• Search form

14.03.2019 | 21:33

Umetnički prostor Nemačka

Umetnički prostor Nemačka

Muzej savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) u Novom Sadu predstavlja od 15. marta izložbu nemačkog Instituta za međunarodne odnose u kulturi (ifa) koja pruža uvid u kreativni život u Nemačkoj tokom poslednjih 30 godina, koji su obeležili i umetnici poreklom iz drugih sredina.

Na izložbi su zastupljeni: Armando, Kendis Brajc (Candice Breitz), Toni Kreg (Tony Cragg), Marijana Ajgenher (Marianne Eigenheer), Ajša Erkmen (Ayse), Kristin Hil (Christine Hill), Magdalena Jetelova, Per Kerkebi (Kirkeby), Džosef Košut (Joseph Kosuth), Mari-Žo Lafonten (Marie-Jo Lafontaine), Nam Džun Pajk (Nam June Paik), Đuzepe Spanjola (Giuseppe Spagnulo) i Herman de Vris, čiji radovi nadilaze granice umetničkih pravaca i simbolizuju umetničku raznorodnost u transkulturnom jedinstvu.

To je prva transnacionalno koncipirana izložba u okviru evropske međunarodne kulturne politike, a posetioci će sat vremena pre otvaranja imati priliku da prisustvuju stručnom vođenju sa kustoskinjom ifa Ursulom Zeler (Zeller), uz prevod sa nemačkog na srpski jezik.

Magdalena Jetelová, Atlantic Wall

Ujedinjenje evropskih država i umrežavanje globalnih regiona, kako je navedeno u najavi, primoravaju sve nacije da odluče kako će predstavljati vlastitu kulturu. U likovnoj umetnosti već se jasno prepoznaju posledice međusobnog kulturnog približavanja, pa sliku umetnika u savremenom svetu presudno određuje njegova uloga kao globalnog igrača - putnika između kultura, naveo je MSUV povodom izlozbe, podsećajući da su 50-ih godina 20. veka mnogi nemački likovni umetnici odlazili u najveću umetničku metropolu tog vremena – Pariz, a od 60-ih je njihovo omiljeno odredište postao Njujork. Istovremeno su, međutim, likovni umetnici iz drugih sredina dolazili u Nemačku, u želji da baš tu žive i rade. Oni su se integrisali u nemačku likovnu scenu, pružajući joj brojne podsticaje bez kojih se ona danas ne bi mogla ni zamisliti. Tako su kreativni život u Nemačkoj, pored domaćih umetnika, trajno obeležili i umetnici poreklom iz drugih sredina. Neki od njih danas predaju na likovnim akademijama širom Nemačke, privlačeći na njih mlade ljude iz zemlje i inostranstva.

Candice Breitz, Factum Kang

Izložba “Umetnički prostor Nemačka”, čija je kustoskinja u ime MSUV Sanja Kojić Mladenov, predstavlja najznačajnije umetničke pozicije tokom poslednjih 30 godina, trudeći se da odredi značaj međunarodno priznatih umetnika/ca koji su živeli i radili u Nemačkoj, ali i njihov uticaj na medije, izražajne forme i teme u okviru aktuelnog umetničkog diskursa.

Izložba je organizovana u saradnji MSUV-a sa ifa i Gete institutom, a biće otvorena do 14. aprila.

Joseph Kosuth, O A

I u beogradskom MSU do 25. marta gostuje izložba ifa "Na putu oko sveta. Umetnost iz Nemačke", čiji su kustosi Matijas Flige i Matijas Vincen, a obuhvata oko 300 radova na osnovu kojih se mogu pratiti različiti fenomeni i pojave koje su se razvijale u nemačkoj umetnosti od druge polovine 20. veka do danas.

*Naslovna foto: Armando, Flag

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r