• Search form

26.04.2015 | 15:41

Ugovor o BG na vodi, uz protest

Ugovor o BG na vodi, uz protest

Predstavnici Vlade Srbije, kompanije Igl Hils (Eagle Hills) iz UAE i projekta “Beograd na vodi” potpisali su 26. aprila Ugovor o zajedničkom ulaganju, a svečanu ceremoniju obeležio je i protest građana okupljenih na poziv inicijative “Ne da(vi)mo Beograd”, koje je policija sprečila da se približe zgradi Beogradske zadruge. Zaustavljanjem par tramvaja ispred tog zdanja, bili su zaklonjeni od pogleda potpisnika ugovora i drugih zvanica.

Ugovor će stupiti na snagu nakon dobijanja saglasnosti Komisije za zaštitu konkurencije, rekao je posle potpisivanja gradonačelnik Beograda Siniša Mali, koji je rekao i da Beograd i Vlada Srbije nemaju takne i obećao da će biti objavljeni svi delovi tog ugovora, koji su potpisali potpredsednica vlade i ministarka građevinarstva Zorana Mihajlović, predsednik UO Igl Hilsa Muhamed Alabar, koji je glavni investitor, te direktor "Beograda na vodi" Aleksandar Trifunović.

      Potpisivanje ugovora, foto: beograd.rs

Uporedo s potpisivanjem ugovora, u Ulici kraljevića Marka održan je protest više stotina građana, koje je policijski kordon sprečio da izađu na kružni tok i približe se zgradi Beogradske zadruge, čiju je rekonstrukciju finansirao Igl Hils i koja je sedište “Beograda na vodi”. Među okupljenima je bio i simbol protesta inicijative “Ne da(vi)mo Beograd” – velika žuta patka od stiropora, koja je korišćena i prilikom protesta ispred Skupštine Srbije zbog usvajanja lex specialisa. I mnogi građani doneli su različite patke (igračke na naduvavanje, balone…), a nosili su i veliki transparent s natpisom: “Beograd neće buržujski kvart na vodi”.

     Protest inicijative Ne da(vi)mo Beograd

U međuvremenu se ispred zgrade Geozavoda okupilo i nekoliko desetina pristalica projekta “Beograd na vodi”, a između njih i demonstranata u Kraljevića Marka zaustavljena su potom i dva tramvaja koja su tu stajala do završetka ceremonije i odlaska zvanica u obližnji izložbeni objekat na Savi, u kojem je priređen koktel.

Istovremeno je trajao i svojevrsni okršaj pristalica i protivnika “Beograda na vodi” na društvenim mrežama. Organizatori i učesnici protesta objavljivali su fotografije, snimke i komentare sa haš-tagovima #nedavimobeograd, #pokazimoimpatku i #bgh2o, a ubrzo su ih preuzele i pristalice projekta “Beograd na vodi”, dodajući različite komentare.

     Foto: Ne da(vi)mo Beograd

Prema potpisanom ugovoru, projekat “Beograd na vodi”, koji je vredan 3,5 milijarde evra, a nedavno je potkrepljen lex specialisom, trebalo bi da bude završen za najviše 30 godina, pri čemu u prvih 20 godina treba da bude okončan bar 50 odsto.

Srbija će, kako su preneli mediji koji su imali uvid u deo ugovora, biti vlasnik 32 odsto kapitala, a kompanija Igl Hils, vlasnik firme Belgrade Waterfront Capital Investment LLC - preostalih 68 odsto. Igl Hils će obezbediti 300 miliona evra i 150 miliona evra u formi kapitala, uz dodatnih 150 miliona evra zajma.

Gradonačelnik Siniša Mali rekao je na kratkoj konferenciji za novinare da potpisivanje ugovora o “Beogradu na vodi” predstavlja početak ostvarenja višedecenijskog sna o spuštanju Beograda na reku Savu, dodajući da je važan i zato što će doprineti pokretanju domaće građevinske industrije, privrede, zapošljavanju i otvaranju novih radnih mesta.

“Beograd na vodi je najveći projekat ovog tipa ne samo u regionu već i u Evropi i treba da budemo ponosni što se nalazi baš u našoj zemlji”, rekao je Mali.

     Foto: beograd.rs

Posebno zahvaljujući premijeru Aleksandru Vučiću na doprinosu ostvarenju projekta "Beograd na vodi", Mali je rekao da je to primer kako institucije republičke i gradske mogu da rade kao tim i rešavaju probleme.

"Posledica tog rada je da smo danas uspeli da uklonimo 190 objekata na području gde će se izvoditi prva faza 'Beograda na vodi'. Obezbedili smo smeštaj za 90 porodica iz Savamale i uklonili 46 brodova, koji su samo ružili grad", naveo je Mali.

