Ukrajina van očiglednog
Ukrajinski rat i ljudi u njemu, koji pate bez obzira na stranu u sukobu, tema je izložbe fotografija Marka Đurice u Ustanovi kulture Parobrod, koja je otvorena do 14. juna.
Izložba pokazuje ukrajinski konflikt i ljude u njemu onakvim kakvi oni jesu, kakvim ih je Đurica video radeći za novinsku agenciju Rojters - strašnima, smešnima, grotesknim i životnim.
Fotografišući zbivanja na istoku Ukrajine, Đurica je, kako je naveo Parobrod, otišao nekoliko velikih koraka od očiglednog, dnevnog i senzacionalistickog.
Ukrajinski konflikt i mržnja koja je u njemu iznikla odraz su svega što su Ukrajina i njeni narodi prošli kroz vekove - od Zlatne Horde, kozaštva, hetmanata, Bele garde i Crvene armije, Sovjetskog Saveza, gladomora, Velikog otadzbinskog rata, pogroma nad Jevrejima, sibirskih gulaga, kolhoza, Černobila i najnovije geopolitike.
Marko Đurica, rođen 1975. godine u Beogradu, bavi se dokumentarnom fotografijom od 1997. godine, najpre u dnevnom listu "Vesti", a zatim u "Blici" i nedeljniku "NIN".
Od 1999. godine je povremeni saradnik novinske agencije Rojters, a od 2005. godine stalni saradnik.
Pokrivao je konflikte u Afganistanu, Izraelu, Ukrajini, kao i NATO bombardovanje Srbije 1999. godine.
Dobitnik je više internacionalnih i domaćih priznanja u oblasti fotografije.
(SEEcult.org)