• Search form

11.11.2012 | 18:06

Uliks prvi put na sceni u Dablinu

Uliks prvi put na sceni u Dablinu

Čuveni roman Džejmsa Džojsa (James Joyce, 1882-1941) "Uliks" prvi put se našao na pozorišnoj sceni u Dablinu, gradu u kojem se radnja tog klasika i dešava.

Još 1994. godine irski pisac Dermot Boldžer (Dremot Bolger) pokušao je da adaptira roman “Uliks” za scenu, ali je predstava izvedena samo jednom, i to u SAD, dok u Dablinu nije mogla biti igrana zbog zakonskih prepreka o zaštiti autorskih prava.

Prošle godine se umetnički direktor Tron Teatra u Glazgovu Endi Arnold zainteresovao za Boldžerovu dramatizaciju i, dobivši saglasnost autora, postavio je predstavu u kojoj učestvuje osam glumaca. Oni tumače čak 80 uloga kojima dočaravaju priču čuvenog Džojsovog romana.

S obzirom da su naslednici Džojsove zaostavštine u međuvremenu izgubili autorska prava nad njegovim opusom, sada se očekuje još adaptacija. Za decembar je već najavljena adaptacija Džojsove priče “Mrtav”, a nedavno je na lokalnom pozorišnom festivalu izvedena verzija zbirke pripovedaka “Dablinci”.

Predstave po romanu “Uliks”, inače, igrane su na scenama pozorišta širom sveta. U nekim inscenacijama dramatizovana je samo jedna glava tog romana, u nekim svega nekoliko fragmenata iz tog dela...

U Moskvi je još uvek na repertoaru u Majstorskoj radionici nedavno preminulog Pjotra Fomenka predstava “Uliks” koja traje čak pet sati i 50 мinuta. Za ulogu Moli Blum u toj predstavi glumica Polina Kutepova dobila je 2010. godine najviše pozorišno priznanje u Rusiji - Zlatnu masku.

Džojs je pisao roman “Uliks” u Cirihu, Trstu i Parizu od 1914. do 1921. godine.

Krajnje svedena i jednostavna fabula tog dela obuhvata život tri glavna lika u toku jednog jedinog dana, 16. juna 1904. godine, u Dablinu. Ispod površinskog sloja radnje - satkanog mahom od trivijalnih sitnica koje prelomljene kroz svest junaka dobijaju neslućeno veliki značaj - krije se nesagledivo obilje nivoa kazivanja i značenja. 

Uliks” je dugo bio zabranjen u Irskoj zbog izazovnih scena koje su po oceni cenzure vređale javni moral, kao što su, na primer, Blumova poseta bordelu ili suviše slobodni monolozi žene glavnog junaka, Moli Blum.

Džojs je u Dablinu rođen i odrastao, a 1904. godine zauvek je napustio i Dablin i Irsku, provevši ostatak života sa svojom odanom saputnicom Norom Barnakl na različitim adresama u Italiji, Francuskoj i Švajcarskoj.

Osim “Uliksa” (1922), među njegovim najznačajnijim delima su i romani “Portret umetnika u mladosti” (1914) i “Fineganovo bdenje” (1939), te zbirka pripovedaka "Dablinci" (1914) i drama “Izgnanici” (1918).

B. Rakočević / SEEcult.org

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r