• Search form

01.08.2016 | 19:57

Utopijski koncept grada

Utopijski koncept grada

Umetnička kolaborativna grupa Dim Tim predstavlja se u Kotoru izložbom “Grad” koja je inspirisana multikulturnim srednjovekovnim tekovinama i kulturno-istorijskim nasleđem Kotora, a istražuje veze estetike i arhitekure, odnosno urbanog pejzaža.

Izložbu “Grad” čine tri celine radova (slike, fotografije i instalacije) koje su formirane i posebno izgrađene za Galeriju solidarnosti u kotorskoj Palati Pima, u kojoj će biti otvorena od 2. do 16. avgusta.

Dim Tim kroz arhitektonske, istorijske i društvene kontekste stvara utopijske vizije nekih budućih gradova i imaginarnih prostora. Vizija grada budućnosti, kako navodi Dim Tim, imala bi novu arhitektonsko urbanističku strukturu u koju se čovek uživljava koristeći domete tehničkog razvoja i tehnologije, stoga mnoge vizionarske ideje u izgradnji Grada danas izgleda da imaju za cilj da impresioniraju svojom imaginacijom, monumentalnošću, vizuelnim i tehnološkim dostignućima, pa se postavlja pitanje: Gde je tu u takvom Gradu Čovek?

  Grad, akrilik na platnu, 22x33 cm, 2015.

Kotor je bio povod da se idealni grad na izložbu unese ne samo kao tema, nego i kao forma bliska metafizičkoj predstavi koju su stvorili Đorđo de Kiriko (Giorgio De Chirico) i Ešer (Escher).

Koncept izložbe zasnovan je na ciklusu slika “Metamorfoze ili Alibi za retoriku utopijske arhitekture”. To je paradigma težnje čoveka da izgradi idealni grad. Grad predstavlja utopijsku viziju kojom se mapiraju i osvajaju prostori i gradovi u kojima je utopija “moguća”, naveli su povodom izložbe Danijela Mršulja Vasić i Milenko Vasić koji zajedno rade na umetničkim projektima od 2011. godine, a 2012. formirali su grupu Dim Tim.

Metafizički Grad je prva celina koju čini ciklus slika rađenih tehnikom akrilik na platnu. Ta tema, kako su naveli umetnici, pruža okvir za istraživanje fenomena konstrukcije i dekonstrukcije, on je i paradigma za nastavak traganja za utopijskim vizijama od kojih čovek nikada nije odustao. Ispod ljušture prividne imobilnosti arhitektonskih elemenata, skriva se dinamičan svet nastao paralelno sa našim univerzumom, svet plastičkog, živog ritma i vizuelne kinetike. Dim Tim na svojim slikama istražuje ritam čiji su zakoni ključ za funkciju ljudske svesti.

Kocka je polazište iz koga se razvija cela mreža geometrizovanih elemenata sklopljenjih u metafizičku strukturu aglomeracija i megapolisa. Svedena paleta od tri boje (crna, srebrna i bela) odaje utisak građenja slike kao “idealne mere” u odnosima između boja i površina.


  Distopija ili Na putevima koji nikuda ne vode sve je veća gužva, instalacija, 2016.

Druga celina izložbe Distopija ili Na putevima koji nikuda ne vode sve je veća gužva zasnovana je na temelju socio-kulturološke analize objekata industrijskog nasleđa koji svedoče o složenim procesima i tokovima modernizacije društva.

Dim Tim otkriva kompleks i istoriju Jugooceanije u Kotoru, nekada moćne kompanije sa flotom od 27 prekookeanskih brodova. Instalacija je koncipirana kao pregled sačuvane istorijske građe, originalnih, mapa, fotografija, dokumenata i drugih artefakata, a njen integralni deo je i svita stopala kao nemo svedočanstvo i verifikacija umetničkog iskaza.

Otkrivanje je treći segment izložbe. Aspekt privatnog i javnog jeste paradigma relacije koja egzistira između života i umetnosti, a koja je istorijski problematizovana i tematizovana u različitim umetničkim kontekstima.

  Otkrivanje, performans, Kotor, 21. avgust 2015.

Odnos umetnika prema Kotoru sublimiše performans koji je Dim Tim izveo 21. avgusta 2015. godine na skalinama Starog grada. Najsuptilnije osećanje umetnika prema svom rodnom gradu i njegovoj bogatoj prošlosti iskazano je metaforično prostiranjem prefinjene grimizne tkanine po kamenim skalama koje su svedok vekova i svih učinjenih koraka.

Dim Tim, inače, završava ovih dana mural “Grad” u Prijedoru, kao pobednik međunarodnog konkursa za dodelu nagrade “Paola de Manincor” za 2016. godinu.

Svečana inauguracija murala, dimenzija 16 x 12 metara, najavljena je za 5. avgust.

Danijela Mršulja Vasić i Milenko Vasić izlagali su početkom ove godine u Galeriji savremene umetnosti Smederevo, a izlagali su samostalno i u Beogradu i Cetinju, kao i u Austriji. Takođe, učestvovali su na brojnim grupnim izložbama.

Izvodili su i performanse u Veneciji, Beogradu i Kotoru, kao i lend-art projekte u Beču, Gmundu i Herceg Novom, te radove u javnom prostoru u Gmundu i Kotoru.

Učestvovali su u rezidencijalnim programima za umetnike Kunstlerstadt Gmund (Austrija) 2015. i Cite Internationale des Arts u Parizu 2011, a studijski su boravili u Beču, Veneciji, Bazelu, Cirihu i Ženevi. Dela im se nalaze u kolekcijama: Deutsche Telekom, Wiener Stadtisće osiguranje, Benetton Art Collection (Austrija), Hefej Kina, Radix Beograd, Porto Montenegro Tivat, DEAC Kotor…

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r