• Search form

05.08.2015 | 21:35

Umetnik kao prorok

Umetnik kao prorok

Izložba "366 oslobađajućih  rituala" Igora Grubića, jedan od najpoznatijih projekata tog angažovanog multimedijalnog hrvatskog umetnika, otvorena je do kraja avgusta u Zavičajnom muzeju Grada Rovinja.

“Čudaci koji su se nekada bavili magijom i proricanjem u današnjem su se društvu preobrazili u disidente. Najočigledniji primer tog neslaganja je kod umetnika, jer njihov se jezik direktno meša u međudruštvene odnose s vlašću, odnosno politikom koja je praktikuje”, naveo je Dario Sošić povodom izložbe Grubića, koga smatra jednim takvim čudakom, jer koristi upravo takav jezik, jezik magije i proricanja.

Na prvi pogled, kako je naveo Sošić, to je nevidljiva osobina, jer umetnik koristi fotografiju i sva moguća savremena sredstva izražavanja kojih nije bilo u manje razvijenim društvima. Zato je ta mistična komponenta prikrivena entropijom upotrebljenog medija koji je dominantan. Površnim posmatračima ostaje skrivena ispod jednostavne estetike izloženih fotografija – dokumenata, kojima se Grubić koristi. Ipak, kako su u više navrata na njegove umetničke radove reagovali razni državni organi, očigledno je da poruka dolazi do cilja, dodao je Sošić.

Grubić deluje kroz akcije, ponekad samostalno, a ponekad uključuje kolektiv. Razgovara, intervjuiše radnike u rudnicima, zatvorenike... uvodi rituale u kojima koristi simbole savremenog društva, ili lutke popularne kulture, body art – tetovaže, urezuje svoje telo, šiša kosu… Izvodi prostorne instalacije, ubacuje boju u fontanu, postavlja ili vozi razne zastave snažnog simboličnog naboja, interveniše na spomenicima... Sve te svoje simbole, geste, samostalne ili kolektivne akcije, proricanja i nagoveštavanja, magiju i rituale, dokumentuje fotografijom, jer nam je društvo današnjice, kako je naveo Sošić, oduzelo neposrednu vezu sa samim čovekom, otuđilo nas.

“Jedini je način da današnji šaman i prorok stupi u kontakt sa svojom publikom kroz dokumentarni medij. Medij koji je pre 174 godina nastao kao rezultat zajedničkih napora i naučnika i umetnika”, dodao je Sošić.

Rođen 1969. godine u Zagrebu, Grubić se od sredine 90-ih ističe nizom jedinstvenih site-specific intervencija u javnom prostoru, od kojih je najpoznatija akcija “Crni Perstil” u Splitu 1998.

Njegov rad obuhvata i performanse, fotografiju i video radove, a od 2000. godine radi i kao producent i autor dokumentaraca, televizijskih reportaža i društveno angažovanih reklama.

Predstavljao je svoje radove u mnogim međunarodnim institucijama i na raznim manifestacijama, među kojima su Manifesta 4, Frankfurt; Tirana bijenale 2; 50. Oktobarski salon, Beograd; 11. Istanbulsko bijenale; 4. Fotofestival, Majnhajm; Manifesta 9, Genk; "Sweet Dew - since 1980", Gvandžu bijenale 20th Anniversary Special Project; "Zero Tolerance", Moma PS1, Njujork; Solunsko bijenale…

Dobitnik je niza nagrada, među kojima su i nagrade "Likovna kolonija Rovinj" Zavičajnog muzeja Grada Rovinja (2007. i 2014), nagrada Arte Fiera Bolonja, 2014; Milano art fair, Galerija Laveronica za najbolju izložbu, 2012; prva T-HT nagrada u Muzeju savremene umetnosti u Zagrebu 2010; druga nagrada na 43. i 33. Zagrebačkom salonu (2009. i 1998)…

Izložba "366 oslobađajućih rituala" u Zavičajnom muzeju Rovinja otvorena je do 30. avgusta.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r