• Search form

05.03.2018 | 09:45

Trijumf Del Tora na dodeli Oskara

Trijumf Del Tora na dodeli Oskara

Fantastična romansa “Oblik vode” meksičkog reditelja Giljerma del Tora dobila je Oskara za najbolji film na 90. dodeli nagrada Američke filmske akademije u Holivudu, na kojoj je i Del Toro nagrađen za režiju tog filma koji je i imao najviše – čak 13 nominacija. Bez mnogo iznenađenja dodeljene su i nagrade u ostalim kategorijama, uključujući Oskara za najboljeg glumca koji je otišao Geriju Oldmanu za ulogu Vinstona Čerčila u filmu “Najmračniji čas”, te za glavnu glumicu, kojom je proglašena Frensis Makdormand za ulogu majke u “Tri bilborda ispred Ebinga u Misuriju” Martina Makdone.

Del Toro je osvojio pozlaćenu statuetu Američke filmske akademije posle četiri nominacije, a emotivan govor, kojim je naglasio da je imigrant, posvetio je i problemu podela u društvu. “Ja sam imigrant, kao i mnogi od vas… U poslednjih 25 godina živim svuda, delom ovde, delom u Evropi… Najveća stvar koju naša industrija može da učini jeste da obrišemo tragove u pesku i to treba nastaviti i kada nam svet kaže da ih učinimo dubljim”, poručio je Del Toro. Novinarima u bekstejdžu je izjavio da smatra izuzetno važnim kada god neko iz Meksika demonstrira šta donosi svetskoj sceni u bilo kojoj formi – sportu, nauci, umetnosti i kulturi… “Kada to uradimo, važno je da se setimo odakle smo i da odamo počast svojim korenima i zemlji”, rekao je Del Toro, koji je nagradu za najbolji film posvetio na ceremoniji svim mladim autorima koji, kako je istakao, pokazuju kako se stvari odvijaju u svim zemljama širom sveta.

Za razliku od Oldmana, koji je izjavio da je nagrada za ulogu Čerčila “dvostruko specijalna” i da mu predstavlja “nezaboravno iskustvo”, Makdormandova je već ranije osvojila Oskara za ulogu u filmu “Fargo”, a u govoru na ceremoniji zauzela se za rodnu ravnopravnost i pozvala sve žene da ustanu, što su i učinile.

Za ulogu u “Tri bilborda” nagrađen je i Sem Rokvel – za najbolju mušku sporednu ulogu, dok je Oskara za najbolju sporednu glumicu dobila Alison Dženi za ulogu u filmu “Ja, Tonja”, a izazvala je smeh kada je, za razliku od uobičajenog maratonskog zahvaljivanja, rekla da je sve sama postigla i da nema kome da zahvali.

Oskara za najbolji adaptirani scenario dobio je Džejms Ajvori za dramu “Zovi me tvojim imenom”, dok je za najbolji originalni scenario nagrađen Džordan Pil za debitantsko ostvarenje “Beži!”.

Drama o Drugom svetskom ratu “DenkerkKristofera Nolana, koja je imala osam nominacija, osvojila je Oskara za montažu zvuka (Ričard King i Aleks Gibson) i miks zvuka (Greg Lendejker, Gari Rico i Mark Vajngarten).

Pobednički film “Oblik vode” odneo je nagradu za najbolji produkcioni dizajn (Pol Ostenberi i Džef Melvin).

Oskara za najbolji kostim osvojio je Mark Bridžis za film “Fantomska nitPol-Tomasa Andersona, koji je bio najtraženiji naslov proteklog 46. Festa.

Za šminku i frizuru nagrađeni su Dejvid Malinovski, Lusi Sibik i Kazuhiru Cuđi za film “Najmračniji čas” u kojem su pretvorili Oldmana u Čerčila.

Za najbolju fotografiju, posle čak 14 nominacija, konačno je nagrađen Rodžer Dikins – za “Blejd raner 2049”, film koji je odneo i Oskara za najbolje vizuelne efekte i za montažu (Li Smit).

Za najbolju muziku nagrađen je kompozitor Aleksandar Depla za “Oblik vode”, a najbolja originalna pesma je “Remember Me” iz animiranog filma “Koko” studija Piksar, koji je proglašen najbolim animiranim dugometražnim ostvarenjem.

Za kratki animirani film “Draga košarko” Oskara su osvojili Glen Kin i legenda NBA Kobi Brajant.

