Vek bez Tolstoja
Stogodišnjica smrti klasika ruske i svetske književnosti Lava Nikolajeviča Tolstoja, velikog mislioca, filosofa, pedagoga i publiciste, obeležava se u Rusiji, pre svega u njegovoj Jasnoj Poljani i Moskvi, a brojni memorijalni programi priređeni su van otadžbine tog genija.
Stogodišnjica smrti klasika ruske i svetske književnosti Lava Nikolajeviča Tolstoja, velikog mislioca, filosofa, pedagoga i publiciste, obeležava se u Rusiji, pre svega u njegovoj Jasnoj Poljani i Moskvi, a brojni memorijalni programi priređeni su van otadžbine tog genija.
Tolstoj je preminuo 7. novembra 1910. godine po starom, odnosno 20. novembra po novom kalendaru. Umro je u zoru, na železničkoj stanici Astapovo u Lipeckoj oblasti, 400 kilometara udaljenoj od Moskve, u kojoj je proveo poslednjih sedam dana života. Deset dana pre smrti, Tolstoj je noću tajno napustio svoj dom u Jasnoj Poljani.
Povodom veka od smrti Tolstoja, 22. novembra u Jasnoj Poljani i Ruskoj biblioteci u Moskvi biće održane večeri sećanja na Tolstoja, a od 20. do 25. novembra organizovan je međunarodni forum o njegovom delu. U okviru tog skupa, 20. novembra planiran je i program na stanici u Astapovu koja je nazvana Tolstojevim imenom.
TV kanal “Kultura” prikazaće film o poslednjim danima Tolstoja, kao i retrospektivu filmova snimljenih prema njegovim delima.
U memorijalnom muzeju Dostojevskog u Sankt Peterburgu priređena je izložba “Fjodor Dostojevski i Lav Tolstoj”, otvorena do kraja godine.
Na dan Tolstojeve smrti u bioskopima 12 zemalja najavljen je “vikend Lava Tolstoja”, odnosno film “Lav Tolstoj - živi genije”.
Skupovi posvećeni Tolstoju najavljeni su u Itaiji, Rumuniji, Francuskoj, SAD...
Muzej u Jasnoj Poljani je, na zahtev Finske, Švajcarske i Nemačke, pripremio i poslao u te zemlje odgovarajući dokumentarni materijal i tematske postavke.
Izložba u Helsinkiju tako je posvećena idejama tolstojstva, Cirih predstavlja njegova književna dela, dok je Nemce najviše zainteresovao aspekt “Tolstoj i Nemačka”.
Čak i tako daleke zemlje, kao što su Meksiko i Kuba, već odavno održavaju tosltojevske festivale.
Izgleda da se čovečanstvo, koje je dospelo u gotovo bezizlaznu situaciju, sve više okreće Tolstojevim idejama, pokušavajući da nađe u njima odgovore na pitanja dobra i zla, vere i religije, nacionalne samosvesti i buđenja.
Na Tolstoja su za njegova života i prosvećeni i nepismeni gledali blagonaklno, osluškivali pažljivo njegove poruke i propovedi, proglasili ga za proroka, tumačili i pamtili svaku njegovu reč, pevali slavopojke o grofu koji se oblači kao običan mužik (sam za plugom ide, a meso ne jede...).
Mnogi njegovi pogledi na život, zabrinutost zbog moralnog sunovrata čoveka i društva, i danas, na pragu druge decenije XXI veka, nisu izgubili od aktuelnosti.
Pojedini ruski mediji kritički gledaju na savremenu Rusiju i na njen odnos prema Tosltojevim idejama.
Navodi se tako jedna presuda Taganrogskog suda Rostovske oblasti, po zahtevu jednog lokalnog žitelja, koji je tražio da se Tolstoj zvanično, pravosnažnom presudom, proglasi za esktremistu.
U tužbenom zahtevu posebno su apostrofirane Tolstojeve reči: “Ja sam se ubedio da je učenje crkve teroristički podmukla i štetna laž, praktično skup najgrubljih sujeverja i vradžbina koje poptuno sakrivaju sav smisao hrišćanskog učenja”. Presuda koju je 2009. doneo sud grada Taganroga glasi: “Proglašavamo za ekstremistu Tolstoja Nikolajeviča Lava, muškarca, 1828. godine rođenog, Rusa, oženjenog, mesto boravka: Jasna Poljana, Šćekinskog reona, Tulske oblasti”.
U Rusiji se od 2003. godine, kada je obelezena 175-godišnjica rođenja Tolstoja, dodeljuje književna nagrada “Jasna Poljana”, čiji su laureati savremeni autori čija su dela orijentisana na humanističke i moralne vrednosti na tragu tradicije klasične ruske književnosti i stvaralaštva Tolstoja.
Prvi dobitnici su bili Viktor Lihonosov za novelu “Jesen u Tamaniju” i Vladislav Otrošenko za povest “Dvorište pradede Griše”.
Dobitnik nagrade “Jasna Poljana” za 2010. godinu, u kategoriji “21. vek”, je Mihail Tarkovski, nagrađen za roman “Zamrznuto vreme”, dok je u kategoriji “savremena klasika” pobedio Mihail Kurajev.
Tolstoj je ostavio iza sebe mnogo mitova, a više o njima u PRILOGU
Sajt Tolstojevog muzeja “Jasna Poljana” je www.yasnayapolyana.ru, a o njegovom opusu posvećeni su i sajtovi www.tolstoy.ru i http://tolstoy-nasledie.rsl.ru
Branko Rakočević / SEEcult.org