• Search form

10.12.2017 | 19:58

Trijumf Kvadrata na dodeli EFA

Trijumf Kvadrata na dodeli EFA

Švedski film “KvadratRubena Estlunda, satira o svetu umetnosti i imperativu političke korektnosti, trijumfovao je na jubilarnoj, 30. dodeli nagrada Evropske filmske akademije (EFA) u Berlinu, koja je protekla i u znaku podrške kampanji #metoo protiv raširenog seksualnog zlostavljanja u filmskoj industriji i šire, kao i u svetlu zahteva za slobodu ukrajinskog reditelja Olega Sencova koga je ruski sud proglasio krivim za terorizam i osudio na 20 godina zatvora.

Švedski “Kvadrat”, koji je osvojio ove godine i Zlatnu palmu na 70. Kanskom festivalu, proglašen je najboljim evropskim filmom i najboljom komedijom, te osvojio nagrade EFA za najbolju režiju i scenario Estlunda, kao i za najboljeg glumca - Klaesa Banga, i dizajn produkcije.

Kvadrat” je priča o uglednom kustosu muzeja savremene umetnosti, razvedenom ocu dvoje dece kojima je posvećen, vozi kola na električni pogon i podržava kampanje za opštu dobrobit, a priprama izložbu koja poziva i publiku na altruizam i podseća na odgovornost ljudskih bića. Ipak, kako film pokazuje, ponekad je teško živeti u skladu sa proklamovanim idealima. Nakon što je opljačkan, nepromišljena reakcija odvodi ga u sramotnu situaciju. U međuvremenu, muzejska PR agencija kreira neočekivanu kampanju za izložbu “Kvadrat”, što sve vodi i Kristijana i muzej u egzistencijalnu krizu.

Za najbolju glumicu proglašena je Aleksandra Borbeli za ulogu u mađarskom filmu “O duši i telu” rediteljke Ildike Enjedi (Ildiko Enyedi), koji je odneo pobedu na 67. Berlinalu, a čija se ljubavna priča odvija u jednoj budimpeštanskoj klanici.

Nagradu za fotografiju “Karlo di Palma” osvojio je Mihail Kričman za film “Bez ljubavi” Andreja Zvjaginceva, koji je odneo i nagradu za najboljeg kompozitora (Evgueni i Sacha Galperine).

Za montažu je nagrađen Robin Kampijo za svoj film “120 otkucaja u minutu”, za koji je dobio Gran pri u Kanu, a u vreme ceremonije EFA u Berlinu predstavio ga je na devetom Merlinka festivalu u Domu omladine Beograda.

Za nagrade EFA, svečano uručene 9. decembra na ceremoniji u Berlinu, glasalo je više od 3.000 filmskih autora iz čitave Evrope, koji su za najbolji dokumentarni film proglasili “Pričest” poljske rediteljke Ane Zamecke, ovenčan već nizom priznanja.

Nagradu FIPRESCI za evropsko otkriće 2017. godine osvojio je film “Ledi MagbetVilijema Oldrojda.

Najboljim animiranim filmom proglašen je “Loving Vincent” (Dorota Kobiela i Hugh Welchman) koji na jedinstven način prikazuje komplikovani život i kontroverznu smrt Vinsenta van Goga, a nastao je isključivo od slika u tehnici ulja na platnu.

Najboljim kratkim filmom proglašen je “Timecode” (Juanjo Giménez).

Nagradu EFA za životno delo dobio je ruski reditelj Aleksandar Sokurov koji je pozdravljen stajaćim ovacijama, a svečanu priliku iskoristio je da podseti na važnost slobode.

“Ja ne volim rat, ne volim kada se ljudi šalju u zatvor, kada nema slobode. Mnogi od vas ovde takođe to znaju. Zato je ljudski život uvek borba”, rekao je Sokurov, četitajući svim dosadašnjim i budućim dobitnicima nagrade EFA za životno delo.

Sokurov je pohvalio i osnivače EFA za, kako je rekao, divnu ideju osnivanja Akademije pre 30 godina. “To je dobro delo”, rekao je Sokurov.

Ističući da je odlično što EFA predstavlja tako mnogo evropskih reditelja, Sokurov je posebno podsetio na slavnog poljskog reditelja Andžeja Vajdu (1926-2016), svog bliskog prijatelja i učitelja.

Nagradu za evropsko dostignuce u svetu filma dobila je Džuli Delpi, a nagradu za evropske koprodukcije – Pri Eurimaž dobio je Čedomir Kolar iz Bosne i Hercegovine, nedavni gost 23. Festivala autorskog filma u Beogradu, kome je to priznanje uručio reditelj i oskarovac Danis Tanović, njegov prijatelj, dugogodišnji saradnik i, kako je rekao, njegova porodica. Kolar je posebno zahvalio i svom partneru Umbertu, sa kojim živi već 43 godine.
 
Nagradu publike dobio je film “Stefan Zweig – Farewell to EuropeMarije Šreder o austrijskom piscu jevrejskog porekla Štefanu Cvajgu koji je napustio Evropu nakon Hitlerovog dolaska na vlast u Nemačkoj, a tragično je okončao život za vreme Drugog svetskog rata u Brazilu, izgubivši nadu u budućnost čovečanstva.

Evropska filmska akademija, na čijem je čelu nemački reditelj Vim Venders, pridružila se i pokretu #metoo nazvanom prema spontano nastalom haštagu na društvenim mrežama, nakon optužbi za seksualno zlostavljanje koje je na desetine žena iznelo protiv holivudskog producenta Harvija Vajnstina.

O borbi protiv seksualnog zlostavljanja i ljudskim pravima žena govorile su Helena Danielson, Rebeka O’Brien, Eva Puczinska i Ada Solomon, ukazujući na neophodnost jačanja ženskog pokreta i borbe protiv sistema koji ne priznaje ženska prava, uključujući i pravo na abortus, kao što je slučaj u Poljskoj.

Jubilarnu ceremoniju EFA obeležilo je i pismo koje je kineski umetnik i disident Ai Vejvej napisao Olegu Sencovu, čije je oslobađanje EFA zatražila još u avgustu 2015. godine.

Osuđujući krivične prijave zbog umetničkog izraza, Vejvej je poručio da je to kršenje slobode govora i ljudskih prava, koje ne ugrožava samo individualnu slobodu, već predstavlja štetu društvu u celini.

“Tražim od ruskih vlasti da te odmah oslobode”, poručio je Vejvej u pismu koje je pročitano za vreme ceremonije, u njegovom prisustvu.

*Foto: EFA

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.