Najboljim dugometražnim dokumentarcem proglašen je “Ikar” u produkciji Netfliksa o doping skandalu u Rusiji, a nagrada je uručena Brajanu Fogelu i Denu Koganu.

Najbolji kratkiokumentarni film je “Raj je saobraćajna gužva na putu 405Frenka Stifela, a najjboljim kratkim igranim filmom proglašeno je “Tiho dete”.

Oskara za najbolji strani film odneo je čileanski “Fantastična ženaSebastijana Lelia.

Celokupna lista dobitnika.

(SEEcult.org)

  • 09.02.2018 | 10:00

    Ustvarjalni center Švicarija/MGLC, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    ŠVICARIJA: SKUPNOST, UMETNOST IN NARAVA - razstava (8.2.2018.-6.1.2019.)

     

    NIKA AUTOR

    STOJAN BATIČ

    DRAGICA ČADEŽ

    JURE DETELA

    META GRGUREVIČ

    FRANCE GRUDEN

    SERGEJ KAPUS

    JANEZ LENASSI

    KAREL PLEMENITAŠ

    KAREL PUTRIH

    DRAGO TRŠAR

    DUŠAN TRŠAR

    LUJO VODOPIVEC

    BILAL YILMAZ

    avtorica projekta, razstave: Yasmín Martín Vodopivec

    http://www.mglc-lj.si

    19.06.2018 | 10:00

    Cankarjev dom | Mestni muzej, Ljubljana

    SLOVENSKI IN EVROPSKI CANKAR - razstava (18.6.2018.-28.2.2019.) ob 100. obletnici smrti Ivana Cankarja

    https://www.cd-cc.si/sl/kultura/razstave/ivan-cankar-in-evropa

    12.07.2018 | 18:30

    Muzej moderne umetnosti - MoMA, 11 West 53 Street, New York, NY

    Izložba “Prema betonskoj utopiji: Arhitektura u Jugoslaviji, 1948-1980” (Toward a Concrete Utopia: Architecture in Yugoslavia, 1948-1980)

    Reprezentativna izložba jugoslovenske arhitekture u MoMA obuhvata više od 400 crteža, modela, fotografija i filmskih snimaka iz gradskih arhiva, privatnih i muzejskih kolekcija iz celog regiona. Izložba je prvo predstavljanje izuzetnih dela vodećih arhitekata socijalističke Jugoslavije američkoj i međunarodnoj javnosti.

    Izložba obuhvata radove najvažnijih jugoslovenskih arhitekata, među kojima su Bogdan Bogdanović (1922-2010), Juraj Neidhardt (1901-1979), Svetlana Kana Radević (1937–2000), Edvard Ravnikar (1907-1993), Vjenceslav Richter (1917-2002) i Milica Šterić (1914-1998).

    Izložba će biti otvorena do 13. januara 2019. godine, a obuhvata i prateći program

    *MoMa je otvoren svakog dana od 10.30 sati po lokalnom vremenu

    https://www.moma.org/calendar/exhibitions/3931

    21.09.2018 | 10:00

    Etnografski muzej u Beogradu, Studentski trg 13, Beograd

    Dan Etnografskog muzeja - 117 godina

    TO SMO MI - NARODNA ZANIMANJA U SRBIJI (Nazrni, pa se vrni) - izložba (20.9.-20.12.2018)

    autori izložbe: muzejski savetnici Dušica Živković, dr Miloš Matić, dr Marko Stojanović, Jelena Tešić-Vuletić

    https://etnografskimuzej.rs

    21.09.2018 | 16:00

    Laufer galerija, Svetozara Radića 4, Beograd

    BOOGIE: SOMETHING ELSE - izložba (20.9.-15.12.2018.)

    https://lauferart.com

    29.09.2018 | 10:00

    Galerija Matice srpske, Novi Sad

    PERCEPCIJE: ŽENA PO MERI DRUŠTVA? - izložba (28.9.2018.-6.1.2019.)

