• Search form

17.11.2021 | 22:37

ULUS i dalje u začaranom krugu

ULUS i dalje u začaranom krugu

Udruženje likovnih umetnika Srbije (ULUS) suočeno je već mesecima sa krizom upravljanja, nastalom nakon pravosnažne i izvršne presude kojom su poništene odluke Skupštine održane krajem 2013. godine, ali je upravo tumačenje tog sudskog akta i glavni kamen spoticanja na putu ka rešavanju problema – kako se pokazalo i 17. novembra na konferenciji za novinare predstavnika uprave koja je nezakonito smenjena 2013. godine, kojoj su prisustvovali i predstavnici aktuelne uprave, izabrane 2019.

Rasprava o sudskoj presudi kojom su proglašene ništavnim sve odluke Skupštine ULUS-a održane 2013. godine u Etnografskom muzeju u Beogradu, uključujući smenu predsednice UO Mirjane Denkov Mraović, jedna je od predloženih tačaka dnevnog reda Skupštine koju je uprava izabrana 2019. godine zakazala za 19. novembar popodne u sali Gradske opštine Stari grad, nakon dva nedavna neuspela pokušaja zasedanja - zbog nedostatka kvoruma. Članovi ULUS-a pozvani su da se izjasne i o tekućim mandatima članova organa i tela izabranih na Skupštini 2019. godine.

Mirjana Denkov i umetnici Dragoslav Krnajski i Miroljub Filipović Filimir, sa kojima je 2013. nezakonito izbačena iz ULUS-a, ponovili su u Pres centru Udruženja novinara Srbije da se sudska presuda, koja je 2020. godine postala pravosnažna i izvršna, odnosi ne samo na ništavnost svih odluka Skupštine iz 2013. godine, već i na sve njene posledice, odnosno na kasnije delovanje ULUS-a, uključujući i Skupštinu održanu 2019, na kojoj je izabrano aktuelno rukovodstvo. Smatraju zato da je jedino izbornom skupštinom moguće vratiti ULUS u “legalno poslovanje”, a sazvala bi je Mirjana Denkov. Ne isključuju pritom mogućnost da izbornu Skupštinu sazovu sa upravom izabranom 2019. godine, koju istovremeno optužuju da izbegava da primeni sudsku odluku i da zapravo uzurpira upravljanje ULUS-om.

S druge strane, predstavnici uprave iz 2019. godine smatraju da pravosnažna presuda protiv nekadašnje uprave ne može da se odnosi i na poslovanje ULUS-a u periodu nakon 2013. godine i pozivaju kolege na čelu s Mirjanom Denkov da dođu na predstojeću Skupštinu i predlože dnevni red koji bi vodio rešenju problema.

Iako obe strane tvrde da su za izbornu skupštinu, međusobnim negiranjem legaliteta sprečavaju zapravo pomak sa mrtve tačke, uz međusobne optužbe o nedostatku volje za dogovor o načinu izlaska iz sadašnje situacije, koji je neophodan i zbog potrebe rešavanja niza drugih nagomilanih problema.

“Ono što je problem jeste to da je uprava iz 2019. godine pravni sledbenik ništavne Skupštine i svih potonjih”, rekla je Mirjana Denkov.

Jedini način za razrešenje situacije, kako su više puta ponovili i Mirjana Denkov i Krnajski, jeste sazivanje izborne skupštine.

“Ono što je razrešenje ove situacije, a očigledno se u tom prvacu ne ide, jeste izborna skupština koju u svakom slučaju mora zakazati Mira Denkov - ako treba i u saradnji sa tzv. aktuelnom upravom”, naglasio je Krnajski, koji je na poništenoj Skupštini 2013. godine isključen iz članstva ULUS-a sa Mirjanom Denkov i Filipovićem.

Krnajski je ocenio da je “primena same presude ključna stvar nerazumevanja”, a aktuelnu situaciju u ULUS-u uporedio je sa kućom na četiri sprata, kojoj je sudskom presudom uklonjen temelj, i za koju aktuelna uprava tvrdi da može tako da levitira. “Aktuelna tzv. uprava zanemaruje činjenicu da temelja nema, jer su oni pravni naslednici svih dešavanja nakon skupštine koja je proglašena ništavnom. Nikakva pravna mogućnost, bilo kakve advokatske ekvilibristike, neće sprečiti da svaka skupština koju zakažete bude poništena. Svaki član ULUS-a, koji pokrene sudski spor, dovešće do toga da se poništi buduća skupština”, rekao je Krnajski, ponovivši stav da je “osnovni kamen spoticanja u suštini – odbijanje da se sazove izborna skupština i razreše pitanja koja su posledica same presude”.

Mirjana Denkov istakla je da upravu iz 2019. godine ne smatra odgovornom za posledice nastale nezakonitom Skupštinom iz 2013. godine, te da je sa tim kolegama imala više sastanaka nakon pravosnažne sudske presude, u nadi da novonastala situacija može da bude rešena zajedničkim saopštenjem, objavljivanjem stvarnog stanja u ULUS-u kako bi članstvo bilo sveobuhvatno informisano, te organizovanjem izborne skupštine koja bi ULUS uvela ponovo u legalne tokove i zakonit rad.

“U razgovorima sa predstavnicima UO iz 2019. bili smo potpuno otvoreni i iskreni i imali nameru da podržimo celu ovu ekipu, sem (Radivoja) Radeta Markovića, člana aktuelnog UO, jer je jedan od najodgovornijih za organizovanje i održavanje nezakonite skupštine 2013. To je bio naš uslov. Uputili smo i pisani zahtev, pokušali da obrazložimo razloge i smatramo da članstvo koje je glasalo 2019. svakako ne bi glasalo za izbor Radeta Markovića da je imalo informaciju na koji način je postupao u ULUS-u u prethodnom periodu”, rekla je Mirjana Denkov, podsetivši na dugogodišnju borbu za promene u ULUS-u koju je sa kolegama vodila i pre nego što je smenjena i izbačena iz članstva.

Naglasila je i da ni ona, ni ostale njene kolege koje su pretrpele posledice odluka nekadašnjeg rukovodstva nemaju nameru da upravljaju ULUS-om, već pre svega žele da "pomognu iskustvom i informacijama kolegama koje mogu da odvoje period života za aktivnosti u organima i telima ULUS-a", koji bi bili izabrani na izbornoj skupštini.

S druge strane, članica UO izabranog 2019. godine Vahida Ramujkić, trenutna zamenica predsednika, koja je više puta reagovala iz publike na tvrdnje troje kolega, rekla je da je Mirjana Denkov sa ostalim članovima nezakonito smenjenog UO nekoliko puta pozivana na razgovor o zajedničkoj organizaciji skupštine. Naglasila je da je i uprava iz 2019. godine saglasna da to treba da bude izborna skupština.

“Do tog sastanka nikada nije došlo, jer se predstavnici UO Mire Denkov nikada nisu pojavili… Krnajski, Mira Denkov i Filimir bili su izbačeni iz članstva i vraćeni su. Naš UO vas je vratio u članstvo i oprostio članarine koje su dugovane… To je ono što je naš UO mogao da uradi”, rekla je Vahida Ramujkić i ponovila da sve ostale odluke na osnovu pravosnažne presude treba da donese Skupština ULUS-a.

“Skupština je 19. novembra, dođite na Skupštinu kao i svi članovi i kao i svi članovi uzmite reč. Tačke dnevnog reda su otvorene”, poručila je Vahida Ramujkić, koja je sa aktuelnom predsednicom UO iz 2019. godine Marijom Kauzlarić trenutno upisana u APR-u kao zakonski zastupnik ULUS-a, nakon što je poništen prethodni upis Mirjane Denkov, a na njenu žalbu, i raniji upis Vojislava Klačara i Radivoja Markovića.

Mirjana Denkov najavila je da neće prisustvovati Skupštini 19. novembra, jer ima ranije zakazane obaveze.

“Dve skupštine koje su kolege organizovale nisu uspele zato što nije bilo kvoruma. Predstojeća je zakazana u radno vreme i evo, ja nisam u mogućnosti da odložim obaveze koje imam zakazane od pre više meseci. Iz tog razloga neću doći, ali članovi Udruženja imaju naša saopštenja, a dobiće i detaljnije informacije i svakako nam se mogu obratiti i telefonom i putem mejla”, rekla je ona i pozvala članove ULUS-a da im se obrate za “sva moguća pojašnjenja koja im padnu napamet”.

Članica ULUS-a Milica Lapčević, umetnica i novinarka, zamolila je Mirjanu Denkov da objavi stručno tumačenje sudske presude donete protiv uprave iz 2013. godine na osnovu kojeg tvrdi da je čitav protekli period funkcionisanja ULUS-a ništavan.

“Da li neko treba da objasni zašto se vi zovete Milica Lapčević?”, odgovorio je na to Krnajski i pozvao sve da pažljivo pročitaju presudu, jer je jasna.

Skupština ULUS-a, inače, održava se jednom godišnje, ali usled vanrednih okolnosti nastalih zbog pandemije Kovid-19 i nepovoljnih uslova za okupljanje velikog broja ljudi, nije održana još od decembra 2019. godine. Skupština koja je bila zakazana za 2. oktobar 2021. ispred Umetničkog paviljona "Cvijeta Zuzorić" nije održana zbog nedostatka kvoruma (kvorum čini 120 članova). Ni naredna sednica, zakazana za 16. oktobar, takođe nije uspela zbog neispunjenog kvoruma (na odloženoj Skupštini kvorum čini 90 članova).

Osim rasprave o presudi po tužbi Mirjane Denkov, članovi ULUS-a trebalo bi na Skupštini zakazanoj za 19. novembar da se izjasne i o tekućim mandatima članova organa i tela izabranih na Skupštini 2019. godine. Takođe, predloženim dnevnim redom predviđena je dopuna članova organa i tela ULUS-a, izjašnjavanje o Poslovniku o radu Skupštine, izmenama i dopunama Statuta (u vezi sa predlogom uvođenja elektronskog učešća i glasanja), izveštajima o radu organa i tela za 2020. godinu i od 1. januara do 1. novembra 2021. godine, kao i finansijskom izveštaju o radu za 2019 i 2020. godinu kao i od 1. januara do 1. novembra 2021. godine. Jedna od tačaka predloženog dnevnog reda je i status Umetničkog paviljona “Cvijeta Zuzorić” (upoznavanje sa situacijom i stav Upravnog odbora ULUS-a o ovoj temi). Uz verifikaciju novih članova (2020. i 2021), na dnevnom redu bi se našle i presude Suda časti ULUS-a, odnosno čitanje javne opomene Mihajlu Gerunu i izjašnjavanje o žalbi Gabriele Vasić.

Povodom SKupštine zakazane za 19. novembar, objavljen je i novi broj Biltena ULUS-a za 2021. godinu, čiju je pdf verziju moguće preuzeti ovde, a štampani primerak biće dostupan od 18. novembra u prostorijama Sekretarijata (Galerija ULUS, Knez Mihajlova 37).

*Foto: Screenshot, YT kanal UNS-a

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r