Vođenje kroz Nevidljivo nasilje
Muzej savremene umetnosti u Beogradu poziva na javno vođenje kroz izložbu “Nevidljivo nasilje” 31. maja u 13 časova u Salonu MSU, nakon čega je planiran i obilazak izložbe u Kući legata i Institutu Servantes.
Javno vođenje održaće jedan od kustosa izložbe Zoran Erić.
Izložba “Nevidljivo nasilje”, organizovana u koprodukciji sa Baskijskim muzejem – centrom za savremenu umetnost Artium iz Vitorije, predstavlja radove 24 domaća i strana umetnika, tematizujući oblike nasilja koji su prisutni u svakodnevnom životu, na poslu, u medijima, ali i kao suptilne forme animoziteta u zajednicama.
Fernando Sančez Kastiljo, Pegazov ples (Koreografija za anti-demonstrantska vozila), 2010.
Iz Srbije na izložbi učestvuju Dejan Kaluđerović, koji živi u Austriji, Marta Jovanović, koja živi u Italiji, Vladimir Miladinović, Nikola Radić Lucati, Milica Tomić i Katarina Zdjelar, koja živi u Holandiji.
Među učesnicima izložbe su i Kader Atia (Francuska), Iciar Bario, Maria Ruido, Fransesk Ruiz, Fernando Sančez Kastiljo i Daniel Garsija Anduhar iz Španije, Ursula Biman (Švajcarska), Rosela Biskoti (Italija/Holandija) & Kevin van Brak, te Jonas Stal iz Holandije, irski umetnici Sara Braun, Garet Filan i Deklan Klark, Vili Doerti i Loki Moris (Britanija/Irska), Harun Faroki (Nemačka) i Hristodulos Panajotu (Kipar).
Iciar Bario, Istorija pesnice, 2014.
Projekat istražuje oblike “nevidljivog” nasilja globalno prisutnog u svakodnevnim, domaćim situacijama ili onim u vezi sa poslom, administrativno i birokratsko nasilje, zatim vizuelno nasilje u advertajzingu i medijima, kao i suptilne forme sektaštva i animoziteta u zajednicama iz skorašnjeg istorijskog konteksta.
Takva poređenja nasilja, prema navodima MSUB-a, istražuju se kroz sučeljavanje umetničkih radova koji problematizuju teritorijalne, nacionalističke i mitske teme, kao i one vezane za pitanja identiteta, i to na aktuelan način i bez upadanja u zamku dualističkih, razdeljenih ili oprečnih reprezentacija.
Uz Zorana Erića, kustosi izložbe su i Blanka de la Tore i Šejmus Kili.
Budući da saradnja MSUB-a i Baskijskog muzeja podrazumeva dve posebne, ali zajednički rađene izložbe, od 12. septembra do 11. januara biće održana i izložba izložba u Vitoriji, koja će takođe biti praćena filmskim programom, predavanjima, panel diskusijama i edukativnim radionicama.
Izložba će biti otvorena do 30. juna
Salon MSUB i Kuću legata moguće je posetiti svakog dana od 12 do 20 časova, osim utorkom, a Institut Servantes radi svakog dana od 10 do 22.
(SEEcult.org)