• Search form

01.06.2012 | 11:29

Veliki Pariz... Veliki Beograd?

Veliki Pariz... Veliki Beograd?

Mogu li rasprave koje se vode oko projekta Velikog Pariza, projekta koji razmišlja o francuskoj prestonici za 50 i vise godina, da podstaknu i rasprave o budućnosti jednog Velikog Beograda?, pitanje je na koje će pokušati da odgovore učesnici debate koja će 5. juna biti održana u Kolarčevoj zadužbini, uz učešće francuskog arhitekte i urbaniste Filipa Panrea (Philippe Panerai) i srpskog Vladimira Macure.

Stalno posmatranje jednog grada podrazumeva da se nikada ne izgube iz vida njegove materijalne predispozicije, ili forma, kao i njegova svrsishodnost, ekonomija, izgled, odnosno urbani život.

Kada se govori o Parizu, dva istorijska trenutka - opšti plan, ili glavna šema iz 1965. godine i aktuelni projekat Velikog Pariza - pokazuju značaj geografskog položaja, snage unutrašnjih dinamika naselja i promene mentaliteta do kojih je došlo u poslednjih pedeset godina. Ti elementi poslužiće kao osnova za razmatranje pitanja upravljanja gradom.

Razgovor “Veliki Pariz/Veliki Beograd”, koji će moderirati Snežana Ristić, organizuje Francuski institut u okviru ciklusa “Razmevanje sveta - Naši gradovi sutra” koji nudi predloge za urbanistički razvoj gradova.

Gost iz Francuske Filip Parne, predavač na Institutu za urbani dizajn u Njujorku, predavao je i na više arhitektonskih škola, kao i na francuskom Institutu za urbanizam, a gostujući je profesor na Arhitektonskom fakultetu Federalnog univerziteta u Rio Grande do Sul u Brazilu. Razvio je više projekata u cilju urbane obnove i bio je član naučnog komiteta za konsultaciju o Velikom Parizu.

Autor je više dela, među kojima je “Pariz Metropola, Oblici i razmere Velikog Pariza” (2008, Pariz, nagrada Osman 2009).

Urbanista i arhitekta Vladimir Macura bio je profesor na odseku za pejzažnu arhitekturu Šumarskog fakulteta u Beogradu i direktor Urbanističkog zavoda (2000-2004).

Autor je Generalnog plana Beograda do 2021. godine i konsultant brojnih organizacija.

Autor je i ko-autor više dela, među kojima su: “Grad i urbanizovani predeo” (1989), “Siromašna područja Beograda” (1997), “Roma Housing and Settlements in South-Eastern Europe” (2006).

Dobitnik je nagrade Inženjerske komore Srbije 2011. za celokupni rad.

Francuski institut je pre tri meseca započeo ciklus debata “Razumevanje sveta”, posvećen velikim pitanjima koje je pokrenuo proces mondijalizacije, a koja su postala šira društvena pitanja, kako u Srbiji, tako i u Francuskoj.

U 2012. godini je taj ciklus, pod nazivom “Naši gradovi sutra”, posvećen urbanom razvoju.

Predviđeno je ukupno pet susreta, odnosno dijaloga francuskih i srpskih stučnjaka i publike, a u goste će tokom 2012. godine doći i Žak Donzelo i Rudi Ričoti.

Projekat je ostvaren u saradnji sa Kolarčevom zadužbinom, a dobio je podršku Lafarža.

Svi susreti se simultano prevode, a ulaz je besplatan.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav