Vrhunska evropska književnost
Beogradski festival evropske književnosti, u organizaciji izdavačke kuće Arhipelag, predstavlja od 24. do 27. juna u Domu omladine osmoro pisaca iz Srbije, regiona i ostatka Evrope, uz filmski program zasnovan na književnim delima, izložbu stripa i dramatizaciju romana “Jedini čovek na kontinentu” nemačke književnice Tereze Mora, jedne od gošći.
Zamišljen kao “nedelja vrhunske književnosti”, BFEK i ove godine nudi multimedijalni program pod sloganom “Najbolje od svega. Najbolje za sve”, a počinje otvaranjem izložbe stripa mađarskog umetnika Geze Rica “Kuvarove kletve i druge gadosti” koji je nastao prema motivima istoimenog romana Srđana V. Tešina, kikindskog pisca koji je 2013. godine bio gost.
Prve večeri predstaviće se slovenačka autorka Suzana Tratnik, te Ana Ristović i Marija Nenezić, a u okviru filmskog programa, na koji je ulaz besplatan, biće prikazan film “Goli život” Danila Kiša i Aleksandra Mandića, nastao prema njihovom istoimenom scenariju.
Suzana Tratnik, dobitnica Prešernove nagrade za književnost, jedna je od najpoznatijih slovenačkih književnica. Pored priča i romana, piše i publicističke i teorijske radove. Njen knjige i priče prevedene su na 15 jezika, a samo roman “Ime mi je Damjan” dobio je i verzije na nemačkom, češkom, slovačkom i srpskom. Po tom romanu autorka je napisala i istoimenu monodramu.
Među učesnicima trećeg BFEK-a su i Vida Ognjenović, Roman Simić Bodrožić, Uglješa Šajtinac, Mileta Prodanović, Ana Ristović i Đerđ Serbhorvat.
Zrenjaninski pisac Uglješa Šajtinac i mađarski pripovedač i dramski autor Đerđ Serbhorvat, poznat i kao kritičar i provokativan sociolog, predstaviće se u okviru programa “Na sceni” 25. juna.
Za 26. jun najavljeni su beogradski slikar i pisac Mileta Prodanović i nemačka autorka Terezija Mora, čiji je roman “Jedini čovek na kontinentu” dramatizovala rediteljka Ivana Vujić i pripremila je za izvođenje sa studentima Akademije dramskih umetnosti u Beogradu.
Roman “Jedini čovek na kontinentu”, uzbudljiva priča o sudaru junaka sa izazovima savremene ekonomske krize i pravilima korporacijskog života, objavljen je i na srpskom jeziku.
Terezija Mora prvi put gostuje u Beogradu, zahvaljujući saradnji Arhipelaga i Gete instituta.
Završnica BFEK-a biće u znaku gostovanja srpske književnice i rediteljke Vide Ognjenović i hrvatskog pripovedača Romana Simića Bodrožića, koji je za knjigu priča “Nahrani me” dobio nagradu “Kiklop” za najbolju proznu knjigu 2013. godine u Hrvatskoj.
U okviru programa “Na sceni”, osim pisaca, učestvovaće i niz kritičara, esejista i prevodilaca.
Poseban deo BFEK-a predstavlja izbor filmova nastalih prema delima savremene književnosti, pa će publika svake večeri u 21 sat besplatno moći da pogleda, uz “Goli život” Kiša i Mandića, i filmove “Klopka” Srdana Golubovića - prema istoimenom romanu Nenada Teofilovića, “Premeravanje sveta” Detlefa Buka - prema istoimenom romanu Danijela Kelmana i “Život u osam imena” Miodraga Kolarića - prema memoarima Đorđa Šagića i romanu Vladislava Bajca “Bekstvo od biografije”. Kolarićev film imaće pritom srpsku premijeru.
Multimedijalnim programom BFEK želi da ukaže, kako je naveo glavni urednik Arhipelaga Gojko Božović, da je književnost iskustvo dugog trajanja, ali i deo svakodnevnog iskustva, radost čitanja i radost avanture i otkrića. “Ona je sposobna da progovori u novim medijima jednako kao i u onim koji su već nezamislivi bez književnosti”, poručio je Božović.
Pored partnerske podrške DOB-a, organizaciju 3.BFEK-a podržali su i Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, Sekretarijat za kulturu Beograda, mreža Traduki, Gete institut u Beogradu, Srpski PEN centar i Billboard Print.
Sajt Arhipelaga je www.arhipelag.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, kao i U PRILOGU
(SEEcult.org)