Utopije/distopije: dokumenti
Umetnička grupa Kooperacija organizuje 20. aprila u Skoplju jednovečernju izložbu “Utopije/distopije: dokumenti” kojom otvara pitanje idealizovanih mega-projekcija budućnosti i (ne)uspeha takvih konstrukcija - posredstvom konkretnih umetničkih intervencija u javnom prostoru.
Javni prostor shvaćen je kao tačka ukrštanja različitih interesa, tendencija i interpretacija koje konstruišu društvenu stvarnost. Istovremeno, dvočasovna izložba u Arhitektonskom studiju “Arhitektri” postavlja nova pitanja i pruža sveže interpretacije i definicije javnog prostora, njegovog potencijala i funkcija u širem društvenom kontekstu.
Na izložbi učestvuju Mirna Arsovska, Ivana Dragšić, Aleksandar Spasoski, Oliver Musović, Igor Toševski, Harald Šenker, Ines Efremova, Slavica Toševska, Dijana Bogdanovska, Tihomir Jančovski, Vladimir Nedelkovski, Đorđe Jovanović, Jana jakimovska, Nikola Uzunovski, Filip Jovanovski, Danilo Mandić, Vladimir Jančevski, Mile Ničevski, Daniel Gonc iz Rumunije i Siniša Labrović iz Hrvatske.
Stavljajući akcenat na intervencije izvedene u urbanom kontekstu i dokumentujući ih kao tragove individualnih efemernih gestova, izložba predstavlja svojevrsnu kolaborativnu mini-arhivu sastavljenu od izdvojenih nedeterminisanih realnosti koje se događaju sada i ovde. Time se negiraju normativi totalitarističke, unificirajuće, statične i bezlične slike stvarnosti.
Organizatori izložbe ukazuju da su umetničke intervencije u javnom prostoru od ključne važnosti u demokratskom društvu koje je shvaćeno kao kontinuirani proces stalne rekonfiguracije. Umetnost ima sposobnost da oblikuje, odražava, kritikuje i redefiniše ideale i protivurečnosti društvenog konteksta u kojem sama deluje. Time se umetnost, koja se protivi definicijama i kanonizovanju, može shvatiti kao platforma za istraživanje istraživanje, preispitivanje i artikulaciju individualnog govora i izraza pluralizma manifestovanog u urbanom okruženju ispunjenom različitim znacima i pretpostavkama značenja, koji su nekada kompatibilni, a nekada oštro suprotstavljeni.
Pretpostavka je, stoga, da se potenciranjem važnosti neposredne komunikacije može stati na put instrumentalizovanim i strateški jednosmernim porukama koje dominiraju javnim prostorom.
Kooperacija je inicijativa čiji je cilj aktivno delovanje izvan inertnog institucionalnog oblika, predlažući nov način stvaranja i doživljavanja savremene umetnosti na teritoriji Makedonije. Zauzima se za redefinisanje granica javnog i privatnog prostora, otvarajući pitanje o aktivnoj ulozi umetnosti u kontekstu centralizovane kulturne politike i društvenog diskursa. Kooperacija u tom smislu nastoji i da podstakne interakciju umetnika i publike.
(SEEcult.org)