• Search form

13.12.2018 | 10:17

Umetnički filmovi u Podroomu

Umetnički filmovi u Podroomu

Izložba Artists’Film International vol. 2017/2018 u galeriji Podroom Kulturnog centra Beograda predstavlja izbor radova obuhvaćenih projektom koji je pre deset godina pokrenula galerija Vajtčapel u Londonu, okupivši u međuvremenu druge institucije iz celog sveta, u cilju pružanja uvida u globalni presek stanja umetničke produkcije pokretnih slika.

Program svakog godišnjeg izdanja sastavljen je od umetničkih filmova koje predlaže 18 partnerskih institucija na osnovu prethodno zadate teme, dok se formati prezentacije menjaju.

Izložba u galeriji Podroom obuhvata umetničke filmove iz poslednja dva izdanja projekta koja okupljaju radove tridesetak umetnika, umetnica i umetničkih grupa koji su se bavili temama saradnje, istine i odnosa između stvarnosti i fikcije.

U segmentu vol. 2017 zastupljeni su: Wojciech Bakowski, Desire Machine Collective, Gabriela Golder, Anne Hjort Guttu, Luis Lazzaro de Matos & Daniela Agostinho, Mikhail Karikis, Mary Reid Kelley & Patrick Kelley, Tanja Ostojić, Meggie Schneider, Laura Horelli, Nina Lassila, Agnese Luse, Angela Melitopoulos, Eléonore de Montesquiou, Isabell Spengler & Gitte Villesen Adrian Paci, Nguyen Phurong Linh, Oliver Ressler & Dario Azzellini, Cengiz Tekin i Zheng Mahler collective.

U vol. 2018 zastupljeni su: Ørjan Amundsen, Rosa Barba, Danielle Dean, Tom Ireland, Patrick Hough, Jibade Khalil Huffman, Pelin Kirca, Elena Mazzi, Musa paradisiaca, Vladimir Nikolić, John Skoog, Jokubas Čižkas & Robertas Narkus, Juan Sorrentino, Yim Sui Fong, Mikolaj Sobczak, Yim Suifong, Munem Wasif i Le Xuan Tien.

Na poziv KCB-a, biće prikazan i video rad “Jūrmala" koji potpisuju Tanja Ostojić, Laura Horeli, Nina Lasila, Agnes Luse, Angela Melitopulos, Eleonor de Monteskju, Megi Šnajder, Isabel Špengler i Gita Vilsen, kao i posebno izdanje video rada “There is no LandscapeVladimira Nikolića.

Kratki film "Jurmala" grupe etabliranih berlinskih umetnica sastoji se od deset jednominutnih sekvenci snimljenih u jednom kadru starom Super8 kamerom, a nastao je prilikom njihovog boravka 2010. godine u Rigi i premijerno je prikazan u maju 2016. godine u Berlinu.

Film “Jurmala”, nazvan imenom čuvene plaže na Baltičkom moru na kojoj je i snimljen, samofinansirani je projekat koji je razvijan šest godina u kreativnom dijalogu devet berlinskih umetnica i kustoskinje Agnese Luse iz Letonije, koja ih je 2010. godine i pozvala u Rigu da bi prikazale svoje filmove na festivalu Survival-Kit 2. Posle pet dana uzbudljivih razgovora o prekarnoj stvarnosti današnjih žena i posebno položaju umetnica, autorke su odlučile da provedu poslednji dan na plaži Jurmala, kao i da svaka snimi po minut filmskog materijala Super8 kamerom, uz učešće ostalih.

Kako je ranije izjavila Tanja Ostojić za SEEcult.org, za nju je to bila veoma inspirativna kreativna saradnja, počev od jednominutnog zajedničkog performansa na istorijskoj plaži Jurmala do čitavog niza dragocenih slučajnosti koje su se odigrale za vreme snimanja. Kao važan deo celog procesa istakla je i kasnije šestogodišnje razgovore, pregovore i produkciju audio intervencija svake od njih, koje prate snimljeni materijal.

Kohezivnost filma je i zasnovana na montaži audio intervencija za svaki segment vizuelnog narativa koji sadrži niz nepredviđenih događaja i iznenađenja. Jedno od njih dogodilo se upravo za vreme snimanja segmenta Tanje Ostojić.

“Igrom slučaja, pored nas, brojnih dama u bikinijima i najrazličitijim toaletama, pojavila se i jedna starija dama koja je, dok sam ja polako u kadru hodala u pravcu horizonta, žurno prišla i upitala me na ruskom jeziku da li je toalet besplatan. Dakle, ja sam u svom audio delu kombinovala zvučno disanje sa pitanjem ove starije dame sa elegantnim šeširom koja je i neznajući odigrala glavnu ulogu u filmu”, rekla je Tanja Ostojić, čiji je audio deo pri kraju filma na neki način i krucijalan, jer mu daje novu perspektivu.

Projekat “Međunarodni umetnički film” realizuje se u saradnji sa galerijom Vajtčapel, Muzejem moderne umetnosti iz Istanbula, Muzejem tehnologije, umetnosti i arhitekture iz Lisabona, Fondacijom Proa iz Buenos Airesa, galerijom Projekat 88 iz Mumbaja, Muzejem moderne i savremene umetnosti iz Bergama, n.b.k. video forumom iz Berlina, galerijom Para Site iz Vijentama, Centrom za savremenu umetnost iz Vilnusa, galerijom Doc Lab iz Hanoja, Balrom Marfa iz Teksasa, Muzejem Hamer iz Los Anđelesa, Muzejem moderne umetnosti iz Varšave, Boniers Kunsthale iz Stokholma, galerijom Vitvort iz Mančestera i Centrom za savremenu umetnost iz Tromsa.

Izložba u Podroomu biće otvorena od 13. decembra do 5. januara.

*Naslovna fotografija: Jurmala

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.