Vartabedijan u Grafičkom
David Vartabedijan predstavlja na izložbi “The Cause” (Uzroci) u Galeriji Grafičkog kolektiva u Beogradu, koja će biti otvorena 14. februara, radove posvećene svom odrastanju uz rokenrol kulturu, a izvedeni su u tehnici xeikongrafije u proteklih pet godina. Spajajući ljubav prema muzici i likovnoj umetnosti, Vartabedijan u ciklusu grafika “The Cause”, kako je navela Ljiljana Ćinkul, predstavlja najznačajnije nosioce svetske rok scene čija je zajednička misao o iskrenoj doslednosti i istrajnosti u sopstvenim ubeđenjima ujedno i moto izložbe.
David Vartabedijan predstavlja na izložbi “The Cause” (Uzroci) u Galeriji Grafičkog kolektiva u Beogradu, koja će biti otvorena 14. februara, radove posvećene svom odrastanju uz rokenrol kulturu, a izvedeni su u tehnici xeikongrafije u proteklih pet godina.
Spajajući ljubav prema muzici i likovnoj umetnosti, Vartabedijan u ciklusu grafika “The Cause”, kako je navela Ljiljana Ćinkul, predstavlja najznačajnije nosioce svetske rok scene čija je zajednička misao o iskrenoj doslednosti i istrajnosti u sopstvenim ubeđenjima ujedno i moto izložbe.
Prema navodima Bojana M. Đukića, mnoge likovne umetnike karakteriše traženje, a ono što “odmah pada u oči prilikom gledanja Davidovih slika jeste nađenost, pošto on u potpunosti zna gde je, čemu teži i gde stižu - kako on, tako i subjekti njegovih rifovanih vizuelnih zapisa”.
Vartabedijanove zabeleške, prema rečima Đukića, imaju trajnost upravo zbog svog van-vremenskog trajanja - kao “predeli duše, pejzaši odbijanja da se ostari na portretima onih koji žive (kroz) rokenrol kao uzrok svog postojanja, pod mrežom zapisa na slikama i preko njih koji su nekad opservacije, a ponekad istrgnuti citati sa novim kako misaonim, tako i likovnim smislom i značenjem”.
Rođen 1968. u Beogradu, Vartabedijan je zavšio Školu za Industrijsko oblikovanje (odsek grafički dizajn), a 1992. diplomirao je na Fakultetu likovnih umetnosti (odsek grafika).
Od 1985. godine aktivnije se bavi grafičkim dizajnom, a istovremeno i crtanjem stripova koje publikuje u omladinskim časopisima “Non”, “Mladost”, “Naš Strip” i učestvuje u radu strip društva “Beogradski krug 2”.
Radio je i kao dizajner plakata, tomota za CD-ove i kaste, ehnički urednik i jedan od dizajnera magazina “Pop-Rock”, a od 1994. do 1997. i kao glavni urednik i dizajner magazina “Rocks”.
Grafike izlaže grupno od 1990, a samostalno od 1992. Iste godine počeo je da radi i kao autor i voditelj emisija posvećenih rok kulturi, na Radiju Politika, agde je 2001. postao i muzički urednik. Dao je, međutim, otkaz u aprilu 2003. godine, kada je ustanovio da mu je uplaćeno svega godinu i po dana radnog staža.
Tekstove o rok muzici i kulturnim dešavanjima objavljivao je (ili još uvek objavljuje) u niz periodičnih magazina, a od 1991. radio je i kao DJ u gotovo svim beogradskim rok klubovima.
Član je ULUPUDS-a, a povremeno crta i ilustracije za udžbenike, knjige i “Politikin zabavnik”, a polako se vraća i na strip scenu.
Izlagao je na više od 50 grupnih izlozbi u zemlji i inostranstvu, a izložba u Grafičkom kolektivu je njegovo deveto samostalno predstavljanje.
Izložba će biti otvorena do 26. februara.
(SEEcult.org)