• Search form

16.10.2015 | 11:05

Trouglovanje: Rub

Trouglovanje: Rub

Umetnica Marina Marković i nezavisna kustoskinja Maja Ćirić iz Srbije učestvuju od 16. do 23. oktobra u rezidencijalnom programu “Trouglovanje” u Albaniji, koji Zemunski mali umetnički centar - ZMUC iz Beograda organizuje prvi put sa Zeta centrom u Tirani, a namenjen je umetnicima i kustosima iz Albanije, Srbije i Crne Gore, u cilјu stimulisanja regionalne kulturne i umetničke razmene na Zapadnom Balkanu.

Trouglovanje” je zamišljeno kao samoorganizovana, kratka i uzajamna rezidencija, čiji su moduli zasnovani na pretpostavci da u smislenoj razmeni ideja, dva uvek postaju tri, a da je treći entitet u stanju da razbije hermetičnost. To u praksi znači da umetnik i kustos iz jedne zemlјe posećuju drugu (Albaniju, Crnu Goru ili Srbiju) i sarađuju sa lokalnim  umetnikom ili kustosom. Cilј projekta je povećanje vidlјivosti savremene umetnosti u regionu, posebno zbog umetnosti svojstvene sposobnosti da stvori alternativna znanja.

Prvo “Trouglovanje”, čija je gostujuća kustoskinja Maja Ćirić, a umetnica Marina Marković, osmišljeno je na temu “Rub”, a sastoji se od diskusija na rubne teme u društvima Zapadnog Balkana, poseta atelјeima i završne prezentacije koja obuhvata razgovor sa umetnicom i performans u Zeta galeriji u Tirani.

Smatrajući rub konstitutivnim delom trougla, a imajući u vidu rubni položaj žene na Zapadnom Balkanu, kao i specifičnu umetničku praksu Marine Marković, koja je poznata po preispitivanju pojmova roda i rodnih ranjivosti, projekat razmatra krajnja tumačenja na osnovu nesporazuma unutar kompleksnih kulturnih narativa.

Inspirisan idejama iz knjige albanske književnice “Država u kojoj ne umiremoOrnele Vorpsi, “Trouglovanje: Rub” je i ispitivanje mesta intimnosti i dostojanstva u društvu, navela je Maja Ćirić u kustoskom konceptu.

Logika prakse nezavisne kustoskinje Maje Ćirić iz Beograda zasnovana je na terminima kritičnosti i post-globalizma, a ujedno je i kritika dominantne kustoske geopolitike. Raspon njenog interesovanja ide od kustoskog rada kao institucionalne kritike do istraživanja metodologije i epistemologije kustoske prakse, kao i međunarodne i transnacionalne razmene ideja. Dobitnica je nagrade “Lazar Trifunović” za likovnu kritiku (Beograd), CEC ArtsLink Independent Projects Award (Njujork), ISCP Curator Award (Njujork), kao i Dedalus Foundation and Independent Curators International Curatorial Research Award. Maja Ćirić doktorirala je teoriju umetnosti i medija na Univerzitetu umetnosti u Beogradu (Institucionalna kritike i kustoska praksa).

Marina Marković, rođena 1983. godine u Beogradu, diplomirala je na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu Univerziteta umetnosti, a od 2006. izlaže samostalno i na grupnim izložbama u Srbiji, SAD, Velikoj Britaniji, Japanu, Meksiku… Dobitnica je stipendije za mladog vizuelnog umetnika i nagrade “Dimitrije Bašičević Mangelos” za 2011. Suosnivač je asocijacije Treći Beograd, a živi i radi na relaciji Beograd-Nјujork.

Trouglovanje” u Albaniji predstavlja nastavak aktivnosti u okviru regionalnog projekta “Mobilne rezidencije / Pokretne kolonije” u 2015. godini, nakon nedavne Mobilne književne rezidencije u selu Blizikuće u Crnoj Gori, koju je ZMUC organizovao sa udruženjem Za Druga iz Petrovca.

ZMUC, Za Druga i Zeta centar sarađuju od 2013. godine na projektu “Mobilne rezidencije / Pokretne kolonije”, čija je ideja da se kroz modus tradicionalno organizovanih umetničkih kolonija u zapostavljenim sredinama (selima) iniciraju multidisciplinarne rezidencije na kojima se traga za novim definisanjem umetničke prakse i zajednica.

Realizaciju projekta “Trouglovanje” podržalo je Ministarstvo kulture i informisanja Srbije.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r