    ABIGAIL LANE, ANA BEŠLIĆ, ANTHEA HAMILTON, CAMILLA LØW, CELIA HEMPTON, CLARE STRAND, DANICA JOVANOVIĆ, ĐORĐE JOVANOVIĆ, ELIZABETH PRICE, GILLIAN WEARING,  HELEN CHADWICK, IVAN TABAKOVIĆ, KATARINA IVANOVIĆ, LAURA ALDRIDGE, LUBAINA HIMID, LJUBICA CUCA SOKIĆ, MADAME YEVONDE, MILAN KONJOVIĆ, MARKO ZAVIŠIĆ, NADEŽDA PETROVIĆ, PETAR DOBROVIĆ, RACHEL WHITEREAD, SAVA PETROVIĆ, SARAH LUCAS, SAVA ŠUMANOVIĆ, TRACY EMIN, ZORA PETROVIĆ

    organizacija: British Coucnil i Galerija Matice srpske, Novi Sad

    https://www.britishcouncil.rs

    04.10.2018 | 11:00

    Umjetnički paviljon u Zagrebu, Trg Kralja Tomislava 22, Zagreb 

    VLAHO BUKOVAC I ALEXANDRE CABANEL - povijesni susret učenika i učitelja - izložba (3.10.2018-6.1.2019.)

    http://www.umjetnicki-paviljon.hr

    06.10.2018 | 10:00

    Kibla, Maribor

    Kibla portal, Valvasorjeva 40, Maribor

    OSEBNO / PERSONAL - mednarodna skupinska razstava (5.10.-29.12.2018.)

    Jozef Suchoža (Slovaška), Nataša Prosenc Stearns (Slovenija/ZDA), Jože Slaček in Jiri Kočica (Slovenija), Jure Fingušt (Slovenija), Janez Kardelj (Slovenija), Maruša Šuštar (Slovenija), Tadej Vaukman (Slovenija), Maša Jazbec (Slovenija), Artists&Poor's (Slovenija), Radovan Kunić (Hrvaška), Boštjan Novak (Slovenija), Dragica Čadež (Slovenija), Anka Krašna (Slovenija), Selma Selman (BH/ZDA), Nikita Shalenny (Ukrajina/UA), Nataša Berk, Vlado Repnik, Simon Macuh, Petra Kapš (Slovenija), Tincuta Heinzel in Hillevi Munthe, kuratorici - Poskusi, napake, preizkušnje in napake: Attempts, Failures, Trials and Errors: Teresa Almeida (Portugalska / ZK / Švedska), Beam (Nizozemska), Shih Wei Chieh (Tajvan), Kate Sicchio (ZDA) & Camille Baker (Kanada / ZK), Renata Gaui (Brazilija / ZDA), Maria Paulina Gutiérrez (Kolumbija), Tincuta Heinzel (Romunija/Nemčija/ZK), Shary Kock (Nizozemska), Aline Martinez Santos (Brazilija/Nemčija), Afroditi Psarra (Grčija/ZDA), Annette Schmid & Veerle Pennock (Nemčija/Nizozemska), Zoran Popovici (Romunija), Natacha Roussel (Francija/Belgija), Vitalii Shupliak (Ukrajina/Poljska), Giulia Tomasello (Italija/ZK), Pauline Vierne (Francija/Nemčija), ZEST Collective (Romunija), Ebru Kurbak (Turčija/Avstrija), Mili John Tharakan (Indija/ZK), Rebecca Stewart (ZDA/ZK)

    http://www.kibla.org

    13.10.2018 | 10:00

    Muzej savremene umetnosti Vojvodine, Dunavska 37, Novi Sad

    ILIJA ŠOŠKIĆ: AKCIONE FORME - retrospektivna izložba (12.10.-24.12.2018.)

    kustosi izložbe: Zoran Erić (Muzej savremene umetnosti Beograd) i Nebojša Milenković (Muzej savremene umetnosti Vojvodine)

    organizacija: Muzej savremene umetnosti Beograd i Muzej savremene umetnosti Vojvodine

    http://www.msuv.org

    14.10.2018 | 10:00

    Muzej savremene umetnosti Beograd

    ILIJA ŠOŠKIĆ: AKCIONE FORME - retrospektivna izložba (13.10.-24.12.2018.)

    kustosi izložbe: Zoran Erić (Muzej savremene umetnosti Beograd) i Nebojša Milenković (Muzej savremene umetnosti Vojvodine)

    organizacija: Muzej savremene umetnosti Beograd i Muzej savremene umetnosti Vojvodine

    http://www.msub.org.rs

Video
10.12.2018 | 17:42

VOĐENJE: Dan vredan veka - 1. decembar 1918.

Autorsko vođenje kroz izložbu Muzeja Jugoslavije Dan vredan veka - 1.