• Search form

10.09.2010 | 12:46

Vlada da odredi šta je umetnost

Grupa zagrebačkih nevladinih organizacija pozvala je hrvatsku vladu da ustanovi svojevrsnu komisiju za nadzor i procenu umetničkih projekata, reagujući time na izjavu premijerke Jadranke Kosor kojom je osudila nedavni performans umetnika Janeza Janše sa rezenjem hrvatske zastave u Rijeci, zbog čega je privođen u policiju.

Vlada da odredi šta je umetnost

Grupa zagrebačkih nevladinih organizacija pozvala je hrvatsku vladu da ustanovi svojevrsnu komisiju za nadzor i procenu umetničkih projekata, reagujući time na izjavu premijerke Jadranke Kosor kojom je osudila nedavni performans umetnika Janeza Janše sa rezenjem hrvatske zastave u Rijeci, zbog čega je privođen u policiju.

Miljenka Buljević iz Saveza udruga Operacija grad, Ivan Kralj u ime Festivala novog cirkusa, Olga Majcen Linn iz Kontejnera, Emina Višnić iz Zagrebačkog centra za nezavisnu kulturu i mlade i programski voditelj Perforacija Zvonimir Dobrović, potpisali su apel u kojem su naveli da se obraćaju vladi s predlogom mogućeg izbegavanja budućih nemilih situacija, preneo je Kulturpunkt.hr.

Poučeni iskustvom Janše i organizatora festivala Zoom Davora Miškovića, koji je takođe priveden zbog performansa “Život (u nastajanju)”, predstavnici pet organizacija naveli su da i sami narednih meseci organizuju razne međunarodne festivale, zbog čega ne bi želeli da budu pogrešno uvereni u umetničke vrednosti svojih projekata.

“Kako izbeći nesporazume i dezorijentaciju građana koji, očekujući da će, recimo u muzejima, gledati umetnost, tamo svedoče blaćenju države? Vlada je ta koja bi, kao vrh izvršne vlasti, trebalo da štiti građane od kaznenih dela koja se maskiraju u umetnost”, naveli su potpisnici apela, pozivajući vladu da osnuje prigodnu službu za nadzor i (pr)ocenu umetničkih projekata.

Očekujući konkretne rokove u kojima bi trebalo da dostave materijale na procenu, potpisnici apela izrazili su i očekivanje da će dobiti prigodne formulare na osnovu kojih bi se izdavale licence za umetničke projekte pod mogućim brendom "odabrala i odobrila Jadranka Kosor".

Prema njihovim rečima, uspostavljanje neke vrste procenjivačke komisije vlada ne samo da duguje Hrvatskoj kao zemlji kulture, već su ih sami dužni da sačuvaju Evropu od domaće sprege umetnosti i kriminala.

“Nadamo se da nije prekasno, jer je poput virusa ta praksa već i započela otuđivanjem delova razrezane hrvatske zastave iz muzeja u kojem je bila postavljena”, naveli su potpisnici apela, pozivajući i druge umetničke organizacije i institucije da učine isto kako se slučajno ne bi dogodilo da u zabludi prezentuju nešto što nije umetnost, već kriminal pod zavodljivom krinkom umetnosti.

“Nadamo se da će glas razuma pobediti, te da će se koordiniranim akcijama vlade i policije uspeti da iskorenimo ne-umetnost iz naših redova”, poručili su potpisnici apela.

Umetnik Janez Janša iz Slovenije, koji učestvuje i na predstojećem, 44. BITEF-u u Beogradu predstavom “Spomenik G2”, izazvao je burne reakcije performansom “Život (u nastajanju)”, koji je izveo u MMSU u Rijeci u okviru festivala Zoom.

Reč je o radu koji poziva posetioce da uzmu makaze i razrežu zastavu, a komade ostave na podu. Hrvatska zastava je tako stradala, a potom su njeni delovi stigli i do policije - kao dokazni materijal za podizanje krivične prijave protiv Janše i organizatora festivala Zoom. Prijavio ih je policiji riječki performer Krešimir Mustać koji istovremeno tvrdi da je i podnošenje krivične prijave protiv organizatora i MMSU-a umetničko delo.

Premijerka Jadranka Kosor reagovala je na taj slučaj poručujući da umetnost nije podsticanje i negovanje kulture razaranja, te da bi zastava, grb i himna trebalo da budu svetinje za sve građane Hrvatske i da veruje da tako razmišljaju i svi drugi predsednici vlada na svetu.

Rad “Život (u nastajanju)” izvođen je protekle dve godine u raznim zemljama, a prema navodima Janše, samo je na izložbi u Brazilu stajao citat iz brazilskog zakona koji se odnosi na državne simbole, na osnovu bojazni organizatora da bi moglo doći do nekih reakcija. Posetioci su se, uprkos tome, odnosili prema brazilskoj zastavi na isti način kao i u svim drugim državama u kojima je rad izvođen.

Podršku Janši pružili su na zajedničkoj konferenciji za novinare sa organizatorima festivala Zoom i predstavnici najveće svetske mreže teatrologa i pozorišnih teoretičara Performance Studies international, koji su boravili u Rijeci povodom nastavka konferencije PSi#15 održane u junu 2009. godine u Zagrebu.

Janšin rad “Život (u nastajanju)”, koji je po formi između performansa i izložbe, izveden je u Rijeci kao deo programa posvećen tom umetniku, koji je obuhvatao i predstave “Pupilija, papa Pupilo, pa Pupilčki” i “Slovensko narodno gledališče”.

Za predstavu “Pupilija papa pupilo na Pupilcki”, stvaralačku rekonstrukciju predstave ljubljanske “klasične avangarde” iz 1969. godine, Janša je dobio specijalnu nagradu 41. BITEF-a, koju je podelio sa zagrebačkim Bacačima sjenki, nagrađenim za “Ex-Poziciju”.

Janša učestvuje na BITEF-u i ove godine, predstavom “Spomenik G2”, kojom se ponovo prihvata rekonstrukcije jedne predstave starijeg kolege Dušana Jovanovića. Ovoga puta je to rekonstrukcija predstave “Spomenik G” iz 1972. godine, koja je učestvovala na BITEF-u i dobila specijalnu nagradu zvaničnog žirija. Za razliku od “Pupilije”, “Spomenik G2” Janša je zajedno ostvario sa Jovanovićem

Tu produkciju Maske, čiji je Janša direktor, i ljubljanskog Mestnog gledališča, publika 44. BITEF-a moći će da pogleda 22. septembra u Bitef teatru.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r