• Search form

11.05.2017 | 22:10

Univerzitet katastrofe u paviljonu BiH

Univerzitet katastrofe u paviljonu BiH

Bosna i Hercegovina predstavlja se na 57. Bijenalu u Veneciji izložbom “Univerzitet katastrofe” (University of Disaster) Radenka Milaka i internacionalne grupe gostujućih umetnika, koja će svečano biti otvorena 12. maja, a već je pretpremijerno predstavljena medijima, umetnicima i drugim profesionalcima u svetu umetnosti.

Premijerno predstavljanje “Univerziteta katastrofe” započeto je 8. maja prezentacijom specijalne edicije magazina “Palettenn” - najstarijeg i najradikalnijeg švedskog magazina čiji je urednički tim ujedno i deo kustoskog tima Paviljona BiH, čije učešće na 57. Bijenalu organizuje Muzej savremene umetnosti Republike Srpske iz Banjaluke. Specijalna edicija tog magazina je i posvećena platformi “University of Disaster”, čije je predstavljanje započeto i performansom pevača Nilsa Becha u saradnji sa umetnicom Idom Eklblad iz Norveške.

Milak realizuje projekat ”Univerzitet katastrofe”, čije je svečano otvaranje 12. maja u 18 sati u Palati Malipiero, sa slovenačkim umetnikom Romanom Uranjekom i gostujućim internacionalnim umetnicima.

Projekat ”Univerzitet katastrofe” u osnovnoj ideji ima razvojni element šire platforme koja treba da se razvija i nakon Bijenala u Veneciji. Njegov predlog da se u okviru te inicijalne ideje uspostavi saradnja sa internacionalnim kustoskim timom (Christopher Yggdre, Fredrik Svensk, Sinziana Ravini, Ana van der Vliet, u saradnji s Hans Ulrichom Obristom) i razvije mreža participacije inostranih umetnika, najprije kroz saradnju sa Uranjekom, a potom i sa drugim umetnicima (Lamin Fofana, Sidsel Meineche-Hansen, Juan-Pedro Fabra Guemberena, Loulou Cherinet, Geraldine Juárez u saradnji sa Joelom Danielssonom i Nils Bech u saradnji sa Idom Ekblad), koji u osnovi svoje umetnosti imaju istu ideju, omogućio je i jednu od osnovnih novina ovogodišnje prezentacije nacionalnog paviljona – internacionalnu saradnju. Ideja Milaka, prema navodima organizatora, jete da stvori umetničku koncepciju od različitih vrsta radova crteža, akvarela, slika, animiranog filma, gde je svaki medij povezan sa katastrofom i dokumentacijom o njoj.

Internacionalni umetnici na izložbi bave se mnogim aspektima katastrofa i želja našeg vremena, uz sučeljavanje, sporenje i bogaćenje teza Milaka i Uranjeka, čime izložba dobija oblik kompleksne montaže, koja poziva publiku da tačke trenja u radovima poveže novim sponama.

Lepota neuzvraćene ljubavi u performansu Nilsa Becha sa Idom Ekblad izvodi se u kontekstu magije, feminističke intervencije Sidsel Meineche Hansen, kojom se podrivaju moć i želja seksističke matrice kakvu nalazimo u savremenoj digitalnoj pornografiji, a prati ih brutalno blaženstvo instalacije u mediju tehno muzike Lamina Fofana koja odražava užase nasilnih migracija. Nasuprot tome su zavodljive kontradikcije smrznute instalacije Geraldine Juárez u kojoj se čuvaju, slojevito prikazuju i stapaju geologije i sećanja u koordinatnom sistemu želja i katastrofa medijske istorije i klimatskih promena, te moćna kamuflaža kao odlika instalacije Huana Pedra Fabre Guemberene na temu povećanog potencijala strategije kamuflaže u svetu katastrofa.

Univerzitet katastrofe” nije samo izložba u paviljonu BiH na 57. Bijenalu u Veneciji, već i polazna tačka za jedan istinski univerzitet, zajednički prostor kreativnog u kojem se grade znanje i mašta, za laboratoriju. On je istovremeno i umetnički i politički predlog, projekat u nastajanju. Njihov cilj je stvaranje zajedničkog prostora znanja i imaginacije kroz ideju slike idealnog univerzuma.

U Veneciji će u novembru, tokom poslednje sedmice 57. Bijenala, biti održana i konferencija sa piscima, naučnicma, teoretičarima i umetnicima, a u tu svrhu, Loulou Cherinet će predstaviti svoj novi rad rađen po narudžbini, saopštio je MSURS.


  Radenko Milak, Chernobyl (University of Disaster)

Tako definisan koncept odgovara i temi 57. Bijenala u Veneciji ”Viva Arte Viva” kojom umetnička direktorka Christin Macel poziva umetnike da kroz svoju umetnost izraze i svoj stav o umetnosti, postave pitanja i odrede njen budući pravac. U svetu punom konflikta i protesta, u kome je humanizam ozbiljno ugrožen, “Univerzitet katastrofe” želi da kaže da umetnost predstavlja najdragoceniji deo ljudskog bića. To je idealno mesto za refleksiju, individulni izraz, slobodu i fundamentalna pitanja. Umetnost je omiljeno mesto za snove i utopije, odnose sa drugim ljudskim bićima, sa prirodom i kosmosom, kao i sa duhovnom dimenzijom, koje treba negovati van bilo kojih trendova i pojedinačnih interesa.


  April 04, 1945, Soldier praying in Cologne cathedral during WW2

MSURS, kao organizator celog projekta, nastoji da ovogodišnjom organizacijom i produkcijom Paviljona BiH pronađe model kontinuiranog učešća BiH kako na Bijenalu umetnosti, tako i na bijenalu arhitekture. Tu inicijativu podržali su Savet ministara BiH i Vlada Republike Srpske, Ministarstvo civilnih poslova BiH i Ministarstvo prosvete i kulture Republike Srpske, uz podršku Federalnog ministarstva kulture i sporta i Grada Banjaluke.

Banjalučki umetnik Radenko Milak (1980) pripada novoj generaciji bosanskohercegovačkih umetnika koja je postala zapažena u proteklih desetak godina, a već duže vremena razvija i internacionalnu karijeru.

Milak je osnovne studije završio 2003. na Akademiji umetnosti u Banjaluci, a od 2003. do 2007. godine studirao je na Univerzitetu umetnosti u Beogradu.

Slikarski rad Radenka Milaka koncentrisan je oko pitanja fiksacije i povratka vizuelne prezentacije unutar naših sećanja, ali i unutar pojavnog sveta.

Predstavio je svoje radove na brojnim samostalnim izložbama, među kojima su i one u Parizu, Amsterdamu, Kelnu, Darmštatu, Bogoti, Zagrebu, Ljubljani, Istanbulu i Bukureštu. Njegovi radovi su deo javnih kolekcija Hessisches Landesmuseuma u Darmštatu, Jevrejskog muzeja u Frankfurtu, Folkwang muzeja u Esenu, Umetničke galerije Bosne i Hercegovine u Sarajevu, MSURS, kao i Grada Liona.

Komesar izložbe u Paviljonu BiH je Sarita Vujković, direktorka MSURS, koji je bio organizator i prethodnog učešća na Bijenalu u Veneciji 2013. godine, kada se predstavio Mladen Miljanović.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav