Tišina za žrtve I svetskog rata
Odbor za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Vlade Srbije organizuje 27. jula na Kalemegdanu državnu ceremoniju obeležavanja 100-godišnjice početka Prvog svetskog rata.
Zbog vremenskih prilika, ceremonija će biti održana u Umetničkom paviljonu "Cvijeta Zuzorić", a ne kod spomenika "Pobednik", kako je prvobitno planirano.
Programom je predviđeno obraćanje ministra za rad, zapošlјavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandra Vulina u 19 sati i prigodan umetnički program koji će prenositi Radio-televizija Srbije, najavila je vlada.
Srbija se obeležavanjem tog događaja ujedno odazvala i pozivu Predsedništva Saveta ministara Italije upućenom svim bivšim zaraćenim stranama da učestvuju u obeležavanju veka od početka Prvog svetskog rata i odaju dužnu počast svim žrtvama.
Italija je predložila da se Srbija uklјuči u projekat koji predviđa angažovanje trubača iz svih zemalјa koji će 27. jula izvoditi numeru “Il Silenzio” (Tišina) na simboličnim lokalitetima u svakoj državi.
Povodom obeležavanja 100 godina od početka Prvog svetskog rata, Vlada Srbije održaće svečanu sednicu 28. jula u 16 časova u zgradi Univerziteta u Nišu, na dan kada je Srbija dobila telegram austrougarske objave rata. Telegram je primljen u Nišu, gde se u tom trenutku nalazila vlada i zasedala Narodna skupština Kralјevine Srbije.
Stogodisnjica početka Prvog svetskog rata biće obeležena i izložbom dokumenta iz jula 1914. godine u holu Doma Narodne skupštine Srbije u Beogradu, koju organizuje Arhiv Srbije.
Izložba “Juli 1914. U dokumentima Arhiva Srbije” biće otvorena 28. jula u 12.30 sati - tačno u vreme prijema telegrama o objavi rata.
Stogodišnjica početka Prvog svetskog rata obeležena je i 23. jula simboličnom sadnjom crvene šljive, kao drveta mira, u dvorištu zdanja Nadbiskupije beogradske, nekadašnjeg Poslanstva Austrougarske u Kraljevini Srbiji.
Predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić i ambasador Austrije u Srbiji Johanes Ajgner posadili su crvenu šljivu povodom 100-godišnjice predaje austrougarskog ultimatuma Srbiji i odgovora srpske strane na taj dokument.
Vučić je tim povodom poručio da Srbija nema prava da se odriče prošlosti i istorije, ali da mora da gleda u budućnost i da misli o svojim potomcima. Dodao je da crvena šljiva predstavlja simbol srpskog stradanja i običaja, srpski prkos i slobodarski duh koji će uvek baštiniti.
Sadnja tog drveta, kako je naveo, simbolizuje mir i želju za saradnjom i najboljim mogućim odnosima i sa onima sa kojima je Srbija nekada ratovala.
Ističući i da Srbija danas ima sa Austrijom i Nemačkom najbolje moguće odnose, Vučić je rekao i da se svet, nakon 100 godina, mnogo promenio, pa sile pobednice i poražene strane u Prvom svetskom ratu zajednički čine EU, na dobrobit i budućnost svojih građana.
“Nadam se da ćemo mi biti u situaciji da to kažemo za sto godina, a uvek ćemo da baštinimo srpsku slobodu i slobodarski duh, od toga nećemo da odustanemo i uvek ćemo time da se ponosimo”, poručio je Vučić.
U zgradi Nadbiskupije beogradske izložen je i original diplomatske note - ultimatuma Austrougarske monarhije, koji je 23. jula 1914. godine u 18 časova uručen Vladi Kraljevine Srbije. Uz ultimatum, izložen je i odgovor koji su pisali premijer Nikola Pašić i član vlade Stojan Protić, koji je Pašić uručio 10 minuta pre isteka 48-časovnog ultimatuma, 25. jula 1914. godine, poslaniku austrougarskog poslanstva baronu Gizelu.
To je prvi put da se ta dva dokumenta nalaze zajedno na istom mestu, a original odgovora srpske strane čuva se u Beču.
Sadnji drveta mira prethodio je sastanak Vučića i beogradskog nadbiskupa Stanislava Hočevara, kojem su prisustvovali i ambasadori zemalja učesnica Prvog svetskog rata, kao i šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport. Događaju je prisustvovao i ministar kulture i informisanja Srbije Ivan Tasovac.
(SEEcult.org)