• Search form

17.06.2015 | 10:26

Uvredljiva podrška

Uvredljiva podrška

Organizatori Festivala kratke priče “Kikinda Short” podneli su zahtev za raskid ugovora sa Opštinom Kikinda u vezi sa finansiranjem desetog izdanja tog festivala, navodeći kao razlog uvredljivo nisku sumu odobrenu za tu manifestaciju od nespornog značaja za grad.

Urednik Festivala “Kikinda Short” Srđan Papić naveo je da je SO Kikinda odobrila “sramotnih 80.000 dinara” za jubilarno izdanje tog festivala, koje će biti održano početkom jula u Kikindi, Zrenjaninu i Beogradu.

“Sa 650 evra ne možete da pokrijete troškove ni za jednog respektabilnog gosta iz inostranstva. A mi smo publiku u Kikindi navikli da čuje po dvadesetak autora iz petnaestak zemalja. Ovo nije kulturna politika, to je farsa. Sredstva za kulturne događaje su toliko mala da pretpostavljam da se godišnje veća suma izdvaja za plate apartčika u opštini koji se bave kulturom, nego za same kulturne projekte. Kad su već 'ukinuli' kulturu, nek ukinu i sami sebe i svoja radna mesta, na čelu sa gospođom Stanislavom Hrnjak. Ako nema potrebe za kulturom, što bi građani Kikinde plaćali osobe koje se bave 'ničim'", naveo je Papić.

Ugledni domaći pripovedač i profesor Univerziteta Mihajlo Pantić takođe je izrazio ogorčenje.

“Pre deset godina sam sa Srđanom Papićem i entuzijastima iz Kikinde učestvovao u organizaciji prvog 'Kikinda Short' festivala. Ponosan sam zbog toga jer je u međuvremenu taj festival posvećen kratkoj priči postao ne samo prepoznatljiv znak kulturnog života matičnog mesta, već i jedna od najprestižnijih regionalnih i evropskih manifestacija toga tipa. Ne mogu da razumem, niti da prihvatim bilo kakvo obrazloženje zbog čega se administracija grada Kikinde sa omalovažavanjem odnosi prema trudu i teško stečenom ugledu 'Kikinda Short-a'. Reputacija sticana godinama, građena ljubavlju i bezinteresnim angažovanjem kikindskih kulturnih poslenika, ne može se i ne sme se ukidati bilo čijom birokratskom voljom, a posebno ne onim iracionalnim alibijem zvanim 'nema para'”, naveo je Pantić.

Pantić je istakao da se sredstva za “Kikinda Short” moraju naći, a kao moguće rešenje naveo je da se, prema receptu republičke vlade, svim zaposlenim u opštinskoj administraciji smanji jednog meseca plata za deset posto.

“Administracija postoji da bi servisirala kulturu i unapređivala i štitila uspostavljene vrednosti, a ne da bi ih ignorisala ili urušavala”, poručio je Pantić.

I Marko Šelić Marčelo, jedan od 161 učesnika festivala “Kikinda Short”, oštro je reagovao povodom situacije u kojoj se našla ta manifestacija.

“Još je sa onim što se (Srđanu) Tešinu dogodilo bilo sasvim jasno kakvi vetrovi duvaju u Kikindi pa ne treba da čudi ovo što čujemo sada: umesto da bude dugovečan, da se s ponosom gaji kao jedan od zaštitnih znakova grada, sjajan festival kratke priče i sam je u opasnosti da završi kao kratka priča. Kada sam odbio da održim književno veče u Kulturnom centru, direktorka je kazala da je tužno što mešam kulturu i politiku. I ne samo tužno, dodao bih, ima i nečeg otužnog u tome kada ti takav komentar stigne od nekoga ko zasigurno nije ponikao iz kulture. Mi ne mešamo, o, naprotiv: mi na takvu pomešanost gde je promil kulture potopljen u bure zaudarajućeg politikanstva odgovaramo bojkotom. Književnost će, uprkos svemu, preživeti. A ni sramota ne umire tako lako, ima ko pamti”, naveo je Marčelo.

Organizatori festivala “Kikinda Short” ističu da su do sada imali korektne odnose sa lokalnom vlašću, da je u jednom navratu Festival i opstao zahvaljujući dodatnom angažovanju prethodne opštinske uprave, te da su sada zapanjeni raspodelom sredstava za kulturu koju je izvršila aktuelna kikindska vlast.

Papić je istakao da se, zahvaljujući Festivalu “Kikinda Short”, Kikinda pominje na više od 30 jezika u više od stotinu stranih časopisa, televizija i portala. Podsetio je i da je “Kikinda Short” imala čast da dobije specijalan program na Sajmu knjiga u Lajpcigu, najvažnijem događaju te vrste u Evropi, a među gostima su bili i autori koje je londonski “Tajm Aut” uvrstio među najkreativnije osobe na svetu...

“To je samo delić uspeha koji su ostvareni u proteklih deset godina te postupak vlasti u Kikindi može samo da izazove šok, pa čak i prezir”, naveo je Papić i poručio da će Festival “Kikinda Short” nastaviti da postoji, pre svega “zahvaljujući podršci nekoliko stotina Kikinđana” koji su redovni posetioci.

Deseti “Kikinda Short” biće održan od 1. do 4. jula u Kikindi, Zrenjaninu i Beogradu, a podržali su ga i Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, Pokrajinski sekretarijat za kulturu i javno informisanje Vojvodine i Fondacija Traduki.

"Kikinda Short" je 2014. godine održan u Kikindi i Beogradu, a delom i u Temišvaru, Segedinu i Zrenjaninu, uz učešće 20 pisaca iz 14 evropskih zemalja, uključujući i sve bivše jugoslovenske republike.

Sloganom “Kikinda, sorry”, organizatori su želeli da podvuku činjenicu da taj festival ne samo što je opstao u gotovo nemogućim uslovima za razvoj kulture, već se širi i na druge države i gradove.

Festival je 2013. godine održan u skraćenom izdanju zbog smanjenog budžeta, pod sloganom “Kikinda Shwortz”.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.