Važnost baštine u multinacionalnom kontekstu
Javna rasprava o Predlogu strategije razvoja kulture Srbije od 2017. do 2027. godine, započeta u Novom Sadu, nastavljena je 4. septembra u Subotici, uz poziv predstavnika Ministarstva kulture i informisanja svim zainteresovanim stranama da se aktivno uključe u diskusiju o tom, kako je rečeno, višeslojnom i složenom dokumentu.
“U tom smislu su i sugestije vrlo raznovrsne i teško je reći šta je akcenat, ali svakako da ćemo mi sve sugestije pažljivo razmotriti i nastaviti zajednički rad na izradi Strategije razvoja kulture”, rekao je u ime tima koji je radio na Predlogu strategije direktor Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka Vuk Vukićević, koji je predstavio osnove tog dokumenta.
U prisustvu predstavnika lokalne samouprave i ustanova kulture, kako je prenela TV Suborica, naglašeno je da je cilj Strategije da utvrdi kulturu kao jednu od ključnih faktora održivog razvoja društva, kao i da doprinese unapređenju kulturnog života građana, ali i evrointegracijama, i to zaštitom, izučavanjem i predstavljanjem kulturnog nasleđa, te podsticanjem umetničkog stvaralaštva.
Kulturni radnici Subotice, kako je navedeno, najviše pažnje usmerili su na pitanja u vezi sa kulturnom baštinom, kao veoma bitnim segmentom kulture, posebno u multinacionalnim sredinama poput Subotice.
“Strategija se odnosi prvenstveno na širu priču o srpskoj kulturi, što je normalno. Međutim, ono što je za nas interesantno je pitanje oko kulturne baštine iz razloga što je to veoma specifično za Suboticu. U samoj Strategiji je inače stavljen veliki značaj na kulturnu baštinu, a tako složenu kulturnu baštinu kao Subotica retko koji grad ima. Osim tih osnovnih smernica, nadam se da ćemo dobiti odgovore i na određene lokalne dileme, sa kojima se mi radnici kulture u Subotici susrećemo”, viša kustoskinja Gradskog muzeja Subotica Viktorija Šimon Vuletić.
Javna rasprava o Predlogu strategije započeta je 1. septembra u Novom Sadu, a nakon Subotice, biće održana 7. septembra u Užicu, te 12. septembra u Kosovskoj Mitrovici, 14. septembra u Kragujevcu, 18. septembra u Nišu i 28. septembra u Beogradu.
Početak javne rasprave o Predlogu strategije razvoja kulture, održane 1. septembra u Matici srpskoj, protekao je u pohvalama na račun Ministarstva kulture i informisanja koje je konačno izradilo taj dokument, predviđen Zakonom o kulturi iz 2009. godine, ali su se čule i kritike u vezi sa definisanjem ciljeva i mera, terminologije, izostavljanjem pojedinih segmenata koji su ocenjeni važnim za kulturni razvoj, kao što je obrazovanje, odsustvom preciznih podataka o stanju kulture koji bi bili osnova za rešavanje problema koje odražavaju...
Komentare i sugestije moguće je poslati do kraja septembra u pisanom obliku Ministarstvu kulture na adresu strategija@kultura.gov.rs ili poštom na adresu: Vlajkoviceva 3, 11000 Beograd.
*Foto: TV Subotica
(SEEcult.org)