• Search form

29.04.2019 | 15:29

Veče sećanja na Maricu Radojčić

Veče sećanja na Maricu Radojčić

Grupa austrijskih umetnika i naučnika, u saradnji sa kolegama u Srbiji, podsetiće 30. aprila u Paviljonu “Cvijeta Zuzorić” na lik i delo multimedijalne umetnice i matematičarke Marice Radojčić (1943-2018), koja je otelovljavala kroz svoj rad održivu sintezu umetnosti i nauke.

Veče sećanja na Maricu Radojčić, organizovano u produkciji Štajerske kulturne inicijative (Styria) u okviru Trijenala proširenih medija Rekonekcija, posvećeno je umetničkom i naučnom delu te umetnice i univerzitetske profesorke matematike, čija je jedna od glavnih tema istraživanja bilo fascinantno životno delo Nikole Tesle.

Kroz niz pluralističkih naučnih i umetničkih doprinosa, veče sećanja na Maricu Radojčić, organizovano na dan njene smrti, prati njeno jedinstveno nasleđe u poljima nauke i umetnosti, kao i njenu umetničku i životnu filozofiju, dok teorijski okvir tog događaja razmatra transfer Teslinog modernog pogleda na doba elektriciteta na današnje postmoderno post-digitalno doba.

Na Maricu Radojčić podsetiće Verner Jauk, te Velimir Abramović, Milica Lapčević, Aleksandar Protić, Ana Trajković i Selman Trtovac, a umetničke radove predstaviće austrijske umetnice Doris Jauk-Hinz i Gertrude Mozer-Vagner, najavio je Austrijski kulturni forum.

Marica Radojčić je tokom 2016. godine učestvovala je na “art contains” u Štajerskoj, kao gošća Gertrude Mozer-Vagner. Želela je da predstavi svoj projekat “Osvetliću tamnu stranu Meseca” u Gracu. Direktor Štajerske kulturne inicijative Herbert Nikols-Švajger bio je zainteresovan za njen rad koji povezuje umetnost, nauku i tehnologiju, sa posebnim osvrtom na Tesline studije u Gracu. Institut za inžinjerstvo visoke voltaže i sisteme, u okviru Tehnološkog univerziteta u Gracu, odabran je kao odgovarajuće mesto za to predstavljanje. Projekat koji je proizašao prema ideji Doris Jauk-Hinc i u saradnji Vernerom Jaukom, odgovornim za teorijski okvir i program, postao je deo Štajerske kulturne inicijative od 2015/16. Takođe, projekat je dobio trogodišnju podršku iz fonda Odeljenja za kulturu Štajerske.

Projekat će biti nastavljen krajem 2019. godine u Gracu, u Laboratoriji Nikola Tesla, koja je deo Instituta, uz sećanje na ličnost i umetnički rad Marice Radojčić kao izvor inspiracije, i stoga, kao svojevrsna tužna posveta njenom delu.

Veče sećanja počeće osvrtom Selmana Trtovca na Maricu Radojčić kao ženu, matematičarku i umetnicu, a potom će se Milica Lapčević osvrnuti na duhovnost u umetnosti i nauci, odnosno mitove o strukturiranom znanju u projektima Marice Radojčić.

U drugom delu programa najavljeni su Velimir Abramović, koji će govoriti “O fizičkom i metafičkom značenju mase i energije čoveka i njenim  potencijalima”, te Verner Jauk, koji će se osvrnuti na “Epistemologiju zvuka - uranjanje u šum”.

Znanje između “sjaja” genija i poslovnog proizvoda - pitanje kako ga “deliti” – tema je trećeg dela programa posvećenog Marici Radojčić. Aleksandar Protić osvrnuće se u tom segmentu na Teslu kao mit i inspiraciju (video-talk á distance), a Ana Trajković govoriće na temu “osvetljavanje tame-moć osnaživanja?”

Multimedijalna umetnica i ugledna matematičarka Marica Radojčić preminula je 30. aprila 2018. u 75. godini. Bila je prisutna na međunarodnoj i domaćoj umetničkoj sceni od početka 80-ih. Umetnost joj je bila prožeta matematikom, filosofijom i metafizikom, a izlagala je i stvarala u SAD, Nemačkoj, Belgiji, Holandiji, Austriji, Francuskoj, Mađarskoj, skandinavskim zemljama, Južnoj Africi...

Marica Radojčić je bila i pokretač seminara za primenjenu matematiku i za matematičku lingvistiku u Matematičkom institutu. Takođe, bila je osnivač Matematičke umetničke radionice. Razvijajući u umetnosti ideje iz matematike i filosofije i eksperimentišući u raznim medijima, bila je i jedan od osnivača (2000) i profesorka na interdisciplinarnim magistarskim studijama Univerziteta umetnosti u Beogradu, Grupa za digitalnu umetnost.

Kao osnivačica udruženja Umetnost i nauka (UMNA), bavila se i organizacijom i produkcijom u oblasti umetnosti.

*Naslovna fotografija - Marica Radojčić (Selman Trtovac, 2013)

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r