• Search form

05.11.2020 | 16:22

Uneskov vodič za kulturu u krizi

Uneskov vodič za kulturu u krizi

Pandemija korona virusa devasirajuće je uticala na kulturni i kreativni sektor, a tim povodom je Unesko, na osnovu mera kulturne politike u vreme krize, pripremio praktičan vodič koji sadrži interventne mere koje su se pokazale efikasnim i dobrodošlim, ukazuje na nove trendove, identifikuje nove i postojeće probleme i nudi savete koji mogu pomoći kreatorima kulturnih politika da osmisle planove oporavka sektora.

“Kultura u krizi” nudi savete o načinima na koje je moguće reagovati na najurgentnije potrebe kulture i kreativnih industrija, odnosno kako ih pripremiti za “novu normalnost”.

Pandemija Covid-19 drastično je ugrozila način života i rada umetnika i drugih profesionalaca u kulturi, posebno zbog zatvaranja prostora za kulturu i umetnost, tako i zbog mera fizičkog distanciranja, naveo je pomoćnik generalnog direktora Uneska Ernesto Otone (Ottone) u uvodniku vodiča “Kultura u krizi”. Prekarna priroda njihovog posla, kako je ukazao, učinila ih je posebno osetljivim na ekonomski šok prouzrokovan krizom, što je pojačalo ranije nejednakosti. Umetnici i kulturni radnici guve posao u rekordnom broju širom sveta, a čitav sektor kulture se bori za opstanak.

Od kada je Unesko sredinom aprila pokrenuo ResiliArt inicijativu, kao seriju onlajn debata, više od hiljadu umetnika i kulturnih radnika širom sveta podelilo je svoje priče i ponudilo preporuke za način na koji bi kulturni i kreativni sektor mogli da izađu iz krize jači i više ujedinjeni. Unesko je čuo njihove glasove, na osnovu čega je i nastala publikacija.

Vodič Uneska obezbeđuje praktične savete kreatorima kulturnih politika u borbi za uključenje kulturnog i kreativnog sektora u planove društvenog i ekonomskog oporavka, koje vlade širom sveta donose povodom posledica pandemije. Kako bi usaglasio zdravstvene i mere bezbednosti, i usaglasio ih sa novim biznis modelima, neophodna je i finansijska i tehnička podrška, a to će biti i ubuduće, naveo je Otone. Posebno je, kako je istakao, potrebno prepoznati da je podrška koja je do sada data kulturnom i kreativnom sektoru veoma raznolika. Vodič Uneska stoga obezbeđuje sveobuhvatan pregled širokog spektra interventnih mera koje su različite zemlje donele kako bi podržale kulturne radnike i institucije, kao i pregled alata za jačanje njihove izdržljivosti.

U vreme kada se sve zemlje upinju da osmisle odgovarajuće odgovore na krizu bez presedana, Unesko naglašava potrebu da kulturni i kreativni sektor ne ostane u tom procesu po strani.

Ne samo da su to sektori koji daju snagu ekonomiji, već i zapošljavaju mnoge, posebno žene i mlade ljude, a kroz diverzitet sadržaja koji nude, prenose i različite poruke i značenja, koji su se pokazali veoma dragocenim tokom krize.

Kriza izazvana pandemijom razotkrila je i potrebu unapređenja mehanizama za zaštitu socijalnih, ekonomskih i radnih uslova umetnika i kulturnih profesionalaca. Sada je, više nego ikada, potrebno podržati i osnažiti status umetnika. Uneskove preporuke koje se tiču Statusa umetnika iz 1980. godine odavno pozivaju na zaštitu socijalnih i ekonomskih prava umetnika i na integrisani pristup pravnoj regulativi njihovih pozicija. Mere navedene u vodiču Uneska ne bi trebalo shvatiti stoga kao privremena rešenja, već kao katalizatore dugoročnih, sistemskih promena koje će obezbediti da umetnici nastave da inspirišu i predstavljaju sve u godinama koje dolaze.

Na 15-godišnjicu Uneskove Konvencije o zaštiti i promociji različitosti kulturnog izraza (2005), pandemija podseća sve da mere i politike za spasavanje kulturnog sektora ne bi trebalo da budu na račun različitosti kulturnih izraza. Izuzetno povećanje digitalizacije i onlajn konzumiranja kulturnih sadržaja, inicirano merama zatvaranja zbog pandemije, stvorilo je i nove izazove u pogledu zaštite i promovisanja diverziteta kako sadržaja, tako i njegovih kreatora.

“Sledeće godine, koju su UN proglasile Godinom kreativne ekonomije za održivi razvoj, nadam se da će ključni igrači sektora kulture, umetnici i kulturni profesionalci, imati vodeću ulogu. Zato je potrebno fokusirati se na njihove radne uslove i mogućnosti zapošlavanja… Tokom ovog izazovnog perioda umetnici i kulturni profesionalci učinili su da ostanemo povezani, uprkos distanci među nama. Kao što nas je njihova kreativnost okupila, vreme je da se ujedinimo i progovorimo u njihovo ime”, poručio je
Otone.

Publikacija sadrži pregled mera preduzetih na ime direktne podrške umetnicima i kulturnim profesionalcima.

*U prilogu: Uneskov vodič "Kultura u krizi"

(SEEcult.org)

*Funded by the International Relief Fund of the German Federal Foreign Office, the Goethe-Institut, and other partners

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r