• Search form

06.10.2015 | 13:20

Telo – moja teritorija

Telo – moja teritorija

Međunarodni narodni festival savremenih umetnosti Mesto žensk (Grad žena) u Ljubljani predstavlja od 5. do 15. oktobra na dvadesetak lokacija intenzivan program više od 90 slovenačkih i stranih umetnica, teoretičarki i umetničkih grupa, objedinjen temom “Telo – moja teritorija”.

Desetodnevni program 21. Grada žena, čiji je veći deo posvećen transfeminizmu, obuhvata predstave i performanse, koncerte, predavanja, filmske projekcije i izložbe, u cilju rušenja stereotipa i predrasuda, te postavljanja u središte autonomije vlastitog tela.

Bogat transdisciplinarni program od 46 događaja na 17 lokacija, u kojem učestvuju umetnice i teoretičarke iz Evrope, ali i SAD, Novog Zelanda i Japana, najavljen je izložbom ženskog stripa “Femicomix” kolektiva Komikaze iz Zagreba u Kinu Šiška.

Festival se vraća temi tela kao ključnoj tački presecanja umetničkih i političkih praksi. Posebno je zainteresovan stoga za projekte koji podrazumevaju korišćenje tela u aktivizmu i ograničavanju represivnih diskursa. Festival Grad žena želi da istraži mogućnosti prevazilaženja binarnog, hijerarhijskog sistema biološkog pola.

       Femicomix

Među gostima 21. Grada žena ponovo je umetnik/ica Cassils iz Kanade (Cassils ne pristaje na binarnu polnu podelu, pa upotrebljava polno neutralnu zamenicu oni), koji/a svoje fizičko telo koristi kao skulptorsku masu, pomoću koje se suprotstavlja društvenim normama. Performans “Slika u nastajanju”, svojevrsni napad Cassilsa na 900 kilograma glinene mase, osmišljen je prvobitno kao site-specific rad za ONE Arhiv u Los Anđelesu, najstariji aktivni arhiv LGBTQ zajednice u SAD.


   Cassils

Najavljena je i Moira Finucane, koja predstavlja svoj gotski salon “Gotharama”, te mlada kanadska umetnica Dana Michel koja gostuje performansom “Žuti peškir”, nagrađenim na festivalu Impulstanz u Beču. Najavljene su, između ostalog, i premijere slovenačkih autorki Male Kline (Geneza) i Irene Tomažin (Telo glasu).

Centralna festivalska izložba “Cik Cak” udružuje umetnice, umetnike i kolektive sa prostora bivše Jugoslavije koji, prema rečima kustoskinje Lenke Đorojević, istražuju nelinearni razvoj kulturne, polne, tehnološke i ekonomske nejednakosti.

Cikcakanje je kovanica filozkinje i feminističke teoretičarke Rossi Braidotti, koju upotrebljava pre svega u vezi sa nelinearnošću, predviđajući mogućnost daljeg razvoja posthumanističke kritičke teorije.

    Cik Cak

Interdisciplinarna izložba “Cik Cak”, otvorena u Galeriji Škuc, prikazuje isprepletene odnose feminizma i različito oblikovanih društveno relevantnih diskursa na prostoru bivše Jugoslavije.

Na izložbi učestvuju: kolektiv Haveit, Sandra Dukić, Ephemerki, ČIPke, FEMKANJE, Boštjan Čadež, Lina Rica i Natalija Vujošević.

Filmski program 21. Grada žena obuhvata, između ostalog, premijeru prvog dela dokumentarnog filma “Ženska” scenaristkinje i rediteljke Majde Širca, istoričarke umetnosti, novinarke, publiciskinje i bivše slovenačke ministarke za kulturu, koja je trenutno zaposlena u dokumentarnom programu RTV Slovenije.

       Ženska

Film “Ženska” nudi istorijski, esejistički i interpretativni pregled borbe za ženska prava u Sloveniji.

U okviru muzičkog programa, između ostalih, nastupiće kompozitorka i DJ-ka Electric Indigo, zatim projekat Erike StuckySpidergirl” i Jordan Reyne iz Novog Zelanda.

Festivalski sajt je cityofwomen.org, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org

*Foto: Mesto žensk

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav