• Search form

23.09.2011 | 13:30

Umetnički događaj

Grafičko bijenale u Ljubljani predstavlja u 29. izdanju, od 23. septembra do 20. novembra, radove nekoliko desetina umetnika iz Slovenije i sveta, a organizovano je na temu “Umetnički događaj”, koja je doživela značajne promene tokom 20. veka, a danas se čini da je postala privilegovani medij.

Umetnički događaj

Grafičko bijenale u Ljubljani predstavlja u 29. izdanju, od 23. septembra do 20. novembra, radove nekoliko desetina umetnika iz Slovenije i sveta, a organizovano je na temu “Umetnički događaj”, koja je doživela značajne promene tokom 20. veka, a danas se čini da je postala privilegovani medij.

Umetnički događaj danas čini paleta različitih aktera u području savremenih vizuelnih umetnosti u širokom spektru pojavnih oblika, pa će centralna izložba 29. Grafičkog bijenala, čija je kustoskinja Beti Žerovc, pokušati da predstavi zamah i vitalnost tog trenda kroz izabrane umetničke događaje na četiri tematska sklopa koja su značajna za savremenu umetnost: velikodušnost, nasilje, potraga za svetim i ritualnim, te praznina.

Prema obrazloženju koncepcije, događaji sa nekažnjenim nasiljem, “šamansko” nasilej nad samim sobom, dionizijski, apsurdni ritual ili stvaranje idiličnih zajednica koje se okupljaju oko zajedničkog obroka, predstavljaju prakse koje su prisutne zapravo već vekovima.

Bijenale centralnom izložbom i obimnim pratećim programom umetničkih i teorijskih događaja postavlja u tom smislu neka od ključnih pitanja: Zašto i kako je događaj postao prikladno sredstvo za tako različite umetničke namene, poetike i sadržaje? Da li izbor tog medija odgovara specifičnim impulsima i praznini u našem “desakralizovanom” svakodnevnom životu? Koje su potencijalne opasnosti takvog razvoja, koji se sve više dešava u potpuno formalizovanom okviru umetničkih institucija koje poslednjih decenija ne samo da izlažu savremenu umetnost, već je i naručuju i produciraju. U tom smislu su postale naručilac savremene umetnosti, kao što su to nekada bili plemstvo ili crkva.

Umetnici i projekti zastupljeni na centralnoj izložbi 29. Grafičkog bijenala su: Ant Farm, Oreet Ashery, Bababa International, Robert Barry, Nina Beier & Marie Lund, Jerzy Bereś, Karmelo Bermejo, Anna Berndtson, Conny Blom, János Borsos, Tania Bruguera, Graciela Carnevale, Anetta Mona Chişa & Lucia Tkáčová, Marcus Coates, Brody Condon, Alain Della Negra & Kaori Kinoshita, Marco Evaristti, Terry Fox, Dora García, Félix González-Torres, Núria Güell, Manuel Hartmann, Alfredo Jaar, Jaša, Enrique Jezzik, Regina José Galindo, San Keller, Daniel Knorr, Božena Končić Badurina, Gregor Kregar, Siniša Labrović, Liz Magic Laser, Marcello Maloberti, Teresa Margolles, Kris Martin, Dalibor Martinis, Dane Mitchell, Shana Moulton, Kusum Normoyle, Serkan Özkaya, Kim Paton, Mark Pozzlep, Praxis (Brainard & Delia Carey), Public Movement, Franc Purg & Sara Heitlinger, Sal Randolph, Marussa Sagadin, Hans Schabus, Santiago Sierra, Grupa OHO / Družina v Šempasu / Milenko Matanović / David Nez / Marko Pogačnik, Mladen Stropnik, Sz.A.F, Tan Ting, Matej Andraž Vogrinčič, Wang Jin i Anna Witt.

Biće predstavaljena i izložba “Enkrat ni nobenkrat” održana 2008. u okviru Briselskog bijenala, čiji su kustosi bili Mária Hlavajová i Charles Esche, te akcija “Nečuvani denar” koju su 1956 u Budimpešti izveli Miklós Erdély i članovi Udruženja književnika Mađarske.

Program 29. Bijenala već je počeo 22. septembra performansom Marka Požlepa “Napalm Your Personal Disco”, a i svečano otvaranje obeležiće niz performansa, uključujući “Die Schmetterlinge essen die Bananen” Marcella Malobertija, “Okupljanje” Božene Končić Badurine i “Provesti čuda” Praxisa (Brainard & Delia Carey).

I narednih dana biće održan niz performansa i akcija na različitim lokacijama, uključujući i javni prostor na otvorenom, a između ostalog, najavljena je i laserska instalacina Jánosa Borsosa “Model za Svetu trojicu”, serija performansa Mladena Stropnika “Rabbit Fuck” na ulicama i u parku Tivoli.

Program 29. Grafičkog bijenala obuhvata i maraton predavanja i razgovora o fenomenu dogođaja i njegovoj širokoj interdisciplinarnoj prirodi u smislu opšteg društvenog fenomena. Među učesnicima će biti predstavnici medija, državne upravem crkvenih organizacija, civilnog sektora, privrede, umetničkih i različitih naučnih krugova, koji će pokušati da objasne u koje svrhe u svojim delatnostima koriste događaj i šta žele njime postići. Biće reči i o događaju kao fenomenu “podogađavanja” savremenog života.

Među predavačima su najavljeni Alenka Arko, Tina Bolcar, Marko Brecelj, Miha Burilov, Eko krog, Hajrudin Hromadžić, Janez Janša, Zoran Kanduč, Vlado Kotnik, Miha Kozorog, Lenart J. Kučić, Gorazd V. Mrevlje, Neja Petek, Vinko Potočnik, Mitja Rotovnik, Andrej Rozman Roza, Božo Rustja, Peter Simonič, Andrej Studen, Igor Škamperle, Jože Vogrinc, Pavle Vrhovec, Aleksander Zorn...

Najavljeni su i razgovori sa umetnicima o njihovom ličnom praktikovanju umetničkih događaja, pa su tako za 6. oktobar najavljeni Bababa International i Kusum Normoyle iz Australije, za 13. oktobar Praxis (Brainard & Delia Carey) i Shana Moulton iz Njujorka, za 20. oktobar Marussa Sagadin i Anna Witt iz Beča, za 10. novembar Mark Požlep, Mladen Stropnik, Matej Andraž Vogrinčič i Jaša iz Slovenije, a za 17. novembar Božena Končić Badurina i Siniša Labrović iz Hrvatske.

U okviru 29. Grafičkog bijenala, 4. i 5. novembra biće održan i međunarodni simpozijum “Događaj kao privilegovani medij u oblasti savremene likovne umetnosti”, koji će se pozabaviti specifičnim, “ciljnim” pitanjima o ideološkom značaju mogućnosti događaja u institucijama savremene likovne umetnosti. Među učesnicima su najavljeni antropolozi, filozofi, istoričari umetnosti...

Uvodna predavanja održaće Luisa Accati, Beatrice von Bismarck, Thomas Fillitz, Dario Gamboni, Werner Hanak-Lettner, Nathalie Heinich, Bojana Kunst, Henrietta Moore, Michael Newman, Robert Pfaller, Renata Salecl i Roger Sansi-Roca.

Grafičko bijenale obuhvata i izložbu dobitnika Velike nagrade prethodnog, 28. izdanja te međunarodne izložbe - umetničke grupe Justseeds, koja se predstavlja instalacijom sa radovima nastalim različitim tehnikama.

Reč je o radu koji se bavi pitanjima migracije zbog ratova ili iz ekonomskih razloga, kao i preseljenja radi uništavanja okoline i njeng izrabljivanja. Takođe, analizira globalni siste izgrađen na jeftinim resursima i jeftinoj radnoj snazi, pokušavajući pritom da pokaže kako je moguće osloboditi se sistemskih ograničenja.

Kustos te izložbe je Božidar Zrinski, a otvorena je u Galeriji Alkatraz u AKC Metelkova.

Program 29. Grafičkog bijenala održava se u Međunarodnom grafičkom likovnom centru (MGLC), koji je i organizator, zatim u Modernoj galeriji, Galeriji Jakopič, Galeriji Cankarjevog doma, kao i na Gosposvetskoj cesti i u Vošnjakovoj ulici 4.

Sajt MGLC-a je www.mglc-lj.si, a povodom 29. Grafičkog bijenala otvoren je i blog na adresi https://29graficnibienale.wordpress.com

Program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r