• Search form

27.08.2017 | 12:52

Trtovac i Frelih: U istom prostoru

Trtovac i Frelih: U istom prostoru

Umetnici Selman Trtovac iz Beograda i Vladimir Frelih iz Osijeka, koji sarađuju još od studija 90-ih godina na Akademiji umetnosti u Dizeldorfu, predstavljaju se od 1. septembra u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu zajedničkom izložbom “U istom prostoru”, što je i naziv video rada koji su realizovali za tu priliku.

Na otvaranju izložbe, čija je kustoskinja Una Popović, Trtovac će izvesti performans “Duh – Telo I”.

Osim zajedničkog rada, Trtovac se predstavlja i crtežima iz serija “Posledice” i “Spiritus movens”, kao i video radom “Posledice – magnetna stimulacija mozga” i serijom fotografija; dok Frelih prikazuje web rad “Area”, seriju fotografija/foto instalacija “Kat.No 13 041 664” i site-specific instalaciju ispred Salona MSU “Kaugummi” (naziv za žvakaću gumu na nemačkom jeziku). Taj rad podrazumeva dva demolirana automobila koje umetnik naknadno bojenom masom pretapa u jedinstvenu celinu, a delovanjem novog estetskog saržaja automobili gube prvobitnu namenu.

U radovima Trtovca i Freliha, kako je navedeno u pratećem tekstu, u prvi mah nije moguće primetiti nikakve značajnije poveznice, budući da se radi o različitim umetničkim pristupima i različitim umetničkim jezicima. Neposrednim sučeljavanjem svojih radova u Salonu MSU, oni ostvaraju prostor dijaloga i na taj način reflektuju model fluidnog razmenjivanja “umetničkih strategija” kroz instituciju izlagačkog prostora.

Zajednički rad - U istom prostoru / In the same space

Trtovac se pre svega izražava u mediju crteža, pri čemu crtež teži da definiše kao primarnu energiju za sva kasnija umetnička ostvarenja.

Njegova izjava da “traga za istinom u umetnosti” definiše njegovu praksu kao sklonu eksperimentu, odnosno u stalnom u preispitivanju odakle dolazi misao za realizaciju, kao i da li je moguće da na neekspilicitan sadržaj crteža gledamo kao na autohtoni mehanizam.

Serija crteža i fotografija “Posledice – magnetna stimulacija mozga” (2016/2017) nastala je pri ekperimentu stimulacije mozga na Vojno-medicinskoj akademiji u Beogradu. U neurološkoj laboratoriji VMA, uz pomoć prof. dr Tihomira Ilića i njegovog tima, Trtovac se podvrgao neinvazivnoj magnetnoj stimulaciji mozga koja se koristi u lečenju demencije, ali se primenjuje i nad pilotima u američkoj vojsci kao deo treninga za brže reflekse i reakcije. Tim postupkom Trtovac je težio da osposobi mentalni proces u pravcu energizovanog delovanja i da posledicu crteža preispita u odnosu na nameru.

Selman Trtovac, Stimulacija mozga

Frelihovi radovi i realizacije podrazumevaju multimedijalna ostvarenja pri kojima se gube jasne granice medija, te se proizvod njegove prakse može okarakterisati kao instalacija-objekt-skulpura.

Set od 183 fotografija na kojima je vidljiva samo crvena boja, u različitim nijansama, jeste primarno bio zadati eksperiment unutar tehnološkog procesa razvijanja fotografije. Umetnik je u brojnim foto-radnjama dao na izradu određeni kôd, broj Kat.No 13 041 664, a kao rezultat procesa je interpretacija koja se događa u postupku prevođenja sa digitalne u analognu informaciju. Na taj način su nastale fotografije koje u značajnoj meri odstupaju od zadanog koda. Ističući nekompatibilnost digitalnog i analognog kroz delovanje čoveka, mašine i hemije, Frelih, između ostalog, na suptilan način pokazuje koliko je tanka linija razumevanja ili stanja koje osećamo kao “lost in translation”.

Vladimir Frelih, Kat No 13 041 664, c-print, 31x41cm, 2004, MSUI, foto: VF

Zajednički video Trtovca i FrelihaU istom prostoru” jeste zapravo narativ o dijalogu višeznačne poruke koji prikazuje repetitivni, minimalistički gest energičnog udaranja nogama na beloj podlozi, odnosno papiru, sve dok se belina ne oboji u crno. Sam naziv konceptualizuje formu, opseg dijaloga “na istom mestu” kao drugog mesta koje ujedno razmenu energije promatra kroz čvorište heterotopije.

Izložba “U istom prostoru” postaje mesto specifičnog rituala, susreta i ostvarenja jedinstvenog ritma, postaje prostor događaja gde se specifične razlike, ali i sličnosti u radu dvojice umetnika, susreću i sustižu.

Zajednički rad - U istom prostoru / In the same space

Oba umetnika su tokom 90-ih godina 20. veka istovremeno studirala na Akademiji umetnosti u Dizeldorfu - Trtovac kod Klausa Rinkea, a Frelih kod Nam Džuna Pajka (Nam June Paik) i kasnije kod Magdalene Jetelove. Za vreme studija oni su tesno sarađivali, ne samo na polju umetnosti, već su često zajednički radili na teškim fizičkim poslovima da bi mogli da finansiraju svoj boravak u Nemačkoj. Spaja ih tako više moćnih poveznica: dugogodišnja saradnja, akumulirano zajedničko mišljenje i egzistencijalna borba, koja se pre svega odvijala na polju umetnosti.

Nakon studija, njihovi putevi su se razišli, da bi se nakon 15 godina ponovo sreli i nastavili umetnički dijalog. Oba umetnika su, kako je istaknuto,  svesna zajedničkog kulturnog prostora u kojem se kreću i iz koga dolaze, drame kroz koju su prošli narodi bivše Jugoslavije i potrebe da se suoče sa mnogim važnim pitanjima u umetnosti, ali i izvan nje.

Selman Trtovac, rođen u Zadru, studirao je od 1990. do 1993. godine slikarstvo na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, nakon čega prelazi na Akademiju umetnosti u Dizeldorfu (Kunstakademie Düsseldorf), u klasu profesora Rinkea, gde 1997. biva proglašen za majstora (meisterschüler), a 2000. završava studije i vraća se u Beograd. Doktorirao je 2012. godine na vajarskom odseku FLU u Beogradu.

Selman Trtovac, Stimulisani crtež

Trtovac je od 2003. godine član Internacionalnog umetničkog gremijuma. Aktivan je na umetničkoj sceni i kao inicijator i suosnivač umetničke zadruge Treći Beograd i Heterotopije Perpetuum Mobile.

Njegovi se radovi nalaze u više javnih i privatnih zbirki i fondacija savremene umetnosti (Stadt Düsseldorf, Muzej savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu, H2 Museum Augsburg, Savremena galerija Zrenjanin…).

Vladimir Frelih, rođen u Osijeku, studirao je od 1994. do 2000. na Akademiji umetnosti u Dizeldorfu, u klasama profesora Nan Huver (Hoover), Nam Džuna Pajka i Magdalene Jetelove. Zvanje majstora dobio je 2002. godine i završio kao magistar u klasi za proširenu skulpturu i instalaciju. Poslednjih deset godina, kroz samostalne i grupne izložbe, aktivno deluje na savremenoj inostranoj i domaćoj likovnoj sceni.

Vladimir Frelih, Kat No 13 041 664, c-print, 31x41cm, 150 komada, 2004, MSUI, foto: VF

Frelih je dobitnik nekoliko nagrada za umetnički rad. Njegovi se radovi takođe nalaze u više javnih i privatnih zbirki i fondacija savremene umetnosti (Kunstmuseum Bonn, Stadt Düšeldorf, MSU Zagreb). Vanredni je profesor na Umetničkoj akademiji Osijek, na odseku za multimediju, i gostujući profesor na Akademiji umetnosti u Novom Sadu.

Izložba Trtovca i Freliha u Salonu MSU biće otvorena do 23.oktobra.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav