Ujedinjenje izdavačkih džinova
Britanska kompanija Pirson (Pearson) i nemački Bertelsman (Bertelsmann) odlučili su da spoje svoje izdavačke kuće Pingvin (Penguin) i Rendom Haus (Random House), u pokušaju da lakše izađu na kraj sa izazovima koje nameće rastuće tržište elektronskih knjiga na kojima dominiraju Amazon i Epl (Apple).
Zajedničko izdavačko preduzeće zvaće se Pingvin Rendom Haus, a pokrivaće između 25 odsto i 30 odsto globalnog tržišta knjiga, okupljajući pod jednim krovom autore širokog spektra - od pisca fantastike Terija Pračeta (Terry Pratchett), preko autorke bestselera “Pedeset nijansi - siva” E. L. Džejms i popularnog kuvara Džejmija Olivera (Jamie Oliver), do kineskog pisca Mo Jana (Yan), ovogodišnjeg dobitnika Nobelove nagrade za književnost.
Dogovor je obznanjen nakon višemesečnih razgovora rukovodstva Pirsona, a prethodio mu je i neformalni pokušaj Ruperta Mardoka (Murdoch) i njegove Njuz korporacije da spoji Pingvin sa svojom izdavačkom kućom Harper Kolins, koja je takođe među šest najvećih izdavača u svetu. Prema navodima “Sandej tajmsa”, Mardok je nameravao da ponudi milijardu funti za Pingvin.
Bertelsman, najveća evropska medijska grupa i vlasnik TV stanica RTL, posedovaće 53 odsto budućeg zajedničkog izdavačkog preduzeća, a Pirson 47 odsto.
Očekuje se da bi kuća Pingvin Rendom Haus trebalo formalno da zaživi u drugoj polovini 2013. godine, ukoliko dobije odobrenje regulatornih tela.
Čelnici Pirsona saopštili su da izdavačka industrija prolazi kroz period rapidnih promena, podstaknutih razvojem digitalnih tehnologija i uticajem gigantskih kompanija koje ih kontrolišu. Izdavačku industriju danas čini nekoliko velikih kompanija i veliki broj relativno malih, a verovatno neće biti mesta za sve njih, pa će morati da se ujedinjuju ili da nestaju, poručila je zaposlenima uprava kompanije Pirson, koja će imati četiri člana u bordu direktora zajedničke izdavačke kuće, dok će Bertselman imati pet.
Pojedini analitičari navijali su za dogovor Pirsona sa Njuz korpom, budući da bi to podrazumevalo unošenje pozamašne sume gotovine. To bi, kako navode, pomoglo Pirsonu da napusti tržište koje je već teško pogođeno rapidnim rastom e-knjiga i kontrolom velikih distributera, kao što su Amazon, Epl i Gugl (Google).
Kompanija Pirson, pak, smatra da će ujedinjenje Pingvina i Rendom Haus omogućiti sinergično delovanje i priliku da izdvoje više novca na nove tehnologije koje sve drastičnije transformišu izdavačku industriju.
“Zajedno, dva izdavača će moći da podele veliki deo troškova, investiraju više u autore i čitaoce, kao i da budu hrabriji u traženju novih modela poslovanja u uzbudljivom, rastućem svetu digitalnih knjiga i digitalnih čitalaca”, naveli su u kompaniji Pirson koja obuhvata i FT Grupu, izdavača “Fajnenšl tajmsa”.
Procenjuje se da će dve kuće obezbediti spajanjem bar deset odsto uštede. Takođe, zajedničko preduzeće omogućiće kompaniji Pirson da zadrži svoju obrazovnu funkciju, ali i da izbegne veliki porez u SAD koji bi morala da plati da je prodala Pingvin.
U prvih devet meseci ove godine, inače, Rendom Haus je bio vodeći izdavač na dva najveća tržišta engleskog govornog područja - američkom i britanskom. Tome je doprineo i ogroman uspeh trilogije “Pedeset nijansi”, prodate u više od 30 miliona primeraka od marta do juna ove godine.
Pingvin je bio drugi po uspešnosti izdavač u SAD, a treći u Britaniji. Osnovan još 1935. godine, Pingvin je značajno prisutan i na rastućim tržištima zemalja u razvoju.
Prema sporazumu dve kompanije, Pirson bi nakon tri godine mogao da proda Bertelsmanu svoj udeo u zajedničkom preduzeću. Obe strane mogu posle pet godina i da ponude svoje akcije na berzi.
Obe kompanije, inače, moraće da unaprede svoje e-izdavaštvo koje već čini gotovo petinu njihovog globalnog poslovanja.
Kao jedinu prepreku novom izdavačkom gigantu analitičari vide propise protiv monopola, ali su obe kompanije već izrazile spremnost i da se odreknu dela vlasništva ukoliko to bude potrebno da bi se prilagodile zakonima.
Rendom Haus je, inače, imala u 2011. godini prihod od 1,5 milijardu funti (2,4 milijarde dolara), a profit oko 160 miliona. Pingvin je prijavio prihod od milijardu funti, a profit od oko 110 miliona.
Sedište kuće Pingvin Rendom Haus biće u Njujorku, ali će zadržati i prisustvo u Londonu, gde je Pingvin baziran.
Pingvin ima oko 3.500 zaposlenih širom sveta, a Rendom Haus, čije je sedište u Njujorku, ima oko 5.300 radnika.
Pingvin je 2011. godine prodao 110 miliona knjiga u štampanom formatu, a Rendom Haus 400 miliona, uključujući i audio i digitalne knjige.
Ujedinjenje kuća Pingvin i Rendom Haus prvi je takav dogovor unutar grupe od šest najvećih izdavača u svetu (ostali su Hachette, HarperCollins, Macmillan i Simon & Schuster).
(SEEcult.org)