu Todosijevićeve retrospektive u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu (2002) tvrdi da je taj performans “delo čvrsto ukotvljeno u objektivnosti fizičke akcije, proizvodnji a ne simulaciji nasilničkih akata”.

Georg Šolhamer (Schollhammer) - u katalogu za Todosijevićevu izložbu “Svetlost i tama simbola” u Paviljonu Srbije na 54. Bijenalu u Veneciji (2011), ukazuje na univerzalnost scene umetnika i modela u performansu “Was ist Kunst?”, u kojem je dramaturgija ipak poremećena i karakterne uloge odstupaju od norme, jer je umetnikova muza postala nepristupačna za više ne narcističko, nego neuorotično-nesigurno pitanje muškog umetnika samom sebi, mediju umetnosti i njoj kao medijumu njegove reprodukcije. U toj postavci, kako je primetio Šolhamer, sve ostaje u intencionalnosti, a svedoci te akcije se postavljaju u identifikacioni konflikt - oni su mučitelji modela i ujedno umetnika, jer on neurotično očajava nad pitanjem koje postavlja.

Todosijević je rad “Was ist Kunst, Marinela Koželj?” predstavio u vidu foto-dokumentacije i na izložbi “Svetlost i tama simbola na 54. Bijenalu u Veneciji, za koju je dobio tada ustanovljenu Unicreditovu venecijansku nagradu.

Todosijevićevim serijalom “Was ist Kunst?” nazvane su bile dve nedavne međunarodne izložbe u Gracu i Brazilu, na kojima su učestvovali i drugi umetnici iz regiona.

Projektu “Was ist Kunst?” bilo je posvećeno, između ostalog, i jedno od izdanja “Filmforuma” u beogradskom SKC-u, koji uređuje Stevan Vuković.

Todosijević je nedavno, između ostalog, učestvovao i na Berlinskom jesenjem salonu, na kojem je u Maksim Gorki teatru izveo novu verziju rada “Balkanski banket, deo ciklusa “Bog voli Srbe” (Gott liebt die Serben). Pasulj, hleb i pivo imalo je priliku da proba pedesetak gostiju za stolovima u obliku svastike - dva dana uoči 75-godišnjice Kristalne noći i nacističkog pogroma Jevreja.

Rođen 1945. godine u Beogradu, Todosijević je izlagao u prestižnim galerijama i muzejima širom sveta, a njegovi radovi su, između ostalog, otkupljeni za pariski Bobur, stokholmski Muset Modern, MSU u Kamamotou...

Između ostalog, dobitnik je i nagrade Artslink za 2004. godinu u Njujorku i nagrade Emili Harvi fondacije iz Njujorka 2006. godine, koja se dodeljuje umetnicima povezanim sa pokretom Fluksus. Jedan je od dobitnika nagrade 50. Oktobarskog salona u Beogradu, kao i “Politikine nagrade” za 2009. godinu, pored Marije Dragojlović, koju je u međuvremenu vratio.

Radovi Todosijevića predstavljeni su i u Galeriji umetnika portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r