• Search form

03.08.2020 | 12:53

Uterus Effects

Uterus Effects

Udruženje Kunstentropie u Beču objavilo je umetničku publikaciju Uterus Effects koja predstavlja eksperimentalno-feministički poduhvat identifikovanja i analize društvenih, političkih i kulturnih interpretacija funkcija (materinstvo) i disfunkcija (bolesti) organa reproduktivnog sistema žena. S obzirom na nedostatak javnog diskursa i nedovoljnu pažnju posvećenu ženama u podmakloj trudnoći, posle porođaja ili za vreme oporavka nakon operacije kancera ili drugih bolesti reproduktivnih organa, publikacija je imala za cilj da pruži neophodan prostor za sve one koje su želele da podele svoja iskustva ili razmišljanja o toj problematici, navela je urednica tog izdanja Amalija Stojsavljević, istoričarka umetnosti i kustoskinja, koja je i osnivačica udruženja Kunstentropie.

Bitan aspekt u promišljanju teme publikacije “Uterus Effects”, objavljene na engleskom jeziku,  jeste i kontekst umetnosti, odnosno njene funkcije kao potencijalnog terapeutskog sredstva za brži psiho-fizički oporavak.

Kathleen Day, Musée Dupuytren

Publikaciju čini zbir tekstova, ilustracija i slobodnih (umetničkih) formi koje preispituju odnos umetnosti, materinstva i bolesti reproduktivnog sistema.

Sanja Umičević, Blur

Prvi deo trodelne publikacije pokriva analitičke tekstove koji sa različitih teorijskih i metodoloških pozicija tumače teme poput disfunkcionalnosti majčinstva, prikazane u radu Sugar Walls Teardom umetnice Tabite Rezaire (autorka teksta Đulija Guaran), majčinski aspekt Device Marije (autorka teksta Jovana Pikulić) i umetničke terapije kao načina suočavanja sa traumom (autorka teksta Ivana Mančić). U drugom delu su radovi koji opisuju (negativna) iskustva institucionalnog tretmana toka porođaja, u formi dnevnika Petje Grafenauer i pisama Jelene Milojević. Tom delu pridodata je i eksperimentalna forma dokumentarne drame i prevod upitnika čuvene austrijske feminiskinje Kete Lajhter, koji je obradila i priredila Jelena Micić.

Saša Bezjak, Moja ribica, 2010, foto: Tomo Jeseničnik

U trećem delu publikacije čitaoci mogu videti ilustracije i kratka objašnjenja radova samih umetnica (odabranih putem otvorenog poziva): Dženane Pindžo-Mekić, Flore Lu, Jane Adamović, Jelene Cvetković, Ketlin Dej, Laure Manke, Marije Janković, Mije Arsenijević, Milene Gajić, Nine Babić, Sanje Umičević, Saše Bezjak, Tatjane Hardikov, Vladislave Savić i Željke Aleksić.

Mia Arsenijević, As tears go by

Yana Adamović, It Is You

Urednica publikacije Amalija Stojsavljević (Pančevo/Srbija, 1984) početkom 2018. godine osnovala je udruženje KUNSTENTROPIE – Verein fur zeitgenossische und nicht-akademische Kunst und Kulturveranstaltungen, čiji je cilj podrška i promocija neakademskih i marginalnih umetničkih sadržaja kroz različite aktivnosti kao što su izložbe, radionice, diskusije ili festivali. Ciljna grupa udruženja su mladi umetnici, kao i mladi uopšte, koji imaju želju za kreativnim razvojem i eksperimentisanjem u oblasti umetnosti. Kako je austrijski kulturni kontekst specifičan zbog interakcije mladih iz različitih krajeva sveta, čemu je dodatno doprinela migrantska kriza, posebna pažnja udruženja posvećena je promociji interkulturalnosti i različitosti, odnosno promociji socijalnih manjina u zemlji i inostranstvu.

Produkciju publikacije “Uterus Effects” finansirao je Sekretarijat za kulturu grada Beča (MA7) i Kancelarija za kulturu 16. Bečkog okruga (Bezirksorientierte Kulturangelegenheiten).

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r