Tragovi zločina i dokazi sreće, 2.0
Umetnica Jelena Aranđelović predstavlja se od 15. avgusta u Prodajnoj galeriji “Beograd” izložbom “Tragovi zločina i dokazi sreće, 2.0” koja obuhvata slike velikog formata, nastale u okviru ciklusa posvećenog fenomenu sećanja, te serije koja se bavi aktuelnim urušavanjem gradskog pejzaža.
Prvi ciklus čine slike iz serijala “Tragovi zločina i dokazi sreće” iz perioda 2015-2019, koji se bavi fenomenom sećanja, kako iz lične arhive, tako i iz odbačenih dokumenata nepoznatih ljudi. Drugi ciklus radova “Ulične rekonstrukcije” započet je 2017. godine i još je u procesu rada, a proučava aktuelna građenja i urušavanja urbanog pejzaža.
Prema navodima umetnice, čovek celog života traga za onim što je zaboravio ili pokušava da potisne ono čega ne želi da se seća.
“Naše sećanje nalik je slikama rađenim prema starim fotografijama: figure su tu, mizanscen je moguće upamtiti, pa ipak, nešto nedostaje. Suprotno, posledice i dokaze užasnog događaja koji se odvio u prošlosti, moguće je ukloniti, ali on nikada neće biti zaboravljen. Odabir sadržaja koji imamo u svesti čini nas ljudima, stvorenjima naprednijim od svih drugih na našoj planeti. Takođe nas snabdeva oružjem za zverstva za kakva zveri nisu sposobne”, navela je Jelena Aranđelović povodom prvog ciklusa radova.
Sećanje
Privučena gradskim radovima i rekonstrukcijama pored kojih svakodnevno prolazi centrom Beograda, Jelena Aranđelović je odlučila da ih i vizuelnim putem uobliči.
“Fotografišući prizore kretala sam se od dokumentovanja, selektovanja do kasnijeg pokušaja vizuelnog definisanja kroz slikarski rad. Kako samo rekonstruisanje kao fenomen i akcija nema definisanu formu, tako i moje stvaralaštvo - ma koliko ja insistirala negde na detalju, ostaje po meni i dalje u procesu re (definisanja) i potrage”, navela je ona.
Jelena Aranđelović podseća tim povodom i na reči američkog fizičara Roberta Openhajmera (J. Robert Oppenheimer) povodom prve detonacije atomske bombe: “Znali smo da svet neće biti isti. Neki su se smejali. Neki su plakali. Većina je bila tiha. Setio sam se dela iz hinduističkog spisa 'Bhagavat Gita'. Višnu pokušava da ubedi princa da bi trebalo da obavi svoju dužnost. Da bi ga oduševio, preuzima oblik sa mnogo ruku. Kaže, 'sada sam postao Smrt, uništitelj svetova'. Pretpostavljam da smo svi to pomislili, na neki način”.
Gradsko dvorište
“Uređeni planovi gradskog razvoja ili, u manje srećnim državama, investitorski urbanizam, ruše stare zgrade da bi podigli nove u kojima će porodice živeti srećno, jedući, odlazeći na posao i vraćajući se sa posla, pipkajući crna ogledala svojih uređaja za komunikaciju. Sanjajući. Višnu, koga se Openhajmer tako prikladno setio, dok spava posmatra svoj san na taj način održavajući vasionu u postojanju. Kada bi se probudio, sve bi opet postalo Ništa. Možda su svi ti valjkovi, kranovi i bageri rizično bučni”, navela je Jelena Aranđelović povodom izložbe u PGB.
Jelena Aranđelović diplomirala je 2003. godine i magistrirala 2008. godine slikarstvo na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, u klasi profesora Jovana Sivačkog. Studirala je 2004/05. godine na Ecole Nationale Superieure de Beaux-art u klasi profesora Jeana Michaela Alberole i boravila 2006/07. godine u Cité International des Arts u Parizu. Dobitnica je stipendija Kraljevine Norveške (2002), Francuskog kulturnog centra (2004) i Srbije za mlade talente.
Izlaže na samostalnim i kolektivnim izložbama, kao i na festivalima u zemlji i inostranstvu. Članica je ULUS-a od 2003. godine.
(SEEcult.org)