Prema ugovoru o “Beogradu na vodi”, kako su preneli mediji, Igl Hils će odobriti Srbiji zajam od 90 miliona evra za preseljenje železničkih objekata i 40 miliona evra za završetak procesa eksproprijacije.

Kompaniji Igl Hils biće izdato zemljište na zakup od 99 godina, pod uslovom da se ta zemlja ne prodaje, a zgrade koje se nalaze u različitim režimima zaštite (Hotel Bristol, Železnička stanica i Fabrika papira Milana Vape) ostaće u državnom vlaništvu i biti obnovljene po modelu zgrade Beogradske zadruge.

      Pristalice i zvanice posle potpisivanja ugovora, foto: beograd.rs

I ministarka Zorana Mihajlović ocenila je da je “Beograd na vodi” prilika za angažovanje domaće industrije i izrazila očekivanje da će ugovor biti realizovan u predviđenom roku.

“Hajde da krenemo u izgradnju već krajem leta i da Beograd bude steciste svih onih koji će doći ovde da žive”, rekla je Zorana Mihajlović, a povodom pitanja o eventualnom riziku od prodaje budućih stanova, izrazila je uverenje da “ništa neće ostati neprodato”.

“Trend koji pokazuje Beograd u svakom svom delu je trend razvoja”, rekla je Zorana Mihajlović, dodajući da je i do sada bilo neverice u mnogo toga, ali je vlada, kako je rekla, pokazala da je svaku stvar koju je obećala i uradila.

“Niko nije verovao da ćemo izmestiti stare brodove, doneti zakon, potpisati ugovor o ‘Beogradu na vodi’”, dodala je Zorana Mihajlović.

     Protest u Kraljevića Marka, foto: Ne da(vi)mo Beograd

Arapski investitor Mohamed Alabar izjavio je da potpisivanje ugovora o “Beogradu na vodi” može da ima veliki uticaj na ekonomski rast Beograda i Srbije, a ocenio je da je važan i za jačanje saradnje dve zemlje.

"U radu na ovom projektu dobar uticaj može da bude i to što ćemo da pokažemo nove tehnike izgradnje i dizajn, a kao garant njegove realizacije predstavljaju dve vlade", rekao je Alabar.

Prema nedavno usvojenom lex specialisu, na površini od oko 177 hektara predviđena je izgradnja nešto više od milion kvadratnih metara stambenog prostora, oko 750.000 kvadratnih metara poslovnog i komercijalnog prostora, više od 62.000 kvadratnih metara javnih sadržaja (vrtići, škole, ustanove kulture, socijalne i zdravstvene zaštite) i oko 242.000 kvadratnih metara novih zelenih površina. Ti kapaciteti, kako je navedeno, omogućavaju da na tom prostoru bude više od 13.000 zaposlenih i više od 17.000 stanovnika.

     Potpisnici ugovora, foto: beograd.rs

Usvajanju lex specialisa prethodila je burna rasprava u parlamentu, ali i u javnosti, s obzirom na primedbe Akademije arhitekture Srbije (ASS), Srpske akademije nauka i umetnosti i građanske inicijative Ne da(vi)mo Beograd.

ASS je zahtevala deklaracijom hitnu obustavu projekta "Beograd na vodi", a odbila je nedavni poziv gradonačelnika na sastanak o eventualnom uključenju u dalje planiranje i realizaciju tog projekta.

“Ne možemo davati legitimitet nečemu što našu podršku ne zaslužuje”, saopštila je ASS, koja poziv na saradnju posle izmena Generalnog plana, usvajanja lex specialisa i potpisivanja ugovora smatra pokušajem stavljanja pred svršen čin.

     Foto: Ne da(vi)mo Beograd

Inicijativa "Ne da(vi)mo Beograd", koja je povodom projekta "Beograd na vodi" objavila posebnu publikaciju, smatra da je ugovor o tom projektu  protivustavan i protivan stvarnim potrebama društva i privrede, te da vlast predaje stranim partnerima najvredniji prostorni resurs Beograda i obavezuje se na infrastrukturne radove koji će građane koštati više od  milijardu evra. "Sve to za projekat o kome nismo pitani, koji nam ne treba, nema smisla i za koji ne postoje garancije da će se uopšte desiti", navela je inicijativa "Ne da(vi)mo Beograd".

Nakon protesta, inicijativa "Ne da(vi)mo Beograd" saopštila je da su, uprkos oskudnom kritičkom izveštavanju o projektu "Beograd na vodi", građani "pokazali da neće prepustiti sudbinu grada mutnim dilovima investitora i političara".  

Najavljujući nove akcije, inicijativa "Ne da(vi)mo Beograd" poručila je i: "Obratite pažnju, patka je na ulici!"

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r