• Search form

16.11.2018 | 12:11

Wongar premijerno na 31. IDFA

Wongar premijerno na 31. IDFA

Dokumentarni film “WongarAndrijane Stojković iz Srbije o australijskom piscu srpskog porekla koji godinama ukazuje na ugrožavanje opstanka i patnje Aboridžina, imaće 17. novembra međunarodnu premijeru u takmičarskom programu 31. Festivala dokumentarnog filma u Amsterdamu (IDFA), na kojem će biti prikazan još tri puta.

“Međunarodna premijera u okviru takmičarskog programa verovatno najznačajnijeg festivala dokumentarnog filma na svetu je značajan uspeh i moram priznati da nisam ni sanjala o tome. Poznajem i pratim ovaj festival godinama unazad i nisam ni pomišljala da bi se ovo dogodilo Wongaru. Potovo što iza njega ne stoje ko-producenti iz drugih većih, bogatijih zemalja ili značajne evropske televizije. Film je finansiran isključivo iz domaćih izvora i uz njega stoji samo ime Srbije kao zemlje produkcije", izjavila je rediteljka i montažerka filma Andrijana Stojković povodom ucesca na 31. IDFA, koji se održava od 14. do 25. novembra u Amsterdamu.

"Wongar" je jedan od ukupno 12 filmova koji se takmiče u selekciji za srednjemetražni film, a uvršten je i u katalog filmskog marketa Docs For Sale, koji se održava u okviru IDFA.

Domaću premijeru “Wongar” je imao na 65. Martovskom festivalu u Beogradu, na kojem je osvojio Gran pri za najbolji dokumentarni film duži od 50 minuta.

Film govori o čoveku koji živi povučen život u predgrađu Melburna brinući se o svojih šest pasa rase dingo za koje veruje da nose duhove njegove tragično izgubljene aboridžinske porodice. Dok Vongar čeka da mu bude objavljen novi roman, njegov dugogodišnji pratilac dingo Timi je bolestan. Veterinari sugerišu Vongaru da uspava psa, ali se on snažno suprotstavlja. Uveren da može da pronađe pomoć za Timija na drugim mestima - uranja duboko u svoje sećanje u pokušaju da prizove duhove iz predanja Aboridžina.

Rođen u Trešnjevici 1932. godine kao Sreten Božić, Vongar je stigao u Austaliju 1960. godine, posle kraćeg boravka u Parizu. Njegovi romani, kratke priče i drame govore o životu australijskih Aboridžina u drugoj polovini XX veka, nevoljama kroz koje su prolazili i koje su gotovo potpuno uništile njihov tradicionalni način života. Prvi je zabeležio i objavio aboridžinske mitove, prvi pisao o dramatičnom nerazumevanju osvajača australijskog kontinenta, engleske imperije i starosedelaca Australije; bio je usamljeni glas iz pustinje koji je svetu govorio o nukleranim probama koje su tajno vršene usred australijskog kontinenta i koje su ugrožavale opstanak Aboridžina. Živeo je sa aboridžinskim plemenom i bio svedok tih događaja. Oštro je govorio o temama koje su pokazivale ružnu i okrutnu stranu civilizacije, a vlasti su na svaki način pokušavale da ga u tome osujete - ućutkaju. Deportacija, prismotra, pretresi kuće… bili su neki od načina pritiska. Vongarove knjige su ignorisane i odbacivane u Australiji sve do 1991. godine, kada se prvi put jedan izdavač ohrabrio da objavi njegove romane.

Ono što izdvaja priču o Vongaru od mnogobrojnih drugih priča o usamljenim glasovima koji govore o represiji i nepravdama počinjenim nad Aboridžinima je činjenica da je on beo i da je u Australiju došao iz potpuno druge kulture - iz male evropske zemlje, Srbije. Vongar je prepoznao patnju naroda čiji jezik nije razumeo, čija je kultura potpuno drugačija od njegove i prihvatio njihovu sudbinu kao svoju.

Pored rediteljke Andrijane Stojković, koja je i montažerka, u ekipi filma su i snimatelj iz Partugalije Žoao Ribejro (João Ribeiro), zatim snimatelj zvuka Ben Travers iz Australije i montažer M. Džem Oztufekči (Cem Öztüfekçi) iz Turske. Kompozitor originalne muzike je Vladimir Kolarić (Veliki prezir, Škrtice), dizajner zvuka Aleksandar Protić, a izvršni producent Jelena Stanković.

Producent filma je Miroslav Mogorović (Art&Popcorn), a koproducenti Jelena Stanković i sama rediteljka Andrijana Stojković (All Inclusive Films).

Film su podržali Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, Filmski centar Srbije, Sekretarijat za kulturu Beograda i Švajcarski savet za kulturu Prohelvetia.

31. IDFA biće održan od 14. do 25. novembra u Amsterdamu.

Prošle godine, na jubilarnom, 30. izdanju tog najvećeg festivala dokumentarnog filma trijumfovala je rediteljka Mila Turajlić iz Srbije dokumentarcem “Druga strana svega”, koji predstavlja portret porodice kao simbol političkih nemira u društvu.

Osim filma “Druga strana svega”, iz Srbije je u konkurenciji za nagrade 30. IDFA bio i film “Isti Dejana Petrovića - u programu kratkih dokumentarnih filmova, koji je doživeo svetsku premijeru, dok je “Slatko od NištaBorisa Mitića prikazan u vantakmičarskom programu “Masters”.

(SEEcult.org)

biblioteka matice srpske, digitalizacja